Mówi się o niej "naturalna aspiryna". Na gorączkę, kaszel i bóle mięśni zadziała jak mało co

Magdalena Konczal
Sporo osób obecnie szuka naturalnych rozwiązań na przeziębienia i sezonowe infekcje. Wielką moc skrywa w sobie napar z kory wierzby. Zdradzamy, w jaki sposób go przyrządzić i co "roślinna aspiryna" może zmienić w naszym organizmie.
Kora wierzby - właściwości i zastosowanie unsplash/ Lisa Hobbs

Kora wierzby – wierzenia i zastosowanie

W starożytności kora z wierzby uznawana była za naturalną aspirynę. Wszystko za sprawą zawartego w niej kwasu salicylowego, który wykorzystywany jest również do produkowania środków przeciwbólowych. Niegdyś korę z wierzby traktowano jako lek na rozmaite dolegliwości. Dziś warto odkurzyć wiedzę na jej temat – zwłaszcza że sezon na infekcje w pełni.
Wierzba rośnie niemal na wszystkich kontynentach. Bywa jednak uznawana za typowo "polskie" drzewo. Bardzo często była uwieczniana przez malarzy, zwłaszcza artystów XVIII- i XIX-wiecznych. Korę wierzby zbiera się wczesną wiosną. Wybiera się gałęzie, a następnie co kilkanaście centymetrów nacina się je, by na koniec zedrzeć paski kory.


Z dobrze wysuszonej kory drzew można później zrobić napar. Trzeba jednak pamiętać, by była zerwana ze sprawdzonych miejsc. Wiosna już za nami, ale to nic straconego. Susz można kupić także w aptece i zaparzać go tak, jak inne zioła.

Kora wierzby – właściwości

Kora wierzby zawiera w sobie cenne składniki: m.in. kwas salicylowy, flawonoidy, sole mineralne, garbniki i katechiny. To właśnie dzięki nim znalazła sporo zastosowań w naturalnej medycynie. Oto lista właściwości kory wierzby:
- ma działanie przeciwbólowe, sprawdzi się więc doskonale przy gorączce czy innych dolegliwościach, występujących przy infekcjach;

- łagodzi także inne bóle, np. ból głowy czy stawów i mięśni;
- wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne;
- łagodzi objawy przeziębienia (kaszel, katar);

- sprawdzi się także w przypadku infekcji, związanych z układem trawiennym (biegunki, nieżyty żołądka, zatrucia pokarmowe);
- działa rozkurczowo, warto pić ją w przypadku bolesnych miesiączek;
- wspomaga układ krążeniowy, może zmniejszyć ryzyko zawałów serca czy udarów mózgu;

- kora wierzby ułatwia zasypianie i wpływa na lepszy sen;
- wspomaga także pracę układu moczowego.

Napar z kory wierzby – przygotowanie i przeciwwskazania

Susz z kory wierzby można zakupić w aptece, jego koszt wynosi od około 7 do 30 zł. 1 łyżkę wrzucamy do garnka i zalewamy szklanką wody. Następnie całość gotujemy na małym ogniu przez około 5 minut. Następnie odstawiamy napar na 15-20 minut, a na koniec przecedzamy.

Pamiętajmy, by pić go rozważnie. Najlepiej będzie, jeśli szklankę podzielimy na trzy części i w przypadku przeziębienia wypijemy każdą z nich: rano, po południu i wieczorem.

Przeciwwskazaniem do stosowania naparu z kory wierzby jest zażywanie leków przeciwzakrzepowych. Nie powinny spożywać go także ciężarne i karmiące piersią, dzieci i osoby, mające nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także astmatycy. Decyzję o spożywaniu naparu z kory wierzbowej należy skonsultować ze specjalistą.