Miej zawsze w domu folię spożywczą – czasem może uratować twoje (i dziecka!) zdrowie, a nawet życie
Oto kilka ważnych zasad, jak opatrzyć ranę po termicznym oparzeniu - np. gdy dziecko zaleje się zupą lub dotknie rozgrzanych drzwiczek piekarnika. Warto mieć w domu folię spożywczą i sięgnąć po nią po oparzeniu się - to świetna alternatywa do jałowej gazy, która ma być opatrunkiem.
Jego post to wiedza w pigułce, o tym, co robić, gdy ktoś w naszym domu czy otoczeniu ulegnie poparzeniu. Opisuje wszystko w prostych krokach, a także zaznacza, jakie są mity związane z opatrywaniem oparzeń, czego nie robić itp.
Medyczny trik z folią spożywczą, który ratuje zdrowie
Każdą ranę należy opatrzyć, by nie wdało się zakażenie, a w tym celu trzeba zrobić jałowy opatrunek. Pierwsze co większości z nas przychodzi do głowy, gdy mowa o bezpiecznym opatrunku, to suchy i jałowy gazik - i tylko on. Trzeba zadbać o to, by był suchy, sterylnie przechowywany i niczym nienasączony (do rany nie można też używać żadnych maści czy środków dezynfekujących, tym powinni zająć się lekarze czy ratownicy medyczni, jeśli rana wymaga pomocy medyków).Ale oprócz jałowego gazika, do opatrzenia rany doskonale sprawdzi się zwykła folia spożywcza tzw. stretch. W wytycznych ERC 2021 (czyli Polskiej Rady Resuscytacji) jasno napisane jest, że folia spożywcza może być świetnym opatrunkiem na rany spowodowane oparzeniami termicznymi. Nie wymaga to żadnych atestów, a do tego folia jest tania, szeroko dostępna, znajdziemy ją zazwyczaj w każdym domu. Nie przywrze do rany (i co za tym idzie – nie uszkodzi jej), można ją założyć na każdą część ciała poprzez owinięcie.
Jest przezroczysta, więc możemy kontrolować wygląd rany, np. kiedy czekamy na karetkę pogotowia czy w czasie naszego dojazdu na SOR. Zwykła folia spożywcza pomaga też utrzymać ranę w czystości i ogranicza utratę ciepła i wody – więc chroni nas przed odmrożeniami czy odwodnieniem.
Za folią spożywczą jako świetnym opatrunkiem przemawia też fakt, że wielu tatuażystów używa jej na świeżo zrobione tatuaże, by wspomóc gojenie się mikroran, spowodowanych robieniem tatuażu.
Jak zrobić opatrunek na oparzenie z folii spożywczej?
W celu zabezpieczenia rany z oparzenia, po schłodzeniu rany dużą ilością letniej wody, usuń z rolki folii spożywczej pierwsze 10-15 centymetrów stretchu. Na ranę nałóż jedną warstwę folii, owiń ją wokół tej części ciała, która uległa oparzeniu. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to żeby nie ucisnąć rany i ciała zbyt mocno.Musisz tylko położyć kawałek folii na oparzonej skórze i – jeśli w niedługim czasie zostanie udzielona profesjonalna pomoc medyków – zostawić ranę w spokoju i czekać na karetkę czy pojechać do przychodni lub szpitala. Trzeba też pamiętać, że jeśli to dziecko jest oparzone, najważniejsze, oprócz szybkiej reakcji, jest zachowanie spokoju. Gdy my zaczniemy panikować – dziecko odczuje nasze emocje i również wpadnie w panikę.
Pierwsza pomoc w oparzeniach to przede wszystkim szybka reakcja
Należy pamiętać o tym, że rodzajów oparzeń jest wiele, ale te najczęściej spotykane, o których piszemy powyżej, i które dotyczą też w ogromnej liczbie dzieci, to oparzenia termiczne – oparzenie gorącymi płynami (zupa, herbata) czy przedmiotami i powierzchniami (drzwiczki piekarnika, ogień z kuchenki gazowej czy nawet paląca się świeczka).
W przypadku oparzenia po kontakcie z czymś gorącym należy niezwłocznie schładzać miejsce oparzenia pod bieżącą wodą, ale nie może być ona absolutnie zimna czy lodowata (bo to prowadzi do hipotermii, szczególnie u dzieci i osób starszych) – wystarczy letnia.
Warto wykonywać chłodzenie bieżącą wodą od 20 minut do nawet godziny, bo to zmniejsza ryzyko pozostania blizn po oparzeniu. Warto pamiętać o usunięciu wszelkich materiałów, których skóra dotyka, a które mogą zwiększyć oparzenia, bo np. są nasiąknięte gorącym płynem.
Warto je też zdjąć, jeśli jest ryzyko, że część ubrania wtopi się w skórę. Jeśli jednak nie ma możliwości pozbycia się tkaniny, trzeba ranę schładzać przez materiał. Poza tym trzeba pamiętać o zdjęciu biżuterii, która może być zagrożeniem, gdy oparzona część ciała zacznie puchnąć. Gdy oparzenie jest duże, bez zastanowienia dzwoń na pogotowie lub telefon alarmowy.
Może cię zainteresować także: Niemowlę w pilnej potrzebie. Krótki poradnik, jak udzielić małemu dziecku pierwszej pomocy