Jeśli twoje dziecko jest na kwarantannie, musisz to wiedzieć. Inaczej grozi ci grzywna

Dominika Lange
Ciebie też to nie ominęło – bęc, właśnie dostałaś telefon ze szkoły lub sanepidu, że twoje dziecko zostanie skierowane na kwarantannę. W mgnieniu oka w twojej głowie pojawiają się dziesiątki pytań. Czy to oznacza, że ty też nie możesz wyjść z domu? Powinnaś to gdzieś zgłosić? Wyjaśniamy najbardziej nurtujące was kwestie i odpowiadamy na wasze pytania.
Jeśli dziecko jest na kwarantannie, warto wiedzieć, do jakich zasad musimy się stosować jako jego opiekunowie prawni. fot. Unsplash

1. Na moją córkę została nałożona kwarantanna po kontakcie z zarażoną nauczycielką. Jako opiekun prawny dziecka też mam kwarantannę i nie mogę wychodzić z domu?

Ty możesz! Jeśli twoje dziecko zostało objęte kwarantanną po kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem, a samo nie miało robionego testu lub dostało wynik negatywny, maluch nie może wychodzić z domu, ale ciebie ta kwarantanna nie obowiązuje. To samo dotyczy pozostałych domowników, mieszkających z dzieckiem skierowanym na kwarantannę.


Inaczej wygląda sprawa w przypadku, w którym dziecko otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Wtedy podlega izolacji od momentu, w którym dowiedzieliście się o zarażeniu wirusem. Wy z kolei, jeśli nie jesteście zaszczepieni, automatycznie zostajecie poddani kwarantannie – nawet, gdy sanepid nie zdążył do was jeszcze zadzwonić. I wtedy żadne z was z domu wyjść nie może.

2. Czy dziecko musi korzystać z aplikacji Kwarantanna Domowa?

Obowiązek korzystania z aplikacji Kwarantanna Domowa mają tylko osoby pełnoletnie, a te poniżej 18. roku życia mogą używać jej dobrowolnie. Więc odpowiedź brzmi – dziecko musi przestrzegać kwarantanny, ale nie musi korzystać z aplikacji.

Warto mieć świadomość i pamiętać, że za przestrzeganie kwarantanny przez dziecko odpowiada jego opiekun prawny. I może ponieść konsekwencje za jej złamanie, czyli zapłacić wysoką karę finansową.

3. Syn został skierowany na kwarantannę po kontakcie z zarażoną osobą. Zrobiliśmy mu test na koronawirusa i ma negatywny wynik. W takim razie kwarantanna już go nie obowiązuje?


Obowiązuje. Jeśli sanepid nałożył na dziecko kwarantannę przez kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, to nawet negatywny wynik testu u malucha nie zwalnia go z obowiązku pozostania w domu. Nie jest to też podstawa do skrócenia kwarantanny.

4. Dostałam telefon ze szkoły, że dziecko będzie skierowane na kwarantannę. Muszę to gdzieś zgłosić?

Nie, bo gdy szkoła zgłosi twoje dziecko do sanepidu, informacja o jego kwarantannie automatycznie pojawi się w Internetowym Koncie Pacjenta, a sanepid poinformuje cię o niej telefonicznie. Jeśli jednak tak się nie stało, potrzebny będzie kontakt z sanepidem i postępowanie zgodnie z jego wytycznymi.

5. Moje dziecko ma 8 lat i jest na kwarantannie. Nie ma koronawirusa i nie jest chore. Jak mam zapewnić mu opiekę, skoro muszę chodzić do pracy?

Jeśli sanepid skieruje twoje dziecko na kwarantannę, to ta sytuacja jest postrzegana tak samo jak choroba dziecka, nawet jeśli maluch nie ma koronawirusa. Możesz więc wystąpić o zasiłek opiekuńczy na czas kwarantanny dziecka.