Dieta na włosy, skórę i paznokcie. Ekspertka zdradza najważniejsze zasady
Większość kobiet pragnie zdrowych włosów, czystej skóry i mocnych paznokci. Działamy jednak na ciało zewnętrznie, zupełnie zapominając o tym, że kluczowa jest dieta. "Dużo warzyw i owoców" to także żadna taktyka. Zapytałam dietetyczkę kliniczną pracującą w Be Diet Cateringu Ewy Chodakowskiej, Zuzannę Wieła, o to, jak odżywiać się, by wyglądać pięknie. Oto kilka kluczowych zasad.
Pierwszą i kluczową zasadą w diecie na zdrowe włosy, skórę i paznokcie jest jej różnorodność i odpowiednie zbilansowanie. Codziennie warto dbać o to, aby dania nie tylko były zdrowe, ale też dostarczały naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W ten sposób będziemy mogli zminimalizować niedobory. Możemy również suplementować brakujące nam witaminy i składniki mineralne.
Wybierając je w aptece?
Zdecydowanie nie, zanim rozpoczniemy suplementację, upewnijmy się, czego naprawdę potrzebuje nasz organizm, zamiast kupować witaminy w ciemno. W tym celu możemy wykonać badania diagnostyczne określające poziom niedoborów poszczególnych witamin i składników mineralnych, a także skonsultować się z dietetykiem klinicznym.
Poza standardową suplementacją zawsze możemy wprowadzić do swojej diety superfoods. Jest to żywność, która w małej objętości ma za zadanie zwiększyć wartość odżywczą posiłku.
Warto zaopatrzyć się np. w nasiona chia, surowe ziarna kakao, jagody Goji, a także sproszkowany baobab. Te superfoods są dobrym źródłem antyoksydantów, witaminy C i A, a także mają udowodnione działanie obniżające poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów oraz glukozy we krwi.
Pamiętajmy jednak, że sama dieta nie wystarczy, aby zadbać o zdrową i piękną skórę, a także mocne włosy i paznokcie. Dlatego warto również zadbać o regularną aktywność fizyczną. Poprzez sport możemy obniżyć poziom stresu, który negatywnie wpływa na stan skóry i włosów, poprawić krążenie i dotlenić organizm.
Jakie produkty są kluczowe w dbaniu o nasze włosy i paznokcie?
- kwas foliowy – wspomaga on ich regenerację oraz wzrost paznokci i znajduje się m.in. w zielonych warzywach, drożdżach, wątróbce, żółtkach jaj i warzywach strączkowych.
- cynk – eliminuje on zmiany trądzikowe oraz zapobiega łamaniu się paznokci. Źródłami cynku są orzechy, ziarna słonecznika oraz dyni, owoce morza, ryby, migdały, mleko i ser.
- magnez – to kolejny niezbędny składnik, który wzmacnia i uelastycznia włosy oraz zapobiega łamaniu się paznokci. Do produktów bogatych w magnez należą kasze, orzechy, warzywa strączkowe, ziarna zbóż i czekolada.
- miedź – zawarta m.in. w żółtkach jaj, produktach zbożowych, rybach i warzywach, z kolei wzmacnia i regeneruje płytkę paznokcia.
- krzem – przeciwdziała on łamaniu się i rozdwajaniu włosów, przyspiesza ich wzrost, odbudowuje i wzmacnia uszkodzoną płytkę paznokcia. żeby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę krzemu, warto spożywać wodę średnio zmineralizowaną, owoce morza, ziarna zbóż, marchew, pietruszkę i buraki.
- wapń – którego niedobór powoduje także kruchość i łamliwość paznokci. Aby zabezpieczyć się przed niedoborem wapnia, należy włączyć do diety takie produkty, jak kefiry, jogurty, soję, żółty ser, fasolę, brokuły, jarmuż, sardynki czy natkę pietruszki.
- żelazo – ten składnik mineralny zapobiega wypadaniu włosów oraz kruchości i łamliwości paznokci. Źródłami żelaza są pomidory, szpinak, suszone owoce, czerwone mięso, suszone śliwki, morele, rodzynki, zielony groszek i czekolada.
Jakich produktów powinnyśmy szczególnie unikać?
Przede wszystkim należy zadbać o obniżenie ilości cukru, którego nadmiar może powodować stany zapalne skóry. Warto także uważać na ostre potrawy i zrezygnować z częstego spożywania wysoko przetworzonej żywności.
Co ciekawe, Istnieją takie połączenia składników, które działają niekorzystnie. Wynika to z tego, że niektóre substancje wzajemnie znoszą swoje działanie lub w znacznym stopniu doprowadzają do ograniczenia ich przyswajania.
Dlatego warto zwrócić uwagę na suplementację wapniem. Traci on swoją przyswajalność i obniża wchłanianie innych składników w połączeniu z cynkiem, magnezem i żelazem.
Czy są konkretne połączenia produktowe, witaminowe, które działają na nasze włosy, skórę i paznokcie najlepiej?
Jednym z najbardziej korzystnych połączeń jest żelazo z witaminą C. Taki związek sprawia, że żelazo jest o wiele lepiej wchłaniane. Przykładem może być połączenie natki pietruszki z pomarańczą, cytryną lub papryką.
Kolejna kombinacja to magnez z kapsaicyną, substancją ułatwiającą wchłanianie magnezu. Najlepszym połączeniem tych składników jest czekolada o zawartości kakao ok. 70-80% z papryczką chili.
Magnez warto również spożywać razem z witaminą B6. Ich naturalne połączenie znajdziemy w drobiu, bananach i orzechach. Witamina B6 pomimo zwiększenia przyswajalności magnezu także ogranicza jego wydalanie z organizmu.
Witaminy A i E też świetnie pracują w parze i wzajemnie wzmacniają swoją aktywność biologiczną. Źródłami witaminy E są m.in. nasiona słonecznika, dyni, sezam, migdały, pełnoziarniste produkty zbożowe i orzechy włoskie.
Witaminę A z kolei znajdziemy w jajach, szpinaku i produktach mlecznych. Witamina A dobrze działa także w połączeniu z beta-karotenem. Przyspieszają one procesy regeneracji naskórka, pomagają zwalczyć przebarwienia na skórze i nadają jej promienny kolor. Dlatego warto włączać do diety m.in. żółty ser, czerwone oraz ciemnozielone owoce, pomarańczowe i zielone warzywa, ryby i jajka.
Co z napojami? Jak często powinnyśmy pić np. zioła na porost włosów jak skrzyp czy pokrzywa?
W celu wzmocnienia włosów i paznokci, a także poprawienia stanu skóry, warto raz dziennie popijać napary z pokrzywy, skrzypu polnego lub siemienia lnianego. Pokrzywa jest uważana za jeden z najlepszych naparów stosowanych przy wypadaniu włosów, ale oprócz wzmocnienia taki napój dodaje włosom przyjemnego blasku i przyspiesza ich wzrost.
Pamiętajmy, że zdrowie i wygląd naszych włosów, skóry i paznokci zależy przede wszystkim od zapewnienia organizmowi odpowiedniej dawki wspomnianych składników odżywczych, które możemy dostarczyć za pomocą zbilansowanej różnorodnej diety.
Przed wprowadzaniem zmian do sposobu żywienia zalecam skonsultować je z dietetykiem klinicznym. Jeśli jednak wolimy skorzystać z cateringu dietetycznego, warto zwrócić uwagę na to, czy jadłospis jest układany przez dietetyka klinicznego oraz czy wybór odpowiedniego wariantu diety możemy skonsultować z nim bezpłatnie przed złożeniem zamówienia.
Tylko wtedy możemy mieć pewność, że dieta nie tylko będzie nas żywić, ale także odpowiednio odżywiać nasz organizm, dbając o zdrowie, piękny wygląd i dobre samopoczucie. To w końcu jest najważniejsze.
Może cię zainteresować także: Odchudzanie tak naprawdę. Obalamy 5 mitów o diecie, w które wierzy każda kobieta