Upychano go w poduszkach i obrzucano nim weselników. Najlepszy na bezsenność i... zapobiega zdradzie
Już plemiona Słowian wiedziały, że obok chmielu nie przechodzi się obojętnie. Ta dzikorosnąca roślina ma wiele cennych właściwości, których nie można zignorować. To ostatni dzwonek, żeby zebrać szyszki chmielu.
- Już Słowianie wiedzieli, że chmiel łagodzi spory, bo ukoi każde nerwy, pozwoli się rozluźnić i szybko spokojnie zasnąć.
- Wspomaga trawienia, pomaga zachować młodość i zapobiega wypadaniu włosów. Do tej pory o chmielu mówi się "słowiańskie ziele".
- Dawniej obsypywano nim nowożeńców, co miało zapewnić wierność pana młodego, nic dziwnego, chmiel obniża popęd seksualny.
Chmiel w naszej kulturze
Dawniej gości zmierzających na zaślubiny matka panny młodej obsypywała owocami chmielu, aby zapewnić młodym pomyślność, a córce wierność męża. Jednak to zioło wykorzystywano także w lecznictwie. Niegdyś zalewano owoce zwane szyszkami alkoholem lub miodem, oddawały swój smak i prozdrowotne właściwości.Chmielem leczono skołatane nerwy, bezsenność, przeziębienia, niestrawność i mnóstwo innych przypadłości. Nic dziwnego, do tej pory zioło to wykorzystuje się w ziołolecznictwie, medycynie tradycyjnej i pielęgnacji. Bo chmiel to zielone złoto.
Chmiel - naturalny sposób na bezsenność
"Chmiel na bezsenność, a sen na bezmiłość" - pisała Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Szyszki chmielu mają bowiem silne działanie uspokajające i przeciwnerwicowe. Doskonale sprawdzają się jako środek nasenny. Działają rozkurczająco i hamują aktywność kory mózgowej, spowalniając przenoszenie impulsów nerwowych, dzięki czemu pozwalają szybko zasnąć.Herbata z chmielu dla wielu jest nie do przełknięcia, ponieważ jest bardzo gorzka. Jednak spokojnie, nie musisz wcale pić naparu, żeby na ciebie podziałał. Wystarczy dolać go do wieczornej kąpieli, już sam zapach chmielowej herbatki działa wystarczająco dobrze. Zwłaszcza że w tej formie zmniejsza także napięcie mięśniowe.
Można też chmiel włożyć w poszewkę poduszki, tak zresztą dawniej robiono, żeby uniknąć picia naparu. Jednak są sytuacje, kiedy warto się zmusić do przełknięcia goryczy.
Chmiel na niestrawność, chmiel na zdrowie
Goryczka pobudza soki trawienne, a to znacząco przyspiesza procesy trawienne, więc jeśli męczy cię niestrawność, warto się zmusić. Napar ogranicza także fermentację jelitową, co redukuje takie nieprzyjemne dolegliwości, jak wzdęcia, odbijanie czy kolki jelitowe.Dzięki ksantohumolowi, który jest czterokrotnie silniejszym antyoksydantem niż witamina C, udało się potwierdzić właściwości antynowotworowe chmielu. Ziele rozprawia się także z wirusami, grzybami i bakteriami, dlatego warto je mieć w swojej apteczce w okresie zwiększonych zachorowań.
Warto jednak pamiętać, że chmiel obniża popęd seksualny.
Napar z chmielu
Do naparu potrzebujemy 1-2 szyszek chmielu, które zalewamy 200 ml wrzącej wody i zostawiamy na 20 minut pod przykryciem. Po tym czasie odcedzamy i jeszcze ciepły wypijamy. Najlepiej w pozycji półleżącej, bo działa zaskakująco szybko.Kąpiel z chmielem
5-7 szyszek włóż do bawełnianego woreczka i dodaj do wanny z gorącą wodą. Zanurz się w takiej kąpieli na 15-20 minut, ale uwaga, lepiej przygotuj wcześniej łóżko, bo kiedy poczujesz się senna, od razu powinnaś wyjść z wanny. Przed kąpielą poproś bliskich, żeby za kwadrans sprawdzili, czy nie zasnęłaś.Wcierki z szyszek chmielu zapobiegają wypadaniu włosów, a płukanka świetnie tonizuje skórę głowy.
Skąd wziąć szyszki
W naszej szerokości geograficznej chmiel rośnie dziko, ale jest także hodowany na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego. Zbieramy tylko zielone szyszki, wrzesień to ostatni moment na zrobienie własnych zapasów, po ususzeniu powinny zachować kolor, brązowe trzeba wyrzucić.Jednak bez trudu można kupić suszony chmiel, 20 g kosztuje około 3 zł, ale to całkiem spora ilość, bo susz jest lekki. Można również znaleźć suplementy z chmielem, wtedy często w składzie znajdziemy też męczennicę, czy mniszek lekarski.
Ale to nie wszystko, za kilkanaście złotych dostaniemy w ekologicznych sklepach odświeżacze powietrza z kompozycją np. chmiel melisa, które ukoją nerwy.
Chmiel nie jest dla dzieci
Preparatów z chmielem nie podajemy dzieciom do 12. roku życia, kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Warto też pamiętać, że rzez silne działanie usypiające i spowalniające reakcje organizmu, nie powinno się go używać, kiedy musimy prowadzić auto.Może cię zainteresować także: To działanie kocimiętki na człowieka zaskoczy wielu. Już więcej nie podzielisz się nią z kotem