Mirt to naturalna aspiryna. Stosuj napar w przypadku infekcji oraz problemów trawiennych

Iza Orlicz
Mirt to w ostatnim czasie niezbyt doceniane zioło, a szkoda, bo jego prozdrowotne właściwości znane już były w starożytności. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, dlatego wspiera organizm w przypadku infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Jak przygotować napar z mirtu? pexels.com


W medycynie naturalnej napar z mirtu był stosowany w przypadku niestrawności, zaparć, biegunek, ale też odkażania ran, bo ma właściwości antyseptyczne.

Mirt - na infekcje wirusowe i bakteryjne


Obecnie stosuje się go przede wszystkim w przypadku infekcji wirusowych i bakteryjnych, bo pobudza do działania mechanizmy odpornościowe organizmu. Rozkurcza drogi oddechowe, dlatego ułatwia oddychanie w trakcie infekcji.


Działa też wykrztuśnie, sprawdza się więc w przypadku uciążliwego kaszlu, wspiera pozbywanie się wydzieliny, przez co skraca czas trwania infekcji. Dzięki zawartości kwasu salicylowego (jej pochodna stosowana jest w aspirynie) działa też przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

To jednak niejedyne prozdrowotne właściwości mirtu. Znany jest też z pozytywnego wpływu na układ pokarmowy. Kiedy warto go stosować? W przypadku niestrawności, bólów brzucha, kłopotów z wypróżnianiem (zaparcia, biegunki), bo łagodzi podrażnienia błon śluzowych.

Pobudza też perystaltykę jelit i wspomaga pracę wątroby, przyspieszając oczyszczanie organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. Można też go stosować, gdy odczuwamy brak apetytu.

Napar z mirtu sprawdzi się też na dolegliwości zewnętrzne, w przypadku wyprysków, trądziku, do odkażania skaleczeń czy drobnych ran.

Mirt – jak przygotować napar?


Przygotowanie naparu z mirtu jest banalnie proste. 1 łyżkę ziela zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem o. 10 min. Potem przecedź, spożywaj 1-2 razy dziennie. Nie ma też przeciwwskazań do jego picia. Jak w przypadku większości ziół, powinny zrezygnować z niego kobiety w ciąży i karmiące piersią.