Idź do lasu i zerwij tę roślinę – właśnie kwitnie. Zrobisz z niej syrop za grosze

Magdalena Konczal
Nie zdążymy się obejrzeć, a zaraz zacznie się jesień. Razem z nią: infekcje, przeziębienia, katary… Właśnie dlatego, póki za oknem jeszcze słońce i lato w pełni, warto nazbierać kwiatów nawłoci i zrobić z niej przepyszny syrop – jest naturalny, zdrowy i smakuje obłędnie.
Syrop z nawłoci to sprawdzony i domowy sposób na drobne infekcje, przeziębienie i choroby układu moczowego pixabay/ jhenning_beauty_of_nature

Syrop z nawłoci

Nawłoć to roślina, która kwitnie na przełomie sierpnia i września, mówi się, że najlepiej jest zbierać ją późnym latem. Jej kwiaty mają charakterystyczny kształt i intensywnie żółty kolor. Nazywana bywa "polską mimozą".
Jeśli zdecydowaliśmