Arcydzięgiel litwor nie tylko na stres i ukojenie nerwów. Dlaczego warto pić z niego napar?

Iza Orlicz
Arcydzięgiel litwor to obecnie nieco zapomniane zioło, choć znane jest w medycynie ludowej od wieków. Uważane było za cudowne lekarstwo na wiele dolegliwości, m.in. na stany zapalne, bóle mięśniowe i reumatyczne, na problemy z układem pokarmowym i trawiennym. Na co jeszcze pomaga napar z arcydzięgla?
Napar z arcydzięgla ma wiele prozdrowotnych właściwości unsplash.com


Pierwsze prozdrowotne zastosowanie tego zioła odkryli potomkowie dzisiejszych Skandynawów, czyli ludy północy, a następnie średniowieczni zakonnicy. Stosowali je nie tylko w formie nalewek, odwarów, ale też maści, które świetnie sprawdzały się w przypadku zakażeń skóry i wszelkiego rodzaju owrzodzeń.


Wpływa kojąco na zszargane nerwy


Obecnie arcydzięgiel znany jest przede wszystkim ze swoich leczniczych właściwości, zwłaszcza gdy mamy problemy z układem pokarmowym i… nerwowym. W tym pierwszym przypadku wspomaga wydzielanie enzymów trawiennych, przyspiesza perystaltykę jelit, działa też osłonowo na żołądek. Sprawdza się przy niestrawnościach, zaparciach, wzdęciach – szybko łagodzi tego typu dolegliwości.

Okazało się, że systematyczne picie naparu czy herbatki z arcydzięgla wpływa też kojąco na nasze nerwy. Dzięki zawartym w nim składnikom (kwasom organicznym, witaminom z grupy B, pektynom itd.) działa wyciszająco i uspokajająco. Polecany jest przy wyczerpaniu nerwowym, nadmiernym stresie, w przypadku ciągłego uczucia niepokoju lub stanach lękowych i gdy zmagamy się z bezsennością.

Jak przygotować napar?


Napar najlepiej pić systematycznie – przynajmniej trzy razy w tygodniu. Jak go przygotować? 1 łyżeczkę rozdrobnionych ziół zalej szklanką wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem ok. 15 min., pij 2-3 razy dziennie po ok. 100 ml. Do kupienia są też olejki na bazie arcydzięgla. Możesz kilka kropel zastosować do kąpieli, by przed snem się zrelaksować i wyciszyć.

Olejki i maści z arcydzięgla stosuje się też w przypadku bóli mięśniowych i reumatycznych lub gdy masz zapalenie korzonków. Natomiast w formie płukanek można stosować go na stany zapalne jamy ustnej lub gardła lub w przypadku problemów z łupieżem głowy, bo arcydzięgiel wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe.

Nasiona i korzeń tego zioła wykorzystuje się też w kuchni. Ich charakterystyczny, wyrazisty smak dodaje potrawom smaku. Chętnie stosowany jest w cukiernictwie (np. jako ozdoba do tortów lub posypka) oraz jako składnik likierów, nalewek ziołowych czy wódek.