Oto przepis na najlepszą wigilijną kapustę. Jeden trik, który gwarantuje sukces

Marta Lewandowska
Kapusta z grochem to dla wielu z nas oczywisty i obowiązkowy punkt wigilijnego menu. Choć sama raczej powiem "groch z kapustą", bo mój tata pochodzi z Kujaw i tam właśnie tak nazywa się to tradycyjne danie. Zresztą w 2012 roku zostało ono wpisane na listę dań regionalnych województwa kujawsko-pomorskiego. W 2008 roku na takiej liście, tyle że w łódzkim, wpisano kapustę z grochem, a na Wielkopolsce jadają swoją ciupkę z grochem. Co kraj to obyczaj.
Kapusta z grochem czy groch z kapustą? Odpowiedz na to pytanie, a powiem ci, skąd jesteś. Fot. 123RF

Kapusta z grochem - prosty trik na sukces

Kapusta z grochem zawsze się uda, jeśli sięgniesz po odpowiednie składniki. Groch musi być łuskany, ale najlepiej jeśli to nie są połówki, a całe ziarna. Kapusta kiszona, najlepiej tradycyjnie w drewnianych beczkach i absolutnie bez dodatków.


Tu nie ma miejsca na marchewkę, koperek czy inne szaleństwa. Przepis jest dość ortodoksyjny, ale dzięki temu smak tej kapusty wigilijnej jest bardzo powtarzalny.

Kapusta z grochem: przepis

Przepis na groch z kapustą, podawany tradycyjnie na Kujawach, mam od babci ze strony taty i obok kapusty z grzybami i fasolą corocznie pojawia się na naszym stole. W końcu w Święta każdy zasługuje na swoje ulubione dania. W tym najlepszą kapustę wigilijną według tego przepisu.

Składniki na kapustę wigilijną z grochem

Wigilijna kapusta z grochem - jak zrobić

Groch opłucz na sicie i przełóż do garnka z grubym dnem. Zalej zimną wodą, płyn powinien sięgać około 1 cm ponad poziom grochu. Ustaw na palniku o średniej mocy. W czasie gotowania na powierzchni zbiera się piana, usuwaj ją łyżką cedzakową.

Po 15 minutach gotowania, kiedy piana przestanie się pojawiać, delikatnie osól wodę i gotuj groch jeszcze około 40 minut, aż ziarna zaczną się rozpadać. W razie potrzeby do grochu dolewaj gotującą się wodę. Trzeba dość często mieszać, bo groch lubi się przypalać.

Cebulę posiekaj w drobną kostkę i zeszklij na odrobinie oleju. W czasie smażenia cebuli opłucz i mocno odciśnij kapustę. Następnie ją poszatkuj i dodaj do cebuli. Podsmażaj razem około pół godziny, w razie potrzeby podlewaj odrobinę wody. Kapusta w czasie tego duszenia powinna zupełnie zmięknąć.

W połowie duszenia kapusty dodaj listki laurowe, ziele i kminek, a także odrobinę soli i pieprzu. Następnie przełóż kapustę do garnka z grochem i dokładnie wymieszaj. Jeśli trzeba, dolej odrobinę wody i gotuj razem jeszcze chwilę - im dłużej, tym smaczniejsze będzie danie. Ale minimum to 15 minut. Kapustę z grochem można zrobić wcześnie i zamrozić. Zyska na tym.