Już nigdy nie pęknie! Makowiec jak z żurnala, kilka trików i najlepszy przepis
Szarlotka, serniczek czy makowiec? Ten ostatni zwykle budzi najwięcej emocji, bo tyle pracy, a on... pęka. Rezygnujesz z pieczenia w obawie, że nie będzie wystarczająco malowniczy? Już nie musisz! Wiemy, co zrobić, żeby to już więcej się nie zdarzyło.
Makowiec nie musi pękać - żelazne zasady
- Przesiej mąkę! Napowietrzona mąka to gwarancja udanego ciasta drożdżowego.
- Ciasto na makowiec zagniataj ręcznie, a najlepiej zleć to partnerowi, mężczyźni mają cieplejsze dłonie. Dzięki temu ciasto lepiej wyrasta i staje się bardziej elastyczne. Zagniataj je co najmniej 15 minut. Im dłużej - tym lepiej. Zostaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
- Po rozwałkowaniu placka zostaw go jeszcze na kilkanaście minut, aby odbiło, nim nałożysz na nie masę makową.
- Wszystkie produkty, z których przygotowujesz ciasto, muszą mieć jednakową temperaturę, pamiętaj więc o wystudzeniu masy makowej do temperatury pokojowej i pozwól odpocząć ciastu.
- Ostatnią warstwę ciasta zawiń luźniej. Żeby miała szansę "pracować"
- Piekarnik nagrzej wcześniej. Powinien mieć temperaturę 180-200 stopni, nawet kilkanaście minut przed wstawieniem ciasta. To gwarancja udanego wypieku!
Najlepszy przepis na makowiec bez pęknięć
Składniki makowca świątecznego
Masa makowa
- 200 g mielonego niebieskiego maku
- pół szklanki rodzynek
- 6 suszonych śliwek
- 80 g + 20 g skórki pomarańczowej
- pół szklanki orzechów włoskich
- garść żurawiny
- 6 dużych łyżek miodu
- 40 g masła
Mak wsypać do garnka i zalać wrzątkiem znacznie powyżej poziomu. Zostawić co najmniej na godzinę, można na całą noc. Odcisnąć mak na ścierce bawełnianej. W garnku rozpuścić masło, dodać miód, wyłączyć palnik. Przełożyć odciśnięty mak i bakalie, orzechy i śliwki najpierw posiekać. Można dodać kapkę rumu lub brandy.
Idealne ciasto drożdżowe na makowiec
- 500 g przesianej mąki tortowej
- 150 g drobnego cukru
- 2 opakowania suszonych drożdży (16 g)
- 2 żółtka
- 1 jajko
- 120 g roztopionego masła
- 150 ml ciepłego mleka
- szczypta soli
- cukier ze skórką cytrynową
Wymieszać suche składniki, stopniowo wlać mleko, mieszając i masło, na koniec dodać jajka i zagnieść miękkie elastyczne ciasto. Początkowo będzie kleić się do ręki, ale w miarę zagniatania, jego konsystencja się poprawi. Odstawić do podwojenia objętości (około godziny).
Ciasto podzielić na pół rozwałkować 2 prostokątne placki do grubości około 3 mm. Zostawić na kwadrans. Na każdym rozłożyć połowę masy makowej i rozsmarować. Zostawić wolne brzegi około 2 cm. Zwinąć rolady, końce zawinąć pod spód. Posmarować białkiem jajka.
Ułożyć na blaszce łączeniem do dołu. Piec 35 minut w 180 stopniach bez termoobiegu, po przestudzeniu polać lukrem i udekorować pozostałą skórką pomarańczową.
Może cię zainteresować także: Sałatka śledziowa na słodko, która zaskoczy twoją teściową. Poprosi cię o przepis!