Czas radosnego oczekiwania. Tak wyjaśnimy dzieciom, czym jest adwent

Marta Lewandowska
Adwent - czas radosnego oczekiwania. Dokładnie tak tłumaczy się okres poprzedzający Boże Narodzenie w Kościołach chrześcijańskich, również w katolickim. Mimo że co roku Wigilię świętujemy 24 grudnia, to adwent może trwać od 23 do 28 dni. Od czego to zależy i jak wytłumaczyć dzieciom, czym jest adwent?
Adwent 2022 zaczyna się 27 listopada i potrwa aż do wigilijnego wieczora. Fot. Pixabay

Adwent 2022, kiedy się zaczyna

Adwent rozpoczyna się w czwartą niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie. W 2022 roku będzie to 27 listopada. Zgodnie z tradycją adwent potrwa aż do zmierzchu 24 grudnia. Łącznie obejmuje cztery niedziele. W praktyce adwent może zaczynać się od 18 listopada aż do 3 grudnia, z zależności od tego, w którym dniu tygodnia przypada Boże Narodzenie.

Adwent co to jest

Zgodnie z tradycją kościelną adwent to czas radosnego oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa i Boże Narodzenie, czyli wcielenie. Adwent w Rzymie oznaczał przybycie dygnitarza państwowego i objęcie przez niego urzędu.


W religijnym przekazie - przybycie bóstwa do świątyni, ucieleśnienie Boga pod postacią Dzieciątka Jezus. Adwent nie jest postem, to raczej pełne nadziei wyczekiwanie a początek nowego. Pierwsza niedziela adwentu to pierwszy dzień roku liturgicznego.

Ile trwa adwent

Adwent obejmuje okres czterech niedziel poprzedzających Boże Narodzenie i trwa aż do zmierzchu w Wigilię. Prawdopodobnie cztery niedziele mają nawiązywać do czterdziestodniowej wędrówki Izraelitów przez pustynię. Według Starego Testamentu tyle czasu zajęło Mojżeszowi doprowadzenie ich do Ziemi Obiecanej.

Symbole adwentu

Wśród symboli adwentu należy wymienić wieniec adwentowy, zwykle stworzony ze świerkowych gałązek z symbolami nawiązującymi do Świąt. W wieńcu znajdują się cztery świece, które zapalamy w kolejne niedziele radosnego oczekiwania. Każda ze świec ma swoją nazwę i symbolikę:

Wieniec adwentowy jest okrągły, ponieważ symbolizuje nieskończoność. Nie ma początku ani końca.

Kolejnym symbolem adwentu są świece roratne. Cienkie świeczki, które zapala się na porannych nabożeństwach, które odbywają się w czasie adwentu. Są to poranne nabożeństwa odprawiane w intencji Matki Bożej. Świece roratne nazywane są też roratkami.

Kolejnym, najbardziej komercyjnym, ale i najbardziej lubianym przez dzieci symbolem adwentu jest kalendarz adwentowy. Ten jednak zgodnie z tradycją zawsze ma 24 elementy i odlicza od 1 grudnia do Wigilii. W kalendarzu zwykle umieszcza się słodycze lub drobne prezenty.

Adwent: jak wytłumaczyć dziecku ten czas

Niekiedy trudno nam znaleźć odpowiednie słowa, żeby wytłumaczyć dzieciom, co oznaczają związane z religią czy tradycją terminy. Najłatwiej powiedzieć dziecku, że narodziny Jezusa są jak przyjście dostojnego gościa.

Kiedy odwiedza nas rodzina z daleka, sprzątamy dom, przygotowujemy świąteczne menu i niecierpliwie czekamy przybycia gości. Podobnie jest ze świętami. Adwent jest czasem oczekiwania, ale też przygotowań.

Wspólne szykowanie świątecznych smakołyków, jak kapusta wigilijna, pierogi, które można zrobić wcześniej i zamrozić, czy pierniczków na choinkę z pewnością umilą ten czas. Warto w kalendarzu adwentowym dziecka poza prezentami umieścić także zadania, które przybliżą mu temat i ułatwią odliczanie do pierwszej gwiazdki.