Bez komputera też może być fajnie! 25 zabaw i aktywności, które zachwycą każdego dziesięciolatka

Redakcja MamaDu
Coraz więcej dzieci w wieku szkolnym uzależnia się od smartfonów i komputerów. To również od nas, rodziców i opiekunów, zależy czy nasza pociecha będzie umieć funkcjonować bez ekranów. Zapewnijmy dziecku w domu zajmujące zajęcia, które sprawią, że na jakiś czas oderwą się od ulubionych gier i kreskówek oraz filmików youtuberów. Oto 25 pomysłów na zajęcia i aktywności dla 10-latka.
Dziesięciolatki nie muszą spędzać całego wolnego czasu przed ekranami Fot. 123RF

Zabawy dla dziesięciolatków: 25 pomysłów

1. Taniec

Wspólny taniec z pewnością zachwycą dzieci. W sieci znajdziecie dużo układów tanecznych albo tańców z pokazywaniem, które możecie odtworzyć. To zarówno genialna rozrywka, jak i świetna aktywność fizyczna, która pozwoli dziecku spożytkować jego energię.

2. Aktywności sportowe

Jeśli macie ogród, warto zapewnić dziecku dużo ruchu. Grajcie w ulubione gry sportowe (siatkówkę, badmintona, zośkę) czy skaczcie na skakankach.

3. Państwo, miasta, rzeka

Klasyczna gra, w którą grały całe pokolenia. Przygotujcie kartki i długopisy, ustalcie kategorie (np. państwo, miasto, zwierzę, zawód, film), wylosujcie literę alfabetu i rywalizujcie. Jeśli chcesz urozmaicić grę, możecie grać na czas.

4. Kalambury

Gra, która nigdy się nie nudzi i jest świetnym pomysłem zabawy dla dziesięciolatków. Jako hasła można przygotować np. znane postaci (historyczne, fikcyjne, aktorów i piosenkarzy), tytuły popularnych wśród dzieci filmów, książek czy seriali, zwierzęta... Do wyboru, do koloru. Hasła można pokazywać lub (jeśli dysponujemy tablicą) rysować.

5. Karaoke

Nie musicie mieć specjalnego sprzętu do karaoke: wystarczą podkłady muzyczne ulubionych piosenek (np. z bajek Disneya) i wydrukowane teksty piosenek. Możecie również wyświetlić na ekranie wersje karaoke dostępne w sieci, np. w serwisie YouTube. Takie rodzinne śpiewanie nie tylko jest świetną zabawą i zacieśnia więzy, ale również ćwiczy głos dziecka.

6. Poszukiwanie skarbów

To idealna zabawa do ogrodu. Schowaj "skarb" (np. smakołyki czy zabawkę) i daj dziecku wskazówki, jak do niego trafić – w postaci rebusów czy łamigłówek. Możesz też narysować specjalną mapę, dzięki której dziecko zdobędzie umiejętność czytania map i nauczy się orientacji w terenie. W wersji poza domem warto bawić się w poszukiwanie skarbów lub podchody w lesie czy parku.

7. Piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny to nie tylko zabawa dla najmłodszych – to ulubieniec dzieci w każdym wieku. Możesz kupić gotowy piasek lub samemu stworzyć go z dzieckiem w domu, a następnie wspólnie urządzić domową "piaskownicę" w pudełku czy misce. Zabawa z piaskiem kinetycznym jest jeszcze lepsza niż ze zwykłym piaskiem, a co najważniejsze rozwija wyobraźnię i zdolności manualne. Niech dziecko tworzy własne budowle i rozbudza swoją kreatywność. Relaksujacą i satysfakcjonujacą czynnoscią będzie również krojenie piaskowych budowli.

8. Tor przeszkód

Ta zabawa nie tylko zaspokoi potrzebę ruchu dziecka, ale również będzie świetnym treningiem równowagi. Stwórz w pokoju tor przeszkód, na przykład z: kartonów, butelek, krzeseł. Niech dziecko pokona go, trzymając piłkę na łyżce. W wersji ekstremalnej piłkę może zastąpić jajko.

9. Eksperymenty naukowe

Wprowadź dziecko w świat nauki dzięki prostym i bezpiecznym eksperymentom oraz doświadczeniom naukowym, które można przeprowadzić w domu. Możecie skrystalizować sól, wyhodować pleśń, stworzyć wybuchający wulkan albo tęczę w szklance. Na profilu na YouTube Centrum Nauki Kopernik w Warszawie znajdziecie setki zajmujących eksperymentów.

10. Slime

To bardzo popularna zabawka, którą wraz z dzieckiem możecie samodzielnie wykonać w domu (np. według naszego przepisu). Można dodawać barwniki, brokat i inne dodatki – niech 10-latka poniesie wyobraźnia. Kolorowy glut zachwyci dziecko w każdym wieku i zajmie je na długie godziny.

11. Wróżby z kleksów

Potrzebne będą: kartki A4, farby, pędzelki i woda. Dziecko robi na kartce dużego kleksa z farby, następnie składa ją na pół (z jeszcze mokrym kleksem) i po chwili na powrót rozkłada. W ten sposób powstanie fantazyjny kształt, który dziecko wraz z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami może dowolnie zinterpretować. To ośmiornica, pies, a może samolot? Co to oznacza dla naszej przyszłości? Dużo śmiechu gwarantowane, a do tego rozwija wyobraźnię.

