Dzieci są coraz bardziej podatne na stres. 7 strategii, by wzmocnić je psychicznie
Kilkugodzinny pobyt w przedszkolu lub szkole, gdzie dziecko musi dostosować się do panujących norm, obowiązki, spory z rodzeństwem lub rówieśnikami – to wszystko sprawia, że może odczuwać większe napięcie, a tym samym jest bardziej podatne na stres. Jak wzmocnić dziecko psychicznie, by codzienność je nie przytłaczała?
- Dzieci, podobnie jak dorośli są podatne na stres, ale często bagatelizujemy ich złe samopoczucie.
- Amerykańska psycholożka opracowała kilka strategii, by wzmocnić psychicznie dzieci.
- Staraj się zwracać uwagę na nastrój twojego dziecka, by nie przeoczyć, gdy przestaje sobie radzić z napięciem i stresem.
Amerykańska psycholożka, dr Mercedes Oromendia uważa, że dzieci mogą równie emocjonalnie reagować na sytuacje stresowe jak dorośli i w równym stopniu wpływają one na ich samopoczucie. Dlatego poleca kilka skutecznych strategii, by wzmocnić dziecko psychicznie.
1. Bądź realistą, zachowuj optymizm. Dziecko będzie miało swoje wzloty i upadki, ważne by sprawdzać, czy sobie radzi. Zadawaj jak najczęściej pytania typu: "Jak się dzisiaj czujesz?”, "Co sprawiło ci w szkole największą trudność/co ci się podobało?”, "Co powiedział ulubiony kolega?”
Unikaj nadmiernego optymizmu, mówiąc, że będzie wspaniale, wszystko się uda, będziesz najlepszy. Raczej zachowuj realizm i pogodne podejście do większości spraw. Uzmysłów dziecku, że w niektóre dni będzie mierzyć się z różnymi trudnościami, ale wierzysz w niego. Bądź przy tym wspierająca/y.
2. Trzymaj się rutyny. Podobny harmonogram każdego dnia pomaga dziecku wypracować zdrowe nawyki. Dzięki temu ma czas i na naukę, i na zabawę. Przestrzegaj godzin kładzenia się do łóżka, by zapewnić mu odpowiednią dawkę snu, która jest niezbędna, by utrzymać dobre samopoczucie.
3. Słuchaj swojego dziecka. Wystarczy poświęcić 20-30 min. dziennie na autentyczny kontakt z dzieckiem, kiedy jesteś tylko dla niego. Posłuchaj, co ci opowiada, staraj się nie przerywać i nie pouczać.
Słuchaj i obserwuj, pomoże ci to szybko wychwycić wszelkie zmiany nastroju dziecka. Nie musisz planować jakiegoś dodatkowego czasu, chodzi o to, aby być naprawdę obecnym.
4. Chwal za wysiłek. A nie za oceny czy wyniki. Jest to zawsze zalecane, ale szczególnie w tym roku, gdy po pandemii może być większa presja, by nadrobić zaległości. Skoncentruj się na tym, że dziecko się stara i rozwija pozytywne nawyki, np. systematycznego uczenia się.
5. Zróbcie razem "zestaw narzędzi na stres”. Stwórz z dzieckiem listę, z której może korzystać, gdy jest zdenerwowane (np. pójście na spacer, słuchanie muzyki, telefon do przyjaciela). Naucz je też prostych technik relaksacyjnych – powolny wdech i jeszcze dłuższy wydech (możecie liczyć razem – do 3 przy wdechu, do 4-5 przy wydechu).
6. Zaplanuj czas na… nudę. Dziecko po pobycie w przedszkolu lub szkole może czuć się zmęczone, a nawet wyczerpane. Nie planuj zbyt wielu zajęć dodatkowych. Jeśli to możliwe, codziennie znajdźcie 1-2 godziny, by dziecko mogło porobić to, co tylko chce, nawet się ponudzić. Jak podkreślają psychologowie, nuda to ważny element dla rozwoju mózgu, kreatywności dziecka i jego umiejętności rozwiązywania problemów.
7. Pomóż dziecku znaleźć poczucie przynależności. Nie tylko do waszej rodziny, bo to oczywiste. Ale może w szkole działa jakiś klub, wolontariat – chodzi o taki rodzaj aktywności, który pozwoli dziecku dobrze poczuć się w grupie i znaleźć w niej swoje miejsce.