Czasem liczenie do 10 to za mało. Oto jak się uspokoisz, gdy nie masz czasu na nerwy
Wybuchy emocjonalne, krzyk i obniżony nastrój mogą zdarzyć się każdemu. Jednak warto poznać sposoby na szybkie wyciszenie się i przywrócenie sobie równowagi psychicznej. Poniższe metody błyskawicznie cię wyciszą i sprawią, że się uśmiechniesz.
- Melisa, lawenda i męczennica lekarska to zioła, z których napar przynosi błyskawiczne ukojenie nerwów.
- Jogińska metoda oddechu 4-7-8 pozwoli ci w kilkanaście sekund się uspokoić.
- W krytycznych sytuacjach zjedzenie czegoś słodkiego powoduje wydzielanie hormonów szczęścia i poprawia nastrój.
Zamiast wpadać z nerwowości w rozpacz, lepiej poświęć chwilę na wyciszenie się i nabranie dystansu do tego, co się właśnie wydarzyło. Wystarczy kilkanaście sekund lub mała łyżeczka z ziołowym naparem, by od razu poczuć się lepiej.
Jak się uspokoić: sposoby na szybki spokój
ZiołaMelisa, lawenda, a szczególnie zioło o znaczącej nazwie męczennica lekarska, działają jak środki uspokajające. Napary z tych roślin mają właściwości wyciszające i przeciwlękowe. Wypicie herbatki z melisy czy męczennicy sprawi, że w naszym ciele zostaną zatrzymane negatywne stany psychiczne występujące w czasie emocjonalnego wzbudzenia.
Zapach lawendy relaksuje i uspokaja, dlatego też kąpiele w olejku lawendowym polecana jest w przypadku problemów ze snem.
Oddech
Jak już napisałam wyżej, czasem popularne liczenie do 10 nie działa i trudno nam się skupić na suchym liczeniu, gdy wokół trwa rozróba. Możesz za to zacząć kontrolować swój oddech. Nie chodzi tylko o to, aby zacząć spokojniej oddychać, ale zapanować nad cyklem oddechowym.
Oto sposób oddychania, który pozwoli ci się wyciszyć:
- Weź wdech, który będzie trwał ok. 4 sekundy.
- Zatrzymaj powietrze w płucach na ok. 7 sekund.
- Wypuść powietrze na długim wydechu trwającym ok. 8 sekund.
Możesz powtórzyć. Ten rodzaj oddychania sprawdzi się także w przypadku problemów z bezsennością. To technika wyniesiona z praktyk jogińskich, która pozwala na obniżenie ciśnienia krwi i tętna, co ułatwia się zrelaksować.
Słodycze
Pewnie słyszałaś o zajadaniu stresu i o tym, jak bardzo szkodliwy jest to zwyczaj. W przypadku potrzeby natychmiastowego wyciszenia słodkości sprawdzą się naprawdę dobrze.
Wszystko przez to, że w smak słodki powoduje uruchomienie wydzielania hormonu szczęścia, a zalany kortyzolem (czyli hormonem stresu) mózg potrzebuje kontry.
Słodycze jednak nie powinny stać się jedyną metodą walki z nerwami. Nadmierne spożywanie cukru jest przyczyną wielu chorób metabolicznych oraz zawałów serca, w połączeniu z nieustannym odczuwaniem stresu, proces chorobowy może zostać przyspieszony.
Trening mięśni Kegla
To nieoczywista metoda, ale przynosi dwie korzyści. Po pierwsze usprawnia działanie układu urofizjologicznego, bo silne mięśnie dna miednicy to kontrolowane oddawanie moczu oraz lepszy seks.
Z drugiej strony przekierowanie swojej uwagi na tak angażujące ćwiczenie, pozwoli szybko się uspokoić. Mięśnie Kegla, czyli właśnie dna miednicy to wymagający pacjenci. W czasie treningu należy je napinać tak, jakby udawało się zatrzymywanie strumienia moczu przy jednoczesnym nie zaciskaniu pośladków.
Ćwiczenia dna miednicy mogą być bardzo przyjemne i pobudzić nas do aktywności seksualnej. A wiążące się z tym poczucie szczęścia oraz ośrodek nagrody, przyczynią się do osiągnięcia spokoju.
Krople
W działaniu doraźnym w stresie na pewno przydadzą się znane już od czasów naszych babć krople walerianowe i Nervosol. Oba flakoniki zawierają spore stężenie wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego, który jest rośliną o właściwościach uspokajających i wyciszających.
Zimna woda
Gdy czujesz, że wybuchniesz albo masz za sobą sporą awanturę, idź do łazienki i spryskaj swoją twarz zimną wodą.
Ten gest aktywuje nerw błędny, który jest odpowiedzialny za przywspółczulny układ nerwowy i zawiaduje reakcjami na stres i uspokajanie nas. Zanurzenie twarzy w lodowatej wodzie spowolni oddychanie i tętno, a co za tym idzie, uspokoisz się.
Nerwica a napięcie nerwowe: jak rozpoznać?
Przyjęło się mówić, że częste wybuchy płaczu i krzyku świadczą o nerwicy. Jednak sama choroba związana z zaburzeniami lękowymi, do których należy nerwica to zespół psychicznych dolegliwości, które są bardzo obciążające dla układu nerwowego i wiążą się z długotrwałym i permanentnym odczuwaniu niepokoju.Objawy nerwicy:
- zmęczenie
- zaabsorbowanie domniemanymi chorobami
- trudności ze skupieniem
- nastrój depresyjny
- agresja
- bezsenność
- trudności w oddychaniu
- objawy fizyczne: biegunka, ból głowy, tiki
Jeśli wybuchy agresji i nerwowość towarzyszą ci tylko od czasu do czasu, poznaj sposoby na szybkie przywrócenie sobie równowagi emocjonalnej. Powyższe metody nie wymagają wsparcia farmakologicznego, którego może potrzebować osoba cierpiąca na nerwicę i stany lękowe.