Twoje dziecko ciągle przynosi do domu kasztany? Zapomnij o ludzikach, wrzuć je do wanny
Lubisz jesienią zbierać kasztany? A może twoje dziecko przynosi je ciągle do domu, a ty już nie wiesz, co z nimi zrobić? Wiele osób umieszcza je obok sprzętu elektronicznego, bo pochłaniają szkodliwe promieniowanie. To jednak niejedyne ich prozdrowotne właściwości. Poznaj inne, trochę nietypowe zastosowanie kasztanów o potwierdzonej skuteczności działania.
- Jesienią warto zbierać kasztany, można je wykorzystać nie tylko jako naturalny odpromiennik.
- Kasztany wykazują wiele prozdrowotnych właściwości - wzmacniają naczynia krwionośne, zapobiegają stanom zapalnym skóry.
- Kasztany możesz użyć do kąpieli, zrób z nich odżywkę na włosy lub... odstrasz nimi pająki.
Polskie kasztany nie są jadalne, ale i tak warto je zbierać. Są naturalnymi odpromiennikami, już wielokrotnie potwierdzono ich zdolność pochłaniania promieniowania, m.in. z komputerów, telefonów komórkowych czy telewizorów.
W tak nietypowy sposób wykorzystasz kasztany
Wystarczy kilka dojrzałych kasztanów trzymać w pobliżu sprzętu elektronicznego, przy czym należy pamiętać, by regularnie je wymieniać. Ale można też wykorzystać je w inny, równie pożyteczny sposób. Do czego możesz je zastosować?
1. Kasztany do kąpieli. Znane są ze swoich przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych właściwości. Maści z wyciągu z kasztanowca wzmacniają naczynia krwionośne (poprawiają ich elastyczność i uszczelniają), redukują żylaki, zwężają pory, wygładzają skórę, pomagają przy bólach mięśniowych.
Podobne działanie wykazują świeżo zebrane kasztany. Weź 2-3 kasztany, zetrzyj je na tarce, tak by były jak najbardziej zmielone. Następnie 1 sproszkowaną łyżkę kasztanów zalej szklanką wody i odstaw na cały dzień. Wieczorem przelej do garnka, doprowadź do wrzenia, gotuj ok. 5 min. Następnie odcedź, a uzyskany napar dodaj do kąpieli.
2. Kasztany na włosy. Wzmacniają je, poprawiając kondycję cebulek, zapobiegają też stanom zapalnym skóry głowy. Jak przygotować odżywkę z kasztanów? Będziesz potrzebować ok. 8-10 sztuk, rozdrobnij je nożem na jak najmniejsze kawałki lub zetrzyj na tarce.
Zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia i gotuj ok. 10-15 min. Następnie przecedź, a uzyskanym w tej sposób kasztanowym wywarem należy umyć włosy (wetrzyj go dobrze w skórę głowy). Po kilku minutach spłucz.
3. Kasztany na pająki. Jesienią w naszych domach może pojawić się więcej pająków, które szukają schronienia na zimę. Jeśli nie przepadasz za ich widokiem na podłodze czy ścianie, zastosuj kasztany.
Rozmieść po kilka sztuk w miejscach występowania pająków, przede wszystkim w rogach pokoju lub ciemnych zakamarkach. Zapach kasztanów skutecznie je odstraszy.
Może cię zainteresować także: Ashwagandha, czyli indyjski żeń szeń. Nie tylko na stres, odporność i bezsenność. Zrób z niej napar