Nazywana jest naturalnym antybiotykiem. Picie naparu z tego zioła może zdziałać cuda

Magdalena Konczal
Niegdyś wierzono, że jej liście mogą dać człowiekowi nieśmiertelność. Rzymianie uważali to zioło za święte. Oprócz licznych właściwości leczniczych znalazła także bogate zastosowanie w kuchni. Szałwia, bo o niej mowa, może niesamowicie zadziałać na nasz organizm.
Napar z szałwii - właściwości i zastosowanie unsplash/ Aidana Khabdesh

Szałwia – właściwości i zastosowanie

"Przeznaczeniem szałwii jest uczynić człowieka nieśmiertelnym" – napisano w jednej ze średniowiecznych rozpraw. I chociaż nieśmiertelność to z pewnością zbyt mocne słowo, zioło przez długi czas było symbolem długowieczności.
Łacińska nazwa szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) wywodzi się od słowa salvere, które oznacza "być w dobrym zdrowiu". Nie jest to bez znaczenia – zioło ma całe mnóstwo pozytywnych właściwości. Dobrym pomysłem będzie picie aromatycznych naparów z szałwii.


Oto korzyści, jakie może przynieść nam to niezwykłe zioło:
- o szałwii mówi się, że jest naturalnym antybiotykiem, wszystko za sprawą jej bakteriobójczego działania. Sprawdzi się więc w przypadku infekcji sezonowych i rozmaitych chorób;

- poza tym ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze;
- sprawdzi się w przypadku bolesnych miesiączek, ponieważ działa rozkurczowo;
- warto by piły go kobiety w dojrzałym wieku, które doświadczają skutków menopauzy;
- szałwia ma działanie moczopędne;

- napar z tego zioła łagodzi objawy przeziębienia, m.in. kaszel;
- warto, by piły go osoby, które mają problem z nadmierną potliwością;
- naparem z szałwii można także płukać gardło w przypadku chrypki czy dolegliwości związanych z anginą;

- picie naparu z szałwii działa uspokajająco;
- poprawia krążenie krwi;
- poza tym szałwia wstrzymuje laktację, może więc przydać się kobietom, które chcą zakończyć etap karmienia piersią.

Powodów, by pić napar z szałwii, jest całkiem sporo. Zwłaszcza że dzieci wróciły do szkół, a sezon na infekcje w pełni. Susz z tego zioła można kupić praktycznie w każdej aptece i sklepie zielarskim. Kosztować on nas będzie od 5 do około 30 zł.

Napar z szałwii – przygotowanie i przeciwwskazania

Przyrządzenie naparu z szałwii jest bardzo proste. Jedną łyżkę suszu zalewamy szklanką wrzącej wody. Całość zakrywamy talerzykiem, by napar lepiej się zaparzył. Odstawiamy na mniej więcej 15 minut. Po upływie tego czasu odcedzamy. Zioła są gotowe do picia. Ze względu na charakterystyczny smak dobrze jest dosłodzić napar, np. miodem.

Pamiętajmy jednak, że szałwii nie wolno stosować w dużych dawkach przez dłuższy czas. Decyzję o piciu naparu powinniśmy skonsultować z lekarzem. Nie traktujmy też tego naturalnego sposobu jako lekarstwa na wszystkie nasze dolegliwości.

Napary z szałwii nie powinny być stosowane przez kobiety karmiące i ciężarne, a także: osoby cierpiące na nowotwory i nieżyty żołądka. Długotrwałe stosowanie tego zioła może doprowadzić do dolegliwości, takich jak nudności i wymioty.