To działanie kocimiętki na człowieka zaskoczy wielu. Już więcej nie podzielisz się nią z kotem

Marta Lewandowska
Kocimiętka to znana dobrze miłośnikom kotów roślina, której używa się, aby uspokoić kota. Jej zapach tak przyciąga te zwierzęta, że posypane jej suszem legowisko potrafi zatrzymać kota w miejscu nawet na kilka godzin. Jednak czy wiesz, że kocimiętka właściwa ma szerokie zastosowanie w lecznictwie, a jej wpływ na ludzkie zdrowie jest wykorzystywany w medycynie ludowej od pokoleń?
Kocimiętka zapomniane zioło, które pokocha nie tylko twój kot. Fot. Flickr

Właściwości prozdrowotne kocimiętki

Znamy blisko 250 odmian tej rośliny, jednak najcenniejszą z nich jest dla człowieka kocimiętka właściwa (Nepeta cataria). Roślina wymaga słonecznego stanowiska z łatwo przepuszczalną glebą. Warto mieć ją w swoim ogrodzie, a we wrześniu zbierać i suszyć, bo napar z kocimiętki ma szerokie zastosowanie lecznicze.


Olejki eteryczne, garbniki i gorycze, które znajdziemy w kocimiętce właściwej, mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, rozkurczowe, napotne i uspokajające. Napar z tego ziela pomaga zwalczyć przeziębienia i inne infekcje, a także rozprawić się z bezsennością.

Napar z kocimiętki poleca się także w przypadku problemów z nerkami i wątrobą, pobudzenia ruchowego, palpitacji serca, kolek jelitowych. Kocimiętka pomaga też uregulować cykl menstruacyjny.

Jak przygotować napar z kocimiętki

Ziele w całości, lub listki zbieramy i suszymy, najlepiej w słońcu, można do tego celu wykorzystać parapet przy południowym oknie. Ususzone listki przechowujemy w zamkniętej puszce. Napar przygotowujemy z dwóch łyżeczek suszonej kocimiętki, zalewamy je 250 ml wody w temperaturze 60-85 st. Celsjusza, nakrywamy i odstawiamy na 15 minut.

Po odcedzeniu wypijamy szklankę dziennie. Napar z kocimiętki można stosować również zewnętrznie, jako płukankę do włosów. Działa rewelacyjnie na podrażnioną, swędzącą skórę.

Co jeszcze może kocimiętka

Przez lata sadzono roślinę pod oknami, jej intensywny zapach nie tylko wabi koty, ale też odstrasza komary, muchy, karaluchy, a nawet szczury. Listki kocimiętki można dodawać do sałatek, a po zmiażdżeniu idealnie nadadzą się jako okład łagodzący ukąszenia komarów.