Rodzicu, nie zapomnij o myciu zębów niemowlęcia. Twoje dziecko kiedyś ci za to podziękuje

Redakcja MamaDu
Dbanie o higienę jamy ustnej niemowlęcia powinno być obowiązkiem każdego rodzica. Ale jak myć zęby u małego dziecka i kiedy zacząć pielęgnację ząbków? Jak często myć zęby niemowlakowi? Oto przydatne informacje dla każdej mamy i każdego taty, które nie tylko zaowocują zadbaną jamą ustną dziecka i ochronią ją przed infekcjami, ale również zaszczepią w maluchu nawyk mycia zębów.
Jak myć zęby niemowlakowi? Fot. 123RF
Zęby kształtują się już w 7. tygodnia życia płodowego człowieka, jednak wyrzynają się dopiero po urodzeniu. Ząbkowanie u dziecka zaczyna się z kolei około 6-8 miesiąca życia. Jednak jeszcze przed pierwszym ząbkiem warto zacząć dbać o higienę jamy ustnej swojej pociechy.

Mycie dziąseł niemowlaka

Mimo że w pierwszych miesiącach życia niemowlę pije głównie mleko i je papki, to pożywienie może zalegać w jego jamie ustnej. Niesie to ryzyko powstania stanów zapalnych oraz pleśniawek, czyli białych nalotów na języku, podniebieniu, dziąsłach lub gardle. Aby tego uniknąć, kluczowe jest mycie dziąseł u niemowlaka.


Jak to robić? Do momentu pojawienia się pierwszych ząbków szczoteczka ani pasta nie są konieczne. Dwa razy dziennie, rano i wieczorem, wystarczy delikatnie przemyć noworodkowi lub niemowlakowi dziąsła wyjałowionym gazikiem umoczonym w przegotowanej, przestudzonej wodzie lub słabym, wystudzonym naparze z rumianku.
Oprócz zachowania dziąseł w dobrej kondycji przyzwyczaimy tym dziecko do ingerencji w jego jamę ustną, co przyda się przy późniejszym myciu zębów oraz wizytach u dentysty.

Jak myć zęby niemowlakowi: szczoteczka i pasta do zębów

Mycie zębów niemowlaka warto zacząć od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Rodzic powinien zaopatrzyć się w dobraną do wieku dziecka szczoteczkę do zębów – z małą główką i miękkim włosiem. Odpowiednia będzie także specjalna miękka szczoteczka (z gumy lub silikonu) nakładana na palec.

Kłopoty wywołuje często wybór pasty. Wielu dentystów radzi, aby początkowo używać pasty do zębów bez fluoru (ale np. z ksylitolem), gdyż dziecko nie umie jeszcze wypluwać. Należy nałożyć na szczoteczkę małą ilość pasty – wielkości mniej więcej ziarnka ryżu. Po myciu należy wytrzeć ząbki dziecka z jej nadmiaru.

Pastę do zębów dla dzieci z fluorem (bezpieczna dawka to ok.1000 ppm) warto wprowadzić od około 3. roku życia malucha, gdy nauczy się już wypluwać nadmiar pasty. Warto od początku uczyć dziecko, że nie powinno jej połykać. Pamiętajmy również, że nie należy myć zębów dziecka pastą dla dorosłych.

Mycie zębów niemowlaka

Rodzic powinien uczestniczyć w myciu zębów dziecka do około 7. roku życia, gdy będzie już ono w stanie prawidłowo wykonać tę czynność samodzielnie. Na początku szczoteczkę trzyma rodzic, potem gdy maluch będzie już umiał utrzymać ją samodzielnie, zadanie mycia ząbków można powierzyć dziecku – przy stałym jego nadzorze.

Główna zasada przy myciu zębów niemowlaka to delikatność. Nie należy silnie trzeć zębów dziecka, gdyż może mu to sprawić ból. Warto pamiętać o umyciu każdego ząbka – po obu stronach i ruchami od dziąsła do korony. Całe mycie powinno trwać około 2 minuty.
Jak często myć zęby niemowlakowi? Zaleca się mycie zębów niemowlęcia dwa razy dziennie, w tym koniecznie wieczorem. Zapobiegnie to próchnicy, pomoże też walczyć z próchnicą butelkową, która najczęściej pojawia się u niemowlęcia. Jej przyczyną jest najczęściej zasypianie z butelką, a można ją poznać po zmianie barwy zębów dziecka (z białych na brązowe lub beżowe). Warto również wiedzieć, że próchnica butelkowa bardzo szybka się rozwija – początkowo na przednich zębach, a potem na kolejnych.

Jak uprzyjemnić niemowlakowi mycie zębów?

Wiele dzieci nie lubi mycia zębów lub zwyczajnie się go boi. Aby ułatwić ten proces zarówno dziecku, jak i sobie, warto zadbać o:
Czytaj także: Niemowlę ma białe podniebienie. Czy to pleśniawki, czy coś innego? Dr Durajski mówi, co robić

Dlaczego należy myć zęby niemowlaka?

Mycie zębów niemowlaka nie tylko chroni jego jamę ustną przed stanami zapalnymi, infekcjami i próchnicą, ale również stanowi podstawę dla zdrowia przyszłych zębów stałych dziecka.

Jeśli zaatakowane próchnicą zęby mleczne trzeba będzie usunąć, może to spowodować przesunięcie innych zębów, co wpłynie również na ustawienie zębów stałych i przyszłe problemy ortodontyczne dziecka lub wadę wymowy. Nieleczona próchnica w jamie ustnej może również przejść później na zęby stałe. Jeśli szybko rozpoznamy próchnicę u małego dziecka, możliwe jest jej szybkie wyleczenie.