Post eucharystyczny - jak go liczyć i ile powinien trwać? Pamiętajcie, to jeden z naszych obowiązków

Redakcja MamaDu
Post eucharystyczny to czas przed mszą świętą, w którym powinniśmy powstrzymać się od jedzenia i picia. Wyjątkiem są jedynie lekarstwa i woda. Wielu z nas nie przykłada jednak do tego szczególnej uwagi, czasami z lenistwa, a czasami po prostu o tym zapominamy. Warto pamiętać, że post eucharystyczny jest podstawowym sposobem do odpowiedniego przygotowania się do udziału w mszy świętej.
Post eucharystyczny powinien być przestrzegany przez każdego katolika. Fot. Karol Porwich/East News
Nakaz przestrzegania postu eucharystycznego dotyczy każdego wiernego, przed przystąpieniem do komunii świętej. Odstępstwo od tego obowiązku możliwe jest tylko w dwóch przypadkach, o których jasno i wyraźnie mówi Kodeks Prawa Kanonicznego. Odstępstwo dotyczy jedynie kapłanów oraz osób starszych i chorych.

Post eucharystyczny - ile trwa i na czym polega?

Termin "post eucharystyczny" był znany w Kościele już w pierwszych wiekach. Pierwsze pokolenia chrześcijan były zdania, że nie godzi się, aby Chleb Eucharystyczny mieszał się w nas ze zwykłym, wcześniej przyjętym przez nas pożywieniem.
Konkretne przepisy na ten temat po raz pierwszy pojawiły się dopiero na soborze trydenckim. Zasady były jednak bardzo surowe - aby móc przystąpić do Komunii świętej, trzeba było powstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i napojów od północy aż do momentu przyjęcia Komunii. Co warto zaznaczyć zasada ta obowiązywała dosłownie wszystkich, bez żadnych możliwych wyjątków. Msze święte z tego powodu sprawowane były wcześnie rano. Zmiana w tych przepisach nastąpiła dopiero w 1953 roku. To właśnie wtedy papież Pius XII pozwolił wiernym na picie w tym czasie samej wody. Następnie skrócony został czas postu eucharystycznego do trzech godzin. Kluczowa zmiana została wprowadzona po II Soborze Watykańskim, kiedy to papież Paweł VI skrócił czas postu do jednej godziny. W 1973 roku ten sam papież zezwolił również, aby post eucharystyczny w przypadku osób chorych i starszych wynosił jedynie piętnaście minut.


Aktualnie post eucharystyczny obowiązuje godzinę przed przystąpieniem do Komunii świętej. Po zakończeniu Eucharystii każdy wierny może już normalnie jeść i pić, wedle własnych upodobań.

Czy niezachowanie postu eucharystycznego jest grzechem?

Nie zachowanie postu eucharystycznego jest grzechem. Ksiądz Michał Lubowicki podczas rozmowy z serwisem Aleteia przypomniał, że "łamanie zasad wynikających wprost z woli Boga zawsze i w każdej sytuacji jest grzechem". Trzeba pamiętać, że post eucharystyczny jest świetną okazją do owocnego przygotowania się na przyjście Chrystusa do swojego serca. Dlatego też człowiek powinien być skory do zrezygnowania z przyjemności, jaką jest przyjmowanie pokarmów, aby być bliżej Boga.

Jak liczyć czas trwania postu eucharystycznego?

Zgodnie z obowiązującym aktualnie Kodeksem Prawa Kanonicznego nakazane jest powstrzymanie się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmu i napojów z wyjątkiem wody i lekarstw przynajmniej na godzinę przed przystąpieniem do Komunii Świętej. Dlatego też czas trwania postu eucharystycznego należy liczyć do momentu przyjęcia Komunii Świętej, a nie do rozpoczęcia mszy świętej. Warto o tym pamiętać, ponieważ sporo wiernych często o tym zapomina.

Post eucharystyczny – kto jest zobowiązany do jego zachowania?

Dokładne wskazanie, kogo obowiązuje post eucharystyczny znajdziemy w ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego Konferencji Episkopatu Polski. Jest tam jednoznacznie napisane, że "wszyscy udający się na sprawowanie Eucharystii powinni się do niej przygotować przez post i modlitwę, przez pojednanie z Bogiem i braćmi, a także przez rozważanie słowa Bożego i przygotowanie daru ofiarnego".

Należy jednakowo pamiętać, że post nie obowiązuje osób starszych, chorych oraz ich opiekunów. Zwolnienie z postu obowiązuje także każdego kapłana, który sprawuje danego dnia drugą lub trzecią mszę.

Post eucharystyczny po komunii – czy należy go zachować?

Nie, post eucharystyczny należy zachować tylko i wyłącznie godzinę przed przystąpieniem do Komunii Świętej. Po tym czasie możemy już normalnie spożywać pokarmy i napoje, zgodnie z naszym upodobaniem. Warto jednak pamiętać przy tym o umiarkowanym sposobie konsumpcji, ponieważ łakomstwo jest jednym z siedmiu grzechów głównych. Nie należy spożywać więcej pokarmów i napojów, niż dana osoba potrzebuje do swego życia.

Post eucharystyczny jest niezbędny, by odpowiednio przygotować się do przyjęcia Komunii świętej

W dzisiejszych czasach, w dobie internetu i telewizji, warto pamiętać o podstawowych, katolickich wartościach. Jedną z nich jest post eucharystyczny, który umożliwia nam odpowiednie przygotowanie naszego serca na przyjęcie wielkiego daru, jakim niewątpliwie jest Komunia święta. Post eucharystyczny często jest również czasem łaski i momentem, w którym jesteśmy bliżej Boga. Jedzenie przed komunią sprawi, że nie będziemy w odpowiedni sposób przygotowani do przyjęcia Eucharystii.
Czytaj także: "To jest jakiś sajgon". Ksiądz zabiera głos w sprawie obecności dzieci w kościele