12. Gry planszowe

Gry planszowe to nieśmiertelny sposób na świetną zabawę offline. Na rynku dostępnych są teraz setki tytułów dostosowanych do wieku i zainteresowań dziecka oraz umiejętności, jakie chcesz w nim rozwijać. Granie w gry to również wspaniały sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie.

13. Malowanie po numerach

To ostatni hit wśród zarówno dorosłych, jak i dzieci. Na rynku znajdziecie gotowe zestawy, które pozwolą na kreatywne spędzenie czasu.

14. Puzzle

Puzzle nigdy się nie nudzą. Niech 10-latek zmierzy się ze skomplikowanymi puzzlami o dużej liczbie elementów. Z pewnością ambitnie podejdzie do wyzwania!

15. Wspólne gotowanie

Pieczcie babeczki, ozdabiajcie torty, zróbcie domową pizzę albo przyrządzajcie warzywne sałatki. Dziecko zdobędzie nie tylko umiejętność gotowania czy pieczenia, ale również odmierzania produktów i komponowania posiłków. To także świetna okazja, aby wpoić 10-latkowi zdrowe nawyki żywieniowe.

16. Domowa baza

Budowanie bazy to świetna rozrywka dla dzieci. W domu można zbudować ją z kartonów lub krzeseł i koców, a w ogrodzie – patyków czy desek. Dziecko nie tylko zdobędzie umiejętności praktyczne i kreatywne, ale zyska również swoją własna przestrzeń, co dla 10-latka jest bardzo ważne.

17. Aktywności sezonowe

Wiosną twórzcie wielkanocne ozdoby, kwiaty z krepiny i siejcie rzeżuchę oraz inne zioła, jesienią róbcie ludziki z kasztanów i żołędzi, korale z jarzębiny czy portrety waszej rodziny z liści. Z kolei zimą możecie wspólnie przygotować świąteczne dekoracje, np. bombki, girlandy czy choinki z makaronu.

18. Quizy

Quizy to doskonały sposób na zdobywanie wiedzy oraz na rodzinną rywalizację. W sieci dostępne są geograficzne, muzyczne, filmowe, historyczne... Co tylko dusza zapragnie. Możesz również samemu ułożyć quiz dla swojego dziecka.

19. Farbowanie i ozdabianie ubrań

Farbowanie i ozdabianie starych ubrań to nie tylko ekologiczny pomysł na danie drugiego życia rzeczom, ale również świetna zabawa dla 10-latka w domu. Nie mówiąc o zdobywaniu umiejętności praktyczności. Możecie farbować t-shirty za pomocą sztucznych lub naturalnych barwników (bardzo popularna jest metoda tie dye) oraz robić prasowanki, czy przymocowywać naszywki lub dżety.

20. Pisanie opowiadań

Pisanie opowiadań to wspaniały sposób nie tylko na rozwijanie kreatywności, ale również ćwiczenie umiejętności pisarskich. Zaproponuj dziecku temat, na który będzie musiał napisać opowiadanie. Może stworzy własną wersję popularnej kreskówki albo wymyśli nowe przygody ulubionego bohatera? Niech dziecko tworzy swoje dzieła w specjalnym zeszycie – będzie świetna pamiątka.

21. Dzieła sztuki z masy solnej lub papierowej

Do stworzenia masy solnej wystarczy szklanka soli, szklanka mąki i odrobina ciepłej wody, by powstała plastyczna masa. Można dodać też małą ilość kleju do tapet. Dziecko może tworzyć figurki, ozdoby – co tylko zapragnie. Z kolei masa papierowa to świetny i prosty do zrobienia budulec nie tylko do tworzenia figurek i małych rzeźb, ale również masek.
Czytaj także: W co się bawić z dzieckiem w domu, gdy metraż nie pozwala na szaleństwa? Oto 15 propozycji

22. Las w słoiku

Las w słoiku to efektowna ozdoba, a także kawałek natury w domu. Ostatnio robi spektakularną karierę. Co najważniejsze łatwo zrobić las w szkle samemu. Stworzycie wspólnie swój własny las i naucz dziecko pielęgnacji zasadzonych roślinek. To wspaniała nauka ogrodnictwa, a dziecko będzie dumne, gdy każdego dnia będzie podziwiać swój rosnący las.

23. Budowanie miasta z klocków

Klocki to aktywności, która zachwyca kolejne pokolenia dzieci (i dorosłych). Jednak nie dla 10-latków łatwe budowle. Niech pobawi się w małego inżyniera i architekta: tworzy skomplikowane konstrukcje, mosty lub całe miasta.

24. Wyszywanie

To świetna kreatywna aktywność, która rozwija motorykę małą (czyli ruchy rak) oraz zdolności manualne. Jeśli dziecko nudzi zwykłe wyszywanie igłą, zaproponuj mu ostatni hit – hafty diamentowe. W sieci znajdziesz dziesiątki gotowych zestawów. Atrakcją wyszywanek każdego rodzaju są kolorowe obrazki i wzory – niech dziecko wybierze swój ulubiony, a potem oprawi swoje dzieło w ramkę i powiesi w pokoju.

25. Kolaże

Kolaże to atrakcyjna alternatywa dla rysowania i malowania oraz… sposób na pozbycie się makulatury. Daj dziecku stare gazety, nożyczki i kartkę – niech puści wodze fantazji i stworzy własny kolaż. Niebanalne i kreatywne rozwiązania mile widziane! Kolaż można potem oprawić w ramkę i zawiesić na ścianie.