Twoje dziecko łatwo się poddaje? 5 skutecznych sposobów, by nauczyć je wytrwałości
Iza Orlicz
08 grudnia 2021, 13:59·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 grudnia 2021, 13:59
Są dzieci, którym nie brakuje wytrwałości i próbują tak długo aż w końcu uda im się osiągnąć to, co sobie zaplanowały. Większość jednak szybko się zniechęca, denerwuje, nie ma cierpliwości, a skutek jest taki, że dziecko łatwo się poddaje. Czy można temu zapobiec? Wypróbuj kilka prostych sposobów.
Reklama.
Wiele dzieci dość szybko zniechęca się, denerwuje i w rezultacie poddaje, gdy napotyka jakieś trudności.
Chwilowe niepowodzenia powodują, że dziecko rezygnuje, gdy na jego drodze pojawia się przeszkoda.
Możesz nauczyć dziecko wytrwałości w dążeniu do celu, są na to proste sposoby.
Widzisz, że dziecko dobrze się bawi, np. przy układaniu puzzli, a nagle odchodzi od stołu i twierdzi, że już mu się ta zabawa znudziła. Być może, ale powód takiego zachowania może być też inny – dziecko natrafiło na przeszkodę i zniechęciło się, by próbować dalej.
Co zrobić, by dziecko nie poddawało się?
Pierwsze lub kolejne niepowodzenie (np. dziecko nie mogło znaleźć kolejnych puzzli) sprawiło, że górę wzięła frustracja czy złość, dlatego poddało się. Tymczasem może wystarczyłaby chwila, następny krok, by poczucie porażki nie przekształciło się w całkowitą rezygnację.
Jak nauczyć dziecko wytrwałości w dążeniu do realizacji swoich mniejszych lub większych celów albo dokończenia tego, co się zaczęło? Jest na to kilka sposobów.
1. Jedno słowo, by zmienić podejście dziecka, które chce się poddać. Nauczenie dziecka wytrwałości i determinacji nie jest proste, ale czasem może w tym pomóc z pozoru banalna metoda. Wypróbuj ją przy najbliższej okazji i sama przekonaj się, jak działa.
Za każdym razem, gdy dziecko powie, że nie da rady czegoś zrobić, zmień jego perspektywę i dodaj tylko jedno słowo do zdania. Chodzi o wyraz "jeszcze”. Jeśli usłyszysz: "Nie umiem ułożyć tych puzzli”, powiedz: "Jeszcze nie umiesz ułożyć tych puzzli”. Dzięki temu dziecko nie traci pewności siebie, zyskuje też dodatkową motywację do dalszych starań i nauki nowych umiejętności.
2. Lista rzeczy do nauczenia. Jeśli słowo "jeszcze” okaże się zbyt słabym narzędziem, by dziecko nie poddało się, spróbuj stworzyć listę. To zestawienie, które możesz nazwać roboczo: "Lista rzeczy, których chcę się nauczyć”. Kiedy dziecko odkrywa, że coś jest dla niego za trudne, nie zmuszaj go do robienia tego, ale wpiszcie tę rzecz na waszą listę wraz z pomysłami, jak się tej nowej umiejętności nauczyć.
Gdy po pewnym czasie opanuje ją, będziesz mogła pokazać dziecku, że robi postępy i nauczyło się czegoś, co jeszcze do niedawna wydawało mu się niemożliwe do osiągnięcia. Posiadanie tej listy pomaga spojrzeć dziecku w inny sposób na trudne rzeczy. Zamiast widzieć je jako przeszkody, traktuje je jako możliwość nauki. To sprawia, że jest bardziej skłonne podjąć kolejne próby, by osiągnąć to, czego chce. Buduje też w ten sposób pewność siebie.
3. Ułatw dziecku trudne zadanie. Czasami dziecko robi coś i natrafia "na ścianę”. W żaden sposób nie potrafi sobie poradzić z określonym zadaniem, a każda kolejna porażka sprawia, że czuje się coraz bardziej przytłoczone. Jak możesz mu pomóc, by się nie poddało?
Podziel trudne zadanie na kilka łatwiejszych. Na przykład, gdy dziecko ma nauczyć się tabliczki mnożenia do 50, na początek niech spróbuje opanować mnożenie w zakresie 2 czy 3. Jeśli boi się zjechać z największej zjeżdżalni na placu zabaw, niech zjedzie z kilku mniejszych, by nabrać pewności siebie. Daj mu też emocjonalne wsparcie i zapewnij go, że jesteś po to, by czuło się bezpiecznie.
4. Daj dziecku alternatywę, by zbudować jego pewność siebie. Może się zdarzyć, że zadanie jest dla dziecka zbyt trudne i w tym momencie rzeczywiście nie jest w stanie go wykonać. Zmuszanie dziecka do robienia rzeczy, na które nie jest gotowe, tylko pogorszy sytuację. Może zacząć odczuwać niepokój i pomyśli sobie, że "nie dało rady”, a to tylko zniechęci go do podejmowania kolejnych prób.
Lepiej daj dziecku alternatywę i zaproponuj łatwiejsze zadania do wykonania. Z czasem możesz zwiększać ich trudność, gdy nabierze pewności, że daje sobie z nimi radę. Np. warto wykorzystać to przy nauce czytania. Zacznij od naprawdę prostych słów lub zdań i z czasem zwiększaj ich trudność.
5. Porozmawiaj z dzieckiem o trudnościach, które napotyka. Nowa rzecz, której dziecko musi się nauczyć, może początkowo wydawać się trudna i frustrująca. Rozmawiaj z dzieckiem o rzeczach, z którymi sobie nie radzi, by pomóc mu przezwyciężyć jego lęk czy złość. Pozwól mu wyrazić swoje obawy, bo czasem to wystarczy, by dziecko zrobiło kolejny krok.