Jak odmówić przyjścia na wesele, by nie obrazić młodych? Oto kilka zasad odmawiania z klasą

Agnieszka Miastowska
Zaproszenie na wesele zawsze powinniśmy traktować jak miły gest, dowód na to, że para młoda pragnie, żebyśmy towarzyszyli im w naprawdę ważnym dniu. Gdy jednak nie możemy przyjść, należy odmówić kulturalnie, z klasą, tak by pary młodej nie urazić. Czyli jak? Oto kilka zasad.
Jak odmówić przyjścia na wesele? Zasady odmawiania z klasą Pexels

Jak odmówić przyjścia na wesele?

Przede wszystkim przy odmawianiu zachowajmy klasę i nie posuwajmy się do kłamstwa. Nie wymyślajmy historii o chorobie dziecka, imieninach cioci, śmierci psa, bo młodzi mogą się łatwo o tym dowiedzieć, co będzie naprawdę niezręczne. Jeśli nie chcecie dokładnie wyjaśniać powodów swojej nieobecności, nie musicie tego robić.
Jest wiele kulturalnych metod odmowy, a najważniejsza jest zasada PAG, czyli podziękowanie, argumentacja, gratulacje. Na początku podziękujmy za samą propozycję i podkreślmy, że doceniamy fakt, że młodzi umieścili nas na liście gości.


Argumentacja to moment na wyjaśnienie powodów swojej nieobecności - możesz, ale nie musisz się tłumaczyć. Gratulacje - to złożenie młodym życzeń, które może odbyć się w formie małego spotkania. Oto zasady odmawiania wesel.


1. Trzymaj się daty na potwierdzenie przyjścia

Młodzi zawsze umieszczają na zaproszeniu datę, do której należy potwierdzić lub odwołać swoją obecność. Kluczowe jest dopilnowanie, by do tego czasu mieć już pewność, czy na weselu się pojawimy.

Jeśli wiemy już, że nie damy rady, warto zadzwonić jak najszybciej, a nawet odmówić grzecznie podczas przyjmowania zaproszenia. Para doceni wasze zdecydowanie i będzie miała szansę zaprosić na wasze miejsce kogoś innego.

2. Spotkanie zamiast wesela

Idealnym rozwiązaniem byłoby spotkanie z młodymi, na którym złożymy im życzenia, których nie będziemy mieli okazji przekazać na ślubie. Oczywiście należy umówić się z parą wcześniej, podkreślić, że to krótkie spotkanie, na którym chcielibyśmy im złożyć życzenia, przeprosić za brak obecności na ślubie.

Warto przygotować dla pary jakiś symboliczny upominek czy chociażby kartę z życzeniami. Spotkanie, na którym odmówimy przyjścia lub złożymy weselne życzenia jest świetną rekompensatą odmowy.

3. Podanie prawdziwego powodu nieobecności

Zadzwoń i powiedz prawdę, oczywiście, jeśli chcesz. Młodzi raczej powinni zrozumieć to, że z powodu choroby, problemów rodzinnych czy wcześniej zarezerwowanych wakacji, nie będziecie mogli zjawić się na ich imprezie. Często w sezonie wesel musimy wybierać, na czyją imprezę pójdziemy. Można powołać się na to, że o terminie innego ślubu wiedzieliście najpierw lub, że dana para to wasza bliższa rodzina

4. Odmów kulturalnie bez podawania powodu

Może zmagasz się z problemami rodzinnymi, a może zwyczajnie nie stać cię teraz na pójście na wesele, a nie chcesz tłumaczyć tego młodym. Im wcześniej odmówisz, tym mniejsza szansa, że będziesz musiał się tłumaczyć. Powiedz młodym, że bardzo żałujesz, ale nie możesz uczestniczyć w tym ważnych dla nich dniu.