Biały nalot w doniczce? 4 skuteczne i naturalne sposoby, żeby się go pozbyć

Marta Lewandowska
Pierwszy raz zrobiłam to własnym kwiatkom w wakacje. Wyjeżdżaliśmy na kilka dni, zapowiadał się straszny upał, więc podlałam je na zapas. Kiedy wróciłam, w kilku doniczkach ziemię pokrywała biała pleśń. Nie chciałam jedna przesadzać wszystkich roślin, dlatego znalazłam inne sposoby na pozbycie się pleśni z doniczek.
Przelany kwiatek? Tak to się może skończyć, ale pleśni w doniczce można się łatwo pozbyć. Fot. MamaDu

Pleśń w doniczkach: skąd się bierze

Zwykle, podobnie jak u mnie, z nadgorliwości. Większość roślin doniczkowych lepiej znosi lekkie przesuszenie niż przelanie. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z preferencjami zielonych domowników. Jeśli podłoże jest zbyt wilgotne, a doniczka nie ma dziurek lub stoi w ceramicznej osłonce, to niestety o pleśń bardzo łatwo.


Doniczka powinna mieć otworki, które umożliwią wypłynięcie nadmiaru wody. Jeśli kwiat ma ceramiczną osłonkę po 15 minutach od podlania, powinniśmy wylać z niej nadmiar wody. Pleśń to nic innego jak rodzaj grzyba, a te lubią, kiedy jest ciepło i mokro.

Pleśń w ziemi od kwiatów, jak się jej pozbyć

Cynamon na pleśń w doniczce

To najprostszy sposób na pozbycie się pleśni tam, gdzie korzenie rośliny wypełniają doniczkę. Wystarczy oprószyć białą pleśń cynamonem i delikatnie poruszyć wierzchnią warstwę podłoża. Cynamon ma właściwości grzybobójcze, więc szybko rozprawi się z pleśnią.

Pleśń w roślinach doniczkowych - czosnek
Kolejnym doskonałym sposobem na pozbycie się pleśni z doniczki jest naturalny antybiotyk - czosnek. Ząbek czosnku należy pokroić w plasterki i delikatnie wcisnąć w podłoże. Można też obrać 4 ząbki czosnku, lekko je zgnieść i umieścić w litrze wody na noc, a rano podlać nią kwiaty. Takiej mikstury używaj jeszcze przez dwa tygodnie po zniknięciu pleśni.

Soda zwalczy pleśń w doniczce
Soda oczyszczona jest niezbędna w domu, przyda się do prania, sprzątania, ale także rozprawi się z pleśnią w doniczce. Przygotuj miksturę z pół litra wody, łyżki delikatnego mdła w płynie, najlepiej takiego dla dzieci i pół łyżeczki sody. Wymieszaj składniki, przelej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj podłoże, zabieg powtarzaj co drugi dzień przez około 10-12 dni.

Czy to białe w doniczce to na pewno pleśń?

Niekiedy zdarza się, że z pleśnią mylimy osad wapienny, który może wytworzyć się w doniczce, jeśli podlewasz kwiaty bezpośrednio do ziemi, a woda jest twarda. Tej białej skorupki pozbędziesz się z łatwością metodą znaną z... odkamieniania czajnika. Wystarczy, że w litrze ciepłej nieprzegotowanej wody rozpuścisz łyżeczkę kwasku cytrynowego. Po przestudzeniu podlej kwiat w miejscu białego nalotu. Problem rozwiąże się natychmiast.