
REKLAMA
Angina nie zawsze bakteryjna
To, co często dziwi rodziców, to fakt, że anginę nie zawsze leczy się antybiotykiem. W powszechnym przekonaniu jest to bowiem choroba powodowana przez bakterie. Ale to nieprawda. W zależności od tego, czy przyczyną anginy u dziecka lub dorosłego są wirusy czy bakterie, objawy różnią się od siebie.Warto jednak pamiętać, że ta choroba gardła w obydwu przypadkach jest poprzedzona objawami ze strony przewodu pokarmowego. Wymioty czy biegunka, którym towarzyszy ból głowy, mogą świadczyć właśnie o zbliżającej się anginie. Uwaga, właśnie zaczął się na nią sezon.
ból głowy
biegunka
kaszel
katar
chrypka
ból gardła
zaczerwienienie gardła, któremu może towarzyszyć obrzęk
gorączka w czasie "wylęgania" się anginy
bóle mięśni i stawów
w późniejszym okresie obecność pęcherzyków i owrzodzeń na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła, wtedy zwykle ustępuje gorączka (doba lub dwie od wystąpienia pierwszych objawów)
czasem zapalenie spojówek
Angina spowodowana wirusami zwykle ma łagodny początek. Chory może skarżyć się na osłabienie, ból brzucha (charakterystyczny objaw), któremu często towarzyszy rozwolnienie i ból mięśni. Dziecko powoli robi się apatyczne, kiedy pojawia się gorączka do 38,5-39 st., towarzyszy jej ból gardła. To czas, kiedy powstają pęcherzyki i owrzodzenia.
Objawy anginy wirusowej
Po 3-4 dniach następuje znacząca poprawa samopoczucia. Jednak chory na anginę powinien zostać w domu co najmniej przez tydzień. Leczy się objawy anginy wirusowej, czyli podaje leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Warto sięgnąć również po naturalne metody wsparcia odporności.
silny ból gardła, któremu towarzyszą trudności z przełykaniem
wyraźne zaczerwienienie tylnej ściany gardła i migdałków
ból brzucha, nudności, czasem także wymioty
ogólne poczucie osłabienia
wysoka gorączka, trudna do zbicia i nawracająca 3-4 godziny po podaniu leków przeciwgorączkowych
migdałki pokryte tzw. nalotem włóknikowym (biało-żółtawe przebarwienia na powierzchni migdałków), może pojawić się także wydzielina ropna
powiększenie węzłów chłonnych na szyi i za uszami
może wystąpić osutka skórna (wysypka przypominająca alergiczna)
Objawy anginy bakteryjnej (powodowanej przez paciorkowce)
Angina bakteryjna, zwana też ropną, ma nagły i gwałtowny początek, często w początkowej fazie mylona jest przez rodziców z rotawirusem. Dziecko skarży się bowiem na silny ból brzucha i nudności, czasem wymiotuje. Jednocześnie ma wysoką, trudną do zbicia gorączkę. Dopiero później (po kilku, kilkunastu godzinach) pojawia się ból gardła.
W przypadku anginy bakteryjnej konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii, najczęściej penicyliną lub pochodnymi. Leczenie trwa zwykle 10 dni. Angina bardzo łatwo przenosi się drogą kropelkową, dlatego w miarę możliwości powinniśmy izolować chorego do 24 godzin od przyjęcia pierwszej dawki antybiotyku.
Powikłania po anginie
Angina, szczególnie bakteryjna, jest niebezpieczną chorobą niosącą za sobą ryzyko wielu powikłań. Dlatego zawsze w przypadku jej podejrzenia należy wybrać się do lekarza, który oceni, czy jest to infekcja wirusowa, czy bakteryjna.Wśród możliwych powikłań po anginie należy wymienić zapalenie migdałków (bardzo bolesne), zapalenie ucha środkowego, zapalenie węzłów chłonnych, zatok, gorączka reumatyczna, zapalenie mięśnia sercowego, w skrajnych przypadkach zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie płuc.
Większości powikłań można uniknąć, jeśli szybko zostanie wdrożone leczenie. Ciągle trwają badania nad uzyskaniem szczepionki doustnej zapobiegającej powstawaniu anginy paciorkowcowej, która ma tendencje do nawracania. Jeśli tak się dzieje, lekarz może zlecić wykonanie wymazu z gardła, aby precyzyjnie ustalić szczep odpowiedzialny za chorobę i dobrać skuteczniejszą antybiotykoterapię.
Może cię zainteresować także: Wraca istna epidemia w żłobkach i przedszkolach. Ten jeden objaw może świadczyć o początkach choroby