5 ziół na każdy ból. Zanim połkniesz kolejne tabletki, zaparz napar

Agnieszka Miastowska
Zioła nie zastąpią nam leków, a działanie na ból nie usunie objawów. Jednak czasem potrzebujemy po prostu szybkiej ulgi w bólu miesiączkowym, bólu zęba czy głowy i niekoniecznie musimy faszerować się tabletkami. Oto 5 ziół, z których naparu warto spróbować przed sięgnięciem po leki.
Jakie zioła na ból głowy, gardła, brzucha? 5 ziół na każdy ból Pexels

1. Szyszki chmielu – na ból głowy

Znane są głównie z użycia ich w produkcji piwa, którego przedawkowanie prowadzi raczej do bólu głowy. Jednak napar z szyszek może zniwelować nawet ostry ból głowy, także ten spowodowany przez napięcie psychiczne i nerwy.
Poza tym szyszki chmielu bogate są w olejki eteryczne, garbniki, związki żywicowe oraz flawonoidy, wykazujące działanie uspokajające i nasenne. Szyszki chmielu wykazują także działanie bakteriobójcze oraz antynowotworowe, poza działaniem przeciwbólowym pomogą także uspokoić skołatane nerwy.

2. Rumianek – miesiączkowy ból brzucha

Rumianek zawiera flawonoidy i terpenoidy. Dzięki temu działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Jego picie jest skuteczne także w przypadku nerwobóli. Jednocześnie rumianek wspomaga także funkcjonowanie układu pokarmowego, więc pomaga nie tylko na ból okresowy, ale także na wzdęcia często towarzyszące menstruacji.


3. Liście babki lancetowatej – ból żołądka

Babka lancetowata jest naprawdę nieocenionym lekarstwem na ból żołądka, nie działa tylko na objawy, ale aktywnie leczy stany zapalne żołądka, jej stosowanie jest polecane nawet w przypadku wrzodów.

Napar z liści babki pobudza wydzielanie soków żołądkowych i jednocześnie chroni śluzówkę przed ich szkodliwym działaniem, dlatego jest polecana w przypadku nieżytu oraz zapalenia żołądka i jelit. Filiżanka herbatki z babki polecana jest nawet przy problemie zaparć.

4. Szałwia lekarska – ból gardła

Właściwości szałwii w leczeniu gardła są znane, jednak rzadko sięgamy po sam napar, wybierając raczej pastylki. Jednak regularne płukanie gardła szałwią zadziała lepiej niż same tabletki. Szałwię warto zresztą stosować naprzemiennie z tymiankiem. Obydwa zioła i działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i odkażająco.

5. Koper włoski – wzdęcia

Koper włoski jako herbatka na wzdęcia często bywa podawany dzieciom. Faktycznie łagodzi wzdęcia, zmniejsza ilość gazów w przewodzie pokarmowym, poprawia trawienie oraz pracę przewodu pokarmowego. Najczęściej stosowany jest w postaci owocu.

Poprzez zmniejszenie napięcia mięśni gładkich brzucha działa rozkurczowo i wiatropędnie. Wspomaga perystaltykę jelit, więc jest także antidotum na zaparcia. Polecany jest przy skurczach żołądka, bólu jelit, a także przy wzdęciach, kolkach i przejedzeniu. Przyspiesza trawienie, wpływając na produkcję soków trawiennych.