Pomogą odkasływać i nawilżą śluzówkę. Inhalacje z soli fizjologicznej pomogą na infekcje u dziecka

Martyna Pstrąg-Jaworska
Inhalacje z soli fizjologicznej mogą działać leczniczo zarówno w przypadku kaszlu, jak i kataru u dziecka. Inhalacja z soli fizjologicznej nawilży śluzówkę i pomoże pozbyć się zalegającej wydzieliny. Zobacz, jak robić nebulizacje z soli i ile powinna trwać inhalacja.
Inhalacje z soli fizjologicznej działają leczniczo i pomagają zarówno na kaszel, jak i na katar. archiwum prywatne

Inhalacje z soli fizjologicznej

Inhalacje z soli fizjologicznej oczyszczają i nawilżają śluzówkę i drogi oddechowe. Można stosować inhalacje dziecka (i dorosłego) solą fizjologiczną w przypadku przeziębienia z katarem i kaszlem, ale także przy większych infekcjach związanych z układem oddechowym.
Inhalacje z soli można robić u niemowlaków, małych dzieci, kobiet ciężarnych i wszystkich dorosłych.


Sama sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu (NaCl), który ma stężenie 0,9 proc.
Można go stosować w formie kroplówek czy jako uzupełnienie elektrolitów, ale na bazie soli fizjologicznej rozrabia się też lekarstwa, które należy podawać wziewnie, czyli za pomocą inhalacji z soli fizjologicznej (nebulizacji).

Sól fizjologiczną można kupić w aptece w ampułkach o pojemności 2,5 i 5 ml. Ma właściwości nawilżające, dlatego stosuje się ją na drogi oddechowe, które są podrażnione, opuchnięte lub z zalegającą wydzieliną.

Inhalacje z soli fizjologicznej: wskazania


Oprócz leczenia kataru czy kaszlu, inhalacje są pomocne także przy alergiach i przewlekłych chorobach takich jak astma. Inhalacje z soli fizjologicznej (samej, a w niektórych przypadkach w towarzystwie leków do inhalacji przepisanych przez lekarza) pomogą także przy: Inhalacje z soli fizjologicznej rozrzedzają zalegającą wydzielinę i pomagają usunąć ją z dróg oddechowych. Takie domowe inhalacje z samej soli fizjologicznej można przeprowadzać bez konsultacji z lekarzem i w domowych warunkach. Jednak przy bardziej zaawansowanych chorobach niż zwykłe przeziębienie, do soli fizjologicznej trzeba będzie zapewne dodać leki, które musi przepisać lekarz.

Jak zrobić inhalacje z soli fizjologicznej?

By zrobić inhalacje z soli fizjologicznej, należy kupić w aptece odpowiednią ilość ampułek. Najlepsze do inhalacji z soli fizjologicznej będzie użycie nebulizatora, który potocznie nazywamy inhalatorem.

Do takiego urządzenia wlewamy ampułkę soli fizjologicznej do specjalnego pojemniczka, a inhalator zamieni ją w mgiełkę, którą osoba chora może wdychać, by oczyścić drogi oddechowe, nawilżyć je i zmniejszyć katar lub kaszel. BY zrobić inhalację z soli, trzeba:
1. Oczyścić nos.
2. Otworzyć ampułkę z solą i wlać ją do pojemnika w inhalatorze.
3. Złożyć wszystkie elementy inhalatora w całość.
4. Włączyć nebulizator.
5. Przyłożyć do twarzy dziecka (lub dorosłego) maseczkę inhalatora i szczelnie dociśnij ją do twarzy.
6. Inhalację należy przeprowadzać w pozycji siedzącej, przez ok. 10-15 minut, aż do momentu, gdy z urządzenia nie będzie się wydostawała mgiełka.
7. Inhalacje z soli fizjologicznej można robić ok. 3 razy na dobę.

Jaka sól do inhalacji

Do inhalacji z soli fizjologicznej można używać najzwyklejszego roztworu chlorku sodu NaCl 0,9-procentowego, ale istnieją różne rodzaje soli fizjologicznej.

Jeśli zależy nam na rozrzedzeniu i odkrztuszeniu gęstej wydzieliny, np. podczas kaszlu czy zapaleniu zatok, warto kupić hipertoniczny roztwór NaCl, który ma większe stężenie, czyli 3-5 proc. Jeśli zależy nam na nawilżeniu dróg oddechowych (np. przy suchym kaszlu), warto kupić sól fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego.

Trzeba tylko pamiętać, że takiej soli z kwasem hialuronowym, nie można używać jako nośnika leków, bo kwas może blokować wchłanianie się substancji aktywnych z leku do organizmu.

Proporcje soli fizjologicznej do nebulizacji

Do inhalacji z samej soli fizjologicznej 0,9 proc. wystarczy użycie 2-3 ml roztworu, a przypadku dorosłej osoby może to być cała ampułka 5 ml. Jeśli używasz do inhalacji soli o wyższym stężeniu czy takiej z kwasem hialuronowym, można ją rozcieńczyć z wodą do iniekcji w proporcjach 1:1 lub 1:2, gdzie 1 to sól, a 2 to woda do iniekcji.

Ile powinna trwać nebulizacja

Inhalacje z soli fizjologicznej mogą trwać ok. 10-15 minut, aż do momentu, w którym skończy się z inhalatora wydzielać mgiełka, która powstała z soli.

Takie inhalacje można przeprowadzać ok. 3 na dobę w przypadku dziecka, dorosły może zwiększyć do 4 razy na dobę.

Inhalacje z soli fizjologicznej na kaszel

Inhalacje z soli fizjologicznej można robić zarówno u niemowlaka, dziecka, jak i u dorosłego, gdy męczy kaszel. Nebulizacje są wskazane zarówno przy kaszlu mokrym, jak i suchym.

Inhalacje na kaszel są wskazane także w przypadku przewlekłych chorób, które objawiają się kaszlem (astma) czy podczas alergii, których objawem jest kaszel, bo sól fizjologiczna nawilży przesuszoną od suchego kaszlu śluzówkę.

Inhalacje z soli fizjologicznej na katar

Inhalacje dziecka czy dorosłego, który ma katar, są zasadne, bo pomogą oczyścić nos i ułatwią oddychanie. W przypadku kataru, który jest związany nie tylko z przeziębieniem, ale np. zapaleniem zatok, inhalacje z soli fizjologicznej pomogą oczyścić zatoki z zalegającej w nich wydzieliny, sprawią, że łatwiej będzie oddychać.

Inhalacje dziecka z katarem pomogą złagodzić objawy i ulżyć dziecku, które przez katar nie mogę spać, mają problemy ze ssaniem piersi (w przypadku dzieci karmionych piersią) czy męczy je kaszel przez to, że katar spływa im po tylnej ścianie gardła.

Inhalacje z soli fizjologicznej przyniosą też ulgę niemowlętom i małym dzieciom, które jeszcze same nie potrafią wydmuchać nosa i oczyścić go z zalegającej wydzieliny.

Inhalacje z soli fizjologicznej: przeciwwskazania


Inhalacji z soli fizjologicznej nie powinno się robić, jeśli dziecko lub dorosły choruje na infekcje dróg oddechowych, np. podczas gruźlicy, przy nowotworach, ropnym zapaleniu zatok lub migdałków, przy krwotokach górnych dróg oddechowych, a także podczas stanów zapalnych dróg oddechowych, które przebiegają z gorączką.