7 ważnych zwrotów, by wzmocnić wewnętrzną siłę dziecka. Używaj ich jak najczęściej

Iza Orlicz
Nasze dzieci dorastają w świecie pełnym sprzeczności, dlatego tak ważne, by zanim wkroczą w dorosłość wyposażyć je w kluczowe "narzędzia”, które są ważne w życiu: wiarę w siebie, empatię, własne zdanie, zaufanie do swojej intuicji, stanowczość mówienia "nie”, gdy wymaga tego sytuacja. Jak możesz wzmocnić swoje dziecko?
Te zdania mów dzieciom jak najczęściej unsplash.com


Chcemy, by nasze dzieci odnalazły się w dorosłości: były silne, wytrwałe w dążeniu do celu czy spełniania marzeń, pewne siebie, zarazem empatyczne i życzliwe. Jak wzmocnić w nich tę wewnętrzną siłę? Używaj jak najczęściej tych uniwersalnych zwrotów, dzieci powinny słyszeć je na co dzień.


1. "Jesteś silna/y. Jestem tutaj, by cię wesprzeć”. Dzieci muszą nauczyć się rozwiązywać swoje własne problemy, nie możemy wciąż "kosić” przeszkód na ich drodze. Nie znaczy to jednak, że mamy ich nie wspierać.

Jeśli twoje dziecko ma np. problem z kolegą czy koleżanką, nie interweniuj od razu, nie wymyślaj też gotowych rozwiązań. Stań jednak po ich stronie i daj im wsparcie, by znalazły odwagę do rozwiązywania różnych sporów czy konfliktów.

2. "Kocham cię bez względu na wszystko”. Może brzmi to banalnie, ale bezwarunkowa miłość jest podstawą pozytywnego rodzicielstwa. Dzięki takiej postawie budujemy pewność siebie naszego dziecka i wiarę w swoje możliwości. Nie musi nic robić, by „zasłużyć” na miłość, nie ulega też ona zmianie, nawet gdy dziecko popełnia błędy lub jego zachowanie nie zawsze jest właściwe.

3. "Jak się czujesz?”. Nie mów dziecku: "Nie płacz, nic się nie stało”. Pozwól mu na wszystkie emocje, również te trudne, one po prostu są (ani dobre, ani złe), a umiejętność ich identyfikowania świadczy o dojrzałości. Zamiast więc je bagatelizować, lepiej zapytać: "Jak się czułaś/eś, kiedy to się stało? Co możesz zrobić, by poczuć się lepiej?”. Takie podejście rozwija w dzieciach siłę emocjonalną.

4. "Jak jest twoja ulubiona część ciała?”. Pod presją bycia ładnym czy atrakcyjnym są nie tylko dziewczynki, ale też chłopcy. Pewnie trudno jest zupełnie wyeliminować koncentrowanie się na ciele, ale możesz zmienić sposób myślenia dziecka.

Zapytaj je o jedną ulubioną część ciała – może dla córki będą to mocne, umięśnione nogi, dzięki którym świetnie gra w tenisa, a dla syna silne ręce, które umożliwiają mu się wspinanie się na wysokości. Usuwasz w ten sposób presję "idealnego obrazu ciała”.

5. "Opowiedz mi o tym więcej”. Wielu rodziców żyje pod presją czasu, ale starajmy się znajdować czas na rozmowę z naszymi dziećmi. Uważnie ich słuchaj, bo dzięki temu uczą się „używać” własnego głosu, czyli wyrażać siebie i wypowiadać głośno swoje zdanie.

6. "Chcesz dowodzić? I to jest dobre!”. Ten punkt odnosi się głównie do dziewczynek, którym często powtarza się: nie rządź się, nie bądź apodyktyczna, słuchaj, a nie narzucasz swoje zasady innym. Dlaczego zawstydzamy dzieci, które mają zdolności czy umiejętności przywódcze? Uczmy je jak z szacunkiem do innych wyrażać tę część swojej osobowości.

7. "Co myślisz? Co chciałbyś/chciałabyś zrobić?”. Pytaj swoje dziecko, czego chce, czego pragnie, jakie ma marzenia. Dzięki temu zwiększasz świadomość jego własnych wyborów, pragnień, celów. Uzmysławiasz mu, że ma lub może przejąć kontrolę nad własnym życiem, zamiast liczyć na innych lub czekać na zmianę zewnętrznych okoliczności.