Syrop z tymianku to naturalny antybiotyk. Zastosuj go, gdy masz kaszel, katar, zapalenie zatok
Tymianek znany jest ze swoich przeciwzapalnych, antyseptycznych i wykrztuśnych właściwości. To zawarte w roślinie olejki mają tak silne prozdrowotne działanie – potrafią zwalczyć ponad 100 szczepów różnych bakterii, wirusów, grzybów. Dlatego jesienią koniecznie zrób syrop z tymianku, by w razie infekcji mieć go zawsze pod ręką.
- Tymianek znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości: działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, wykrztuśnie.
- Tymianek sprawdza się także w przypadku problemów żołądkowych i bolesnych miesiączek.
- Przygotowanie syropu z tymianku zajmie ci nie więcej niż kilkanaście minut.
Tymianek działa jak naturalny antybiotyk. Świetnie sprawdza się w przypadku bólu gardła oraz kaszlu, zarówno mokrego, bo działa wykrztuśnie, ale też suchego, bo łagodzi podrażnienia.
Tymianek - prozdrowotne właściwości
Polecany jest też osobom, które zmagają się z zapaleniem zatok, bo dzięki swoim przeciwzapalnym, ale też nawilżającym właściwościom przyspiesza ich leczenie. Jest przy tym łagodny i delikatny, dlatego można go podawać również dzieciom.
Tymianek warto też stosować w przypadku problemów żołądkowych. Usprawnia trawienie, likwiduje poczucie ciężkości, łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego i jelit. Syrop z tymianku możesz też stosować podczas miesiączki, bo łagodzi bolesne skurcze.
Syrop z tymianku – przepis
Przygotowanie syropu z tymianku jest bardzo proste. Najlepiej użyć świeżych listków (tymianek w doniczce można kupić np. w supermarkecie), ale można też zrobić go z suszonego ziela.
Do litrowego słoika przesyp liście tymianku (lub suszu) do 1/3 jego wysokości. Następnie zagotuj 4 szklanki wody z 2 szklankami cukru. Gdy woda zacznie się gotować, a cukier się rozpuści, zalej tymianek wodą z cukrem, dokładnie wymieszaj i zakręć słoik. Odstaw na 2-3 dni w suche i chłodne miejsce, po tym czasie przecedź syrop i rozlej do mniejszych słoików lub butelek. Pij 1-2 łyżeczki 2-3 razy dziennie.
Może cię zainteresować także: Naturalny antybiotyk na straganie? Zapomnij o czosnku, ta roślina leczy zatoki, kaszel i infekcje