Napar z tych liści nic nie kosztuje, a rozprawi się z pasożytami i infekcjami

Marta Lewandowska
Któż z nas nie lubi orzechów? Te włoskie jadamy z wielką przyjemnością przez cały rok, jednak czy wiecie, że ich liście również są jadalne? Charakterystyczny zapach i gorzki smak mogą odstręczać, jednak napar z liści orzecha warto pić, bo ma wiele działań prozdrowotnych.
Liście orzecha włoskiego po ususzeniu powinny pozostać zielone. Fot. Pixabay

Na co pomaga napar z liści orzecha włoskiego

Ma szerokie zastosowanie w medycynie, nie tylko ludowej. Doskonale sprawdza się, jako środek oczyszczający organizm z pasożytów. Działanie ściągające naparu z liści orzecha pozwala też szybko uporać się z bólem gardła, a antybakteryjne i przeciwwirusowe pozwala pobyć się przyczyny infekcji. Tu istotna jest także obecność garbników, które leczą, kiedy pojawiają się chorobotwórcze drobnoustroje, ale i wzmacniają odporność.

Jakie liście orzecha włoskiego zbierać

Zielone, bez żadnej skazy. Zbiór można zacząć już w maju, jednak późnym latem nadal można znaleźć okazy nadające się do zebrania. Szukamy ich na końcach gałązek, im są jaśniejsze i bardziej miękkie, tym większa szansa, że nadadzą się na susz. W czasie suszenia liście orzecha włoskiego nie powinny zbrązowieć, jeśli tak się stanie, trzeba je wyrzucić, zostawiamy tylko te, które pozostaną zielone.

Jak przygotować napar i odwar z liści orzecha włoskiego

Żeby przygotować napar z liści orzecha włoskiego dwie łyżki pokruszonego suszu zalewany szklanką wrzątku i odstawiamy na 20 minut, po tym czasie odcedzamy. Odwar gotujemy przez 10 minut w podobnych proporcjach. Zarówno napar jak i odwar wypijamy na czczo, można posłodzić go miodem lub dodać sok wyciśnięty z połówki cytryny, aby poprawić smak.

Co jeszcze z orzecha

Z racji na działanie ściągające i bakteriobójcze napar z orzecha świetnie przyspiesza gojenie ran, można go przykładać bezpośrednio na ranę lub dodawać do kąpieli. Warto jednak pamiętać, że intensywnie farbuje skórę, jak i wannę. Jednak ta właściwość przypadnie do gustu właścicielkom brązowych włosów, którym nadaje piękny odcień. Orzech działa również przeciwłupieżowo.