Choroba o nietypowych objawach dziesiątkuje maluchy jak nigdy dotąd. "Epidemia jest zatrważająca"

Agnieszka Miastowska
"Obecnie nie COVID-19 jest dla nas największym zmartwieniem, ale fala zachorowań na wirus RSV. Epidemia jest zatrważająca..." - mówi w rozmowie z PAP dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Kaszel dziecka może być objawem RSV. Wirus dziesiątkuje dzieci 123 rf

Dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z PAP przyznała, że obecnie w Polsce obserwuje nasiloną falę infekcji sezonowych. "Jednym z takich wirusów, który przetacza się przez cały świat w nieporównywalnej niż wcześniej skali, jest wirus RSV" - mówi lekarka. - "Zakażeń wśród dzieci jest coraz więcej, niektóre - zwłaszcza najmłodsze - chorują bardzo ciężko".

Chorują całe rodziny


Bardzo dużo infekcji RSV jest obecnie w żłobkach i przedszkolach. Dr Okarska-Napierala jest zaniepokojona skalą zjawiska: "Nigdy nie mieliśmy w tym okresie pacjentów z RSV, a teraz jest ich mnóstwo. Oddział zapełniają nam dzieci z RSV, a w innych szpitalach jest podobnie. Jeszcze nie są przepełnione, ale w literaturze zachodniej jest opisywane, że OIOM-y, SOR-y są na granicach wydolności..." - alarmuje.


Zaczyna się od kataru, potem do objawów dochodzi duszący kaszel, a dzieci masowo trafiają do szpitali i wymagają tlenoterapii oraz płynoterapii. O ile RSV zawsze był uważany za bardzo groźny dla najmłodszych dzieci, teraz, jak zauważa lekarka, skala zjawiska jest niespotykana, a chorują całe rodziny. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że poluzowanie restrykcji w życiu społecznym, spowodowało powrót innych wirusów, w tym RSV i to ze zdwojoną siłą.

Wirus RSV – przyczyna chorób układu oddechowego

U najmłodszych dzieci wirus RSV może zaatakować dolne drogi oddechowe. Zakażenie może przebiegać w postaci zapalenia oskrzelików lub szczególnie groźnego zapalenia płuc. Czasem prowadzi także do zapalenia tchawicy i oskrzeli.

Wirus RSV – objawy

RSV jest wirusem powodującym konkretne choroby, a więc wśród objawów szukać powinniśmy tych typowych dla powodowanych przez niego zapaleń oskrzelików, płuc i oskrzeli. Zakażenia górnych dróg oddechowych przebiegają podobnie jak przeziębienie, a ich głównym objawem jest kaszel.
Objawy zapalenia oskrzeli/płuc u dzieci:

Wirus RSV – jak dochodzi do zakażenia

Do zakażenia RSV dochodzi drogą kropelkową w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z jego dróg oddechowych.

Do zakażenia dochodzi przez błonę śluzową nosa i spojówki. Okres inkubacji wirusa RSV wynosi 2-8 dni, natomiast okres wydalania wirusa przez niemowlęta i osoby z obniżoną odpornością może być wydłużony nawet do 4 tygodni.

Wirus RSV — dzieci do 2 roku życia

Zakażenie RSV jest powszechne – u około 95 procent dzieci do 2 roku życia stwierdza się przeciwciała świadczące o kontakcie z wirusem. Do zakażenia może dojść bardzo wcześnie, poniżej 6. miesiąca życia.

Do osób szczególnie podatnych na zachorowania należą:



Przebieg wirusa RSV bywa ciężki i nierzadko wymaga leczenia w warunkach oddziału intensywnej terapii. Zakażenie RSV jest najczęstszą przyczyną pobytu w szpitalu z powodu zakażeń układu oddechowego u dzieci do lat 2.

Należy pamiętać, że wirus ma charakter sezonowy i zakażenia nim zaczynają się w okresie późnej jesieni i trwają do wczesnej wiosny. W tym roku zakażenia zaczęły się dużo wcześniej. Dzieci, które cierpią na poważne zakażenia dróg oddechowych, w 90 procentach diagnozowane są jako zakażone właśnie wirusem RSV.

Wirus RSV — leczenie

W lekkich objawach zakażenia wirusem leczenie najmłodszych dzieci ogranicza się do podawania dużej ilości płynów i kontrolowania temperatury ciała.

W ostrzejszym przebiegu wirusa konieczne może być stosowanie antybiotyku i tlenoterapii. Lekarz może przepisać lek do zażywania w formie inhalacji, wtedy koniecznym sprzętem okaże się domowy inhalator elektryczny.

Większości powikłań można uniknąć, jeśli szybko zostanie wdrożone leczenie. Od lat 60 XX wieku trwają badania nad uzyskaniem szczepionki doustnej, jednak nie jest ona jeszcze dostępna. Kluczem jest więc szybka reakcja i niebagatelizowanie pierwszych objawów, jak kaszel i podwyższona gorączka.