Para w łóżku w bieliźnie
Implant antykoncepcyjny - jak działa? Antykoncepcja na lata Unsplash
Reklama.
  • Jak działa implant antykoncepcyjny?
  • Przedstawiamy wady i zalety implantu antykoncepcyjnego.
  • Implant to jedna z najwygodniejszych metod antykoncepcji — zaaplikowany raz działa nawet do 5 lat.
  • Implant antykoncepcyjny — wszczepienie

    Zacznijmy od tego, jak wygląda implant antykoncepcyjny, który często bywa mylony z wkładką domaciczną. Implant aplikuje się pod skórę na ramieniu pacjentki.
    Sam zabieg wszczepienia implantu antykoncepcyjnego nie jest bolesny, przypomina zastrzyk, ponieważ implant jest bardzo mały. To giętki pręcik wypełniony hormonem o wymiarach koło 4 cm długości i 2 mm szerokości. Jest skuteczny już po 24 godzinach od założenia.

    Implant antykoncepcyjny — ile i jak działa?

    Implant jest niezwykłą formą antykoncepcji pod kątem czasu działania. Po zaaplikowaniu działa od 3 do 5 lat. W tym czasie implant uwalnia niskie stężenie progestagenu przez otaczające tkanki do krwiobiegu.
    Dzięki temu zapobiega jajeczkowaniu, śluz staje się bardziej gęsty i plemniki nie mogą dotrzeć do jajeczka, a także hamuje się cykl dojrzewania endometrium. Implant nie jest widoczny gołym okiem, ale można wyczuć go pod palcami, co jest dużym plusem dla pacjentki i ginekologa.
    Dzięki temu da się implant zlokalizować, co jest ważne choćby podczas usuwania, któremu można poddać się w dowolnym momencie, jeśli kobieta będzie odczuwać skutki uboczne lub zdecyduje się na zajście w ciążę. Wymaga to małego nacięcia skóry i wyciągnięcia implantu, który wszczepiony jest dość płytko.
    Podobnie, gdy implant straci już zawarty w sobie hormon. Po wyciągnięciu go można założyć kolejny, jeśli oczywiście nasz lekarz także nie widzi przeciwwskazań.

    Implant antykoncepcyjny — plusy

    Plusy implantu antykoncepcyjnego:
  • skuteczność implantu antykoncepcyjnego wynosi ponad 99 proc,
  • działa od 3 do 5 lat i nie musimy pamiętać o antykoncepcji na co dzień,
  • lek pomija przewód pokarmowy, więc nie obciąża wątroby, a wymioty czy biegunka nie mają wpływu na jego wchłanianie,
  • implant można wyjąć w każdej chwili,
  • płodność wraca już po kilku dniach od wyciągnięcia implantu.
  • Implant antykoncepcyjny — dla kogo?

    Decyzję o założeniu implantu antykoncepcyjnego podejmuje lekarz ginekolog. Implant został zarejestrowany jako lek dla kobiet w wieku od 18 do 40 lat, co oznacza, że przeprowadzono badania i ustalono, że właśnie dla nich jest bezpieczny.
    logo
    Unsplash
    Nie oznacza to jednak, że to jedyne wyznaczniki stosowania tego rodzaju antykoncepcji. Lekarz bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjentek, ewentualne choroby, oczekiwania, plany prokreacyjne, a nawet masę ciała (od której może zależeć czas działania implantu) i styl życia.

    Implant antykoncepcyjny — wady

    Decydując się na ten rodzaj antykoncepcji należy być także świadomym jego wad. Wady implantu antykoncepcyjnego:
  • założenie implantu wymaga zastrzyku a jego zdjęcie nacięcia skóry,
  • implant jak każda metoda może prowadzić do wielu skutków ubocznych, jak: bóle głowy, wzrost wagi, zmiany nastroju, nudności, trądzik, zmniejszona ochota na współżycie, bóle brzucha lub odczuwanie dyskomfortu,
  • wysoka cena — od 900 do 1500 złotych.

  • Zabieg założenia implantu antykoncepcyjnego jest całkowicie odpłatny i nierefundowany, dlatego nie cieszy się zbyt dużą popularnością.
    Jego zalety i wysoki wskaźnik ochrony przed ciążą zachęcają jednak do jego zastosowania, jednak przed zaaplikowaniem go upewnij się, że lekarz przeprowadził z tobą wyczerpujący wywiad i zlecił konieczne badania, gdyż każda forma antykoncepcji może powodować skutki uboczne.