Rozgrzewająca i aromatyczna. Przepis na węgierską zupę gulaszową od Węgra
Wracając z jesiennego spaceru, marzymy o miseczce czegoś ciepłego i treściwego. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się dania jednogarnkowe. Pracy jest wyraźnie mniej, a i sprzątania po kulinarnych działaniach niewiele. Świetnie o tej porze roku sprawdza się węgierska zupa gulaszowa. Idealny przepis dostałam od kolegi Węgra, który zdradził mi kilka sekretów swojej mamy.
Warto pamiętać, aby trzymać się ściśle kolejności dodawania składników do garnka. - Tak naprawdę to jest klucz najlepszego gulaszu - mówi Ádám. Dodaje, że w tradycyjnym gulaszu jego mamy nigdy nie ma sosu pomidorowego, co nie raz spotykał w restauracjach w różnych częściach Europy. - Za kolor zupy odpowiada papryka w proszku, dlatego lepiej jej nie żałować.
Przepis na węgierską zupę gulaszową
Składniki najlepszej węgierskiej zupy gulaszowej- 500 g miękkiej wołowiny (najlepsza jest pręga)
- 2 cebule
- marchewka
- korzeń pietruszki
- 3 ziemniaki
- 4 ząbki czosnku
- łyżka wędzonej papryki w proszku
- 1/2 łyżeczki sproszkowanego chilli lub pół ostrej świeżej papryczki
- 1/2 łyżeczki mielonego kminku
- 2 liście laurowe
- pieprz i sól do smaku
- łyżka smalcu do smażenia
- duża garść zacierek
Jak zrobić prawdziwą węgierską zupę gulaszową
Zaczynamy od obrania i umycia wszystkich warzyw. Cebulę siekamy w drobną kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę lub szatkujemy, marchewkę, paprykę, ziemniaki i pietruszkę kroimy w kostkę. Jeśli używasz świeżego chilli, je również drobno posiekaj. Mięso kroimy w kostkę podobnej wielkości jak ziemniaki. Jeśli chcesz zrobić domowe zacierki, zajmij się tym teraz, ale można użyć też gotowych.W garnku z grubym dnem rozpuszczamy smalec. Podsmażamy na nim na złoto cebulę i dodajemy paprykę w proszku oraz chili. Podsmażamy razem przez chwilę. Paprykę zawsze sypiemy na cebulę, wtedy, zamiast się przypalać, ładnie się skarmelizuje.
Następnie dodajemy wołowinę, obsmażamy ją na rumiano, jednak jeśli papryka zaczyna przywierać do dna, dodajemy tłuszczu, a nie wody. Smażenie na tym etapie na nieco większym ogniu, ma szybko zamknąć pory w mięsie, dzięki czemu pozostanie ono soczyste. Dlatego ważne, aby nie dolewać jeszcze wody, wtedy wołowina, zamiast smażyć się, zaczęłaby się dusić.
Kiedy mięso jest równomiernie podsmażone, do garnka dodajemy listki laurowe, czosnek, marchewkę i pietruszkę, podsmażamy razem około 2 min i zalewamy wodą, tak, aby zakryła wszystkie składniki gulaszu, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy ziemniaki oraz pół łyżeczki soli i dużą szczyptę świeżo zmielonego czarnego pieprzu.
Gulasz węgierski gotujemy na niewielkim ogniu minimum półtorej godziny, następnie sprawdzamy, czy mięso jest już miękkie, powinno dosłownie rozpływać się w ustach. Jeśli tak nie jest, wydłużamy czas gotowania, w razie potrzeby dolewamy gorącą wodę. Następnie wsypujemy zacierki i gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, na ostatnią minutę gotowania dodajemy pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę.
Zupa przed podaniem powinna odstać kilkanaście minut pod przykryciem. Podajemy w towarzystwie chrupiącego chleba i udekorowane np. natką pietruszki.
Może cię zainteresować także: Całe życie źle robiłaś kapuśniak. Oto sposób, żeby kapusta była mięciutka jak u babci