Nawet połowa kobiet w Polsce nie powinna tak zabezpieczać się przed ciążą. A nadal to robi
Jedna trzecia Polek rezygnuje z antykoncepcji hormonalnej, bo "zbierają wodę" i "spada im libido". Z drugiej strony wiele z nich kurczowo trzyma się latami przepisanych raz tabletek. Tymczasem nawet połowa kobiet powinna zmienić receptę.
- Antykoncepcja z syntetycznym estrogenem może być niewłaściwa dla wielu kobiet.
- Kampania Nowa Generacja – Antykoncepcja bez Estrogenu ma przypomnieć kobietom, że antykoncepcja hormonalna nie musi wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.
- Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mogą być szansą nawet dla połowy Polek stosujących hormonalne metody zapobiegania ciąży.
Wiele kobiet czuje nadal opór przed otwartą rozmową z ginekologiem, a potem wychodzi z receptą na pigułki dwuskładnikowe, przez które puchną i nie mają ochoty na seks. W dodatku biorą te tabletki przez lata lub rezygnują z nich, by szukać kolejnych metod, może mniej wygodnych i skutecznych.
Kampania Nowa Generacja – Antykoncepcja bez Estrogenu ma przypomnieć kobietom, że ich zdrowie i samopoczucie są najważniejsze. A antykoncepcja bez skutków ubocznych, bo szyta na miarę zdrowia każdej z nich, jest możliwa.
Co to jest tabletka antykoncepcyjna?
Tabletka antykoncepcyjna, przez kobiety zwana potocznie „pigułką”, to preparat stosowany doustnie w celu zablokowania owulacji, a także zmiany konsystencji śluzu szyjki macicy, tak aby nie przedostawały się przez nią plemniki. Zawiera hormony, które są odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progestagenów. Tabletki antykoncepcyjne dzielimy na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe.Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają dwa rodzaje żeńskich hormonów, tj. syntetyczny progestagen oraz syntetyczny estrogen. Antykoncepcja z syntetycznym estrogenem może być niewłaściwa dla wielu kobiet, ponieważ bywa on przyczyną niedogodności, takich jak bóle głowy, migreny, wrażliwość piersi, zmiany nastroju czy przyrost wagi,,. Ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej może być też nieodpowiedni dla kobiet z tzw. grup ryzyka.
Wybór antykoncepcji: co powiedzieć ginekologowi?
Różne preparaty antykoncepcyjne mają różne przeciwwskazania. Bardzo ważne, aby lekarz ginekolog miał jak najszerszą wiedzę na temat zdrowia pacjentki, jej chorób obecnych, przebytych, wywiadu rodzinnego, nawyków itd. Tylko w ten sposób można uniknąć ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Istnieje szereg przeciwwskazań do zastosowania tabletki dwuskładnikowej, czyli zawierającej estrogeny.– Kobieta, zgłaszając się do ginekologa po pigułkę, często nie zdaje sobie sprawy, jakie sytuacje współistniejące mogą mieć znaczenie i wpłynąć na wybór danej metody przez lekarza – tłumaczy dr n. med. Katarzyna Lau, ekspertka kampanii Nowa Generacja – Antykoncepcja bez Estrogenu.
Wiele kobiet unika szczerych rozmów z ginekologiem. Tymczasem w czasie wywiadu po badaniu, a jeszcze przed przepisaniem recepty na tabletki antykoncepcyjne kobiety powinny powiedzieć lekarzowi o:
- paleniu papierosów po 35. roku życia,
- migrenach z aurą,
- występowaniu incydentu zakrzepicy żylnej lub tętniczej – obecnie albo w przeszłości (zakrzepica kończyn dolnych lub górnych, zator płucny, udar mózgu, zawał),
- cukrzycy z powikłaniami naczyniowymi,
- ciężkim nadciśnieniu tętniczym,
- ciąży,
- karmieniu piersią,
- niewyjaśnionych krwawieniach z dróg rodnych,
- raku piersi – obecnie lub w przeszłości,
- ciężkich chorobach wątroby lub guzach wątroby,
- trombofiliach wrodzonych (mutacja czynnika V Leiden, mutacja genu protrombiny, niedobór białka C i/lub S, niedobór antytrombiny),
- trombofiliach nabytych (zespół antyfosfolipidowy, hiperhomocysteinemia, zwiększona aktywność czynników IX, XI, VIII, napadowa nocna hemoglobinuria).
Antykoncepcja jednoskładnikowa: dla kogo?
Jednoskładnikowa antykoncepcja nowej generacji nie zawiera estrogenu, lecz sam progestagen, przez co jest bezpieczniejsza, wykazuje mniej działań niepożądanych niż antykoncepcja dwuskładnikowa oraz nie powoduje ryzyka wystąpienia udaru czy zakrzepicy. Ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej rekomendowany jest przez ekspertów w czasie pandemii COVID-19 ze względu na zdarzenia prozakrzepowe u wybranych pacjentek wysokiego ryzyka. Specjaliści zalecają rezygnację z dwuskładnikowych tabletek na rzecz jednoskładnikowej antykoncepcji bez estrogenu.– Pandemia COVID-19 spowodowała konieczność wprowadzenia wielu istotnych zmian w codziennej praktyce lekarskiej, w tym również tych dotyczących poradnictwa antykoncepcyjnego. Wymogła też zwrócenie szczególnej uwagi na profil bezpieczeństwa antykoncepcji hormonalnej, szczególnie w zakresie ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej – stwierdza prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop, ekspertka kampanii Nowa Generacja – Antykoncepcja bez Estrogenu.
Oto powody, dla których niektórym kobietom oferowana powinna być w pierwszej kolejności antykoncepcja jednoskładnikowa:
- Nadwaga i otyłość - gdyż progestagen nowej generacji nie powoduje zatrzymania wody w organizmie i uczucia nabrzmienia. Badania zaś wskazują, że aż 46% kobiet w Polsce ma zbyt wysoką masę ciała (BMI ≥ 25).
- Palenie papierosów - ponieważ nie powoduje wzrostu ryzyka wystąpienia udaru i zakrzepicy. Populacja kobiet palących papierosy jest w Polsce dość duża – wynosi 21 proc.
- Karmienie piersią - ponieważ nie zawiera estrogenów niekorzystnie wpływających na ilość i skład pokarmu oraz nie zaburza laktacji. Jest jedynym rodzajem antykoncepcji hormonalnej dla tej grupy kobiet.
- Ukończony 40. rok życia - u kobiet w tym wieku wzrasta ryzyko wielu chorób przewlekłych, m.in. cukrzycy, nadciśnienia, dyslipidemii; u których występują problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu cholesterolu; które miały w rodzinie osoby z udarem lub zawałem przed 50. rokiem życia, przez co są narażone na większe ryzyko wystąpienia udaru i zakrzepicy.
- Wiek nastoletni - ze względu na korzystny profil bezpieczeństwa.
Nowa generacja tabletek antykoncepcyjnych
Zainicjowana przez Exeltis kampania edukacyjna pt. Nowa Generacja – Antykoncepcja bez Estrogenu ma na celu zwiększenie świadomości kobiet na temat skutecznej i wysoce bezpiecznej jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej.Na stronie kampanii www.antykoncepcjajednoskladnikowa.pl zamieszczono artykuły i porady ekspertów oraz udostępniono aplikację z ankietą opracowaną przez specjalistkę w dziedzinie ginekologii. Celem ankiety jest przygotowanie pacjentki do rozmowy z ginekologiem o antykoncepcji hormonalnej, m.in. przez określenie ryzyka związanego z przyjmowaniem syntetycznego estrogenu obecnego w tabletkach dwuskładnikowych.
Może cię zainteresować: Nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn coraz bliżej? Za te badania pary dostają tysiące dolarów