Twoje dziecko cię ignoruje, gdy do niego mówisz? Zastosuj te sprawdzone strategie
Doświadcza tego chyba każdy rodzic – mówisz do dziecka, prosisz je o coś, wydajesz jakieś polecenie i co? I nic. Dziecko cię ignoruje, a twoja frustracja z minuty na minutę narasta. Jak podkreślają psychologowie, kluczem do sukcesu jest nauczenie dziecka słuchania za pierwszym razem, gdy do niego mówisz. Jak to osiągnąć?
- Nic tak nie irytuje rodziców, jak sytuacja, gdy mówisz do dziecka, a ono cię nie słucha.
- Gdy czujesz się lekceważony przez własne dziecko, szybko narasta złość i frustracja.
- Oto kilka sprawdzonych strategii, by dziecko słuchało i reagowało na nasze prośby lub polecenia.
Nic tak nie irytuje rodziców, jak to, że dziecko nie słucha, gdy do niego mówimy. Prosimy je o coś, a ono nie reaguje, jakby w ogóle nie docierały do niego nasze słowa.
Sprawdzone strategie, by dziecko nas słuchało
Jak twierdzi Amy Morin, amerykańska psychoterapeutka, jeśli od razu nie spróbujemy skorygować tego zachowania, to ignorowanie może wejść dziecku w nawyk. Jak więc nauczyć je, by słuchało nas już za pierwszym razem? Oto 5 sprawdzonych strategii.
1. Wyeliminuj rozpraszacze. Ważne jest, aby odróżnić sytuację, gdy dziecko świadomie nas nie słucha, od tej, gdy po prostu rzeczywiście nas nie słyszy. Jeśli krzyczysz do swojego dziecka, które np. bawi się lub gra w innym pokoju, może być zbyt pochłonięte sobą, by cię usłyszeć.
Zanim poprosisz je o coś lub wydasz jakieś instrukcje, pozbądź się wszelkich rozpraszaczy. Wyłącz elektronikę, zawołaj dziecko po imieniu i nawiąż kontakt wzrokowy albo połóż mu dłoń na ramieniu. Następnie daj dziecku jasne wskazówki, by zrozumiało, czego od niego oczekujesz.
2. Poproś o powtórzenie. Upewnij się, że twoje dziecko rozumie to, co powiedziałaś, prosząc je o powtórzenie twojej prośby. Zapytaj, czy na pewno wie, co ma zrobić, np. sprzątnąć zabawki i czy ewentualnie potrzebuje w czymś twojej pomocy. W ten sposób będziesz wiedziała, że twoje dziecko na pewno wie, o co je prosisz.
3. Przypomnij o konsekwencjach. Jeśli twoje dziecko zignoruje twoją prośbę, przypomnij mu o zasadach. Możesz powiedzieć coś w stylu: "Dopiero gdy posprzątasz zabawki, będziesz mógł pooglądać bajki lub pograć na komputerze”.
Przypominaj o zasadach, również wtedy, gdy dziecko zgadza z twoją prośbą i mówi np. "Tak, już za minutę to zrobię”, a potem lekceważy polecenie. Jeśli chcesz zwiększyć jego poczucie odpowiedzialności, a zarazem niezależności możesz zaproponować mu ograniczony wybór. „Możesz posprzątać swój pokój przed lub po kolacji – jak wolisz”.
4. Stwórz plan działania. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko ma problem z słuchaniem i wykonywaniem określonych czynności, spróbuj porozmawiać z nim, dlaczego tak się dzieje. Co sprawia, że dziecko blokuje się i nie słyszy (lub nie chce słyszeć) twoich próśb.
Dla niektórych dzieci pochwały rodzica są wystarczającą zachętą, by kontynuowały to, o co je prosimy, inne potrzebują większej zachęty. Może warto rozważyć system nagród, który zmotywuje twoje dziecko do większej współpracy.
5. Unikaj podstawowych pułapek. Czasami rodzice sami, zupełnie nieświadomie uczą dziecko ignorowania próśb czy instrukcji. Wydawanie zbyt wielu poleceń, robienie "wykładów”, do tego krzyk czy narzekanie mogą spowodować, że twoje dziecko przestanie cię słuchać. Bądź precyzyjna, konkretna, a przede wszystkim jasno i neutralnym tonem formułuj swoje oczekiwania wobec dziecka.
Może cię zainteresować także: Zadawaj te pytania dziecku każdego dnia. Rozwiniesz w nim siłę psychiczną i empatię