5 strategii, by nauczyć dziecko osiągania swoich celów. Punkt 3 to podstawa

Iza Orlicz
Koniec jednego i początek kolejnego roku sprzyja wyznaczaniu sobie nowych celów. I nie chodzi o to, by stworzyć jakąś nierealną listę postanowień noworocznych, ale przemyśleć swoje plany na następny rok. Co więcej, możemy nauczyć nasze dzieci jak wyznaczać, a następnie osiągać swoje cele.
Jak nauczyć dziecko, by osiągało swoje cele? unsplash.com


Dlaczego warto nauczyć dziecko wyznaczania przez nie konkretnych celów do osiągnięcia? Bo uczy się w ten sposób wytrwałości, cierpliwości, przezwyciężania chwil słabości i niepoddawania się.

5 strategii, by dziecko nauczyło się osiągać swoje cele


Wyznaczanie i osiąganie swoich celów najlepiej realizować stopniowo, krok po kroku, aby uniknąć frustracji i chwil zwątpienia. Zwłaszcza dzieci są na nie podatne. Dlatego warto zastosować sprawdzone strategie, by nauczyć dziecko osiągania własnych celów.


1. Wprowadź pomysł w życie. Najpierw zaobserwuj w jaki sposób twoje dziecko świadomie bądź nieświadomie już stosuje techniki osiągania swoich celów. Może np. udało mu się zaoszczędzić część pieniędzy na zakup wymarzonej zabawki czy gry komputerowej.

Porozmawiaj z dzieckiem o zaletach z osiągania celów, ale też radości i dumie, jaka wtedy towarzyszy. Zastanówcie się wspólnie, co dziecko może jeszcze zrobić, by zrealizować do końca swój cel.

2. Technika małych kroków. Jeśli twoje dziecko jeszcze nigdy nie wyznaczyło sobie żadnego celu, zacznijcie naprawdę od małego kroku. Pomóż dziecku wymyślić jakiś łatwy cel, który może osiągnąć w krótkim okresie.

Może w wyznaczonym czasie skończyłoby książkę, którą zaczęło czytać lub dokończyło malować już kiedyś rozpoczęty rysunek. Osiągnięcie nawet małego celu daje dziecku niesamowity przypływ energii, a to najlepszy sposób, by skłonić dziecko do wyznaczania większych celów.

3. Pozwól dziecku dokonać samodzielnego wyboru. Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się wyznaczać cele, pozwól mu samodzielnie zdecydować, co chce osiągnąć. Wtedy możesz pomóc mu ułożyć konkretny plan.

Oczywiście niektóre cele mogą wymagać twojego zaangażowania, jeśli marzeniem dziecka jest nauka jakieś nowej umiejętności, np. jazdy na łyżwach. Gdy jednak zauważysz, że złościsz się, że twoje dziecko nie pracuje wystarczająco ciężko, to znak, że musisz wycofać się. Presja i nacisk na dziecko nie sprzyjają osiąganiu przez nie jakichkolwiek celów.

4. Sprawdzaj na bieżąco poziom trudności. Dziecko może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak trudno jest osiągnąć cel, a kiedy mu się nie udaje popada we frustrację i zniechęcenie. Jeśli twoje dziecko zdecyduje, że chce np. nauczyć się grać na gitarze, zachęcaj je i wspieraj, ale zachowaj też realizm. Dziecko musi zdać sobie sprawę z tego, jakie wyzwanie go czeka.

5. Chwal za wysiłek. Gdy twoje dziecko zacznie wyznaczać sobie cele i pracować nad nimi, nie zapominaj o chwaleniu go. Powiedz coś w stylu: "Jestem pod wrażeniem. Kiedy na czymś ci zależy, potrafisz się zmobilizować”. Nie mów: "Ćwicz/rób więcej”, a tym bardziej nie krytykuj, twierdząc, że dziecko np. nie stara się wystarczająco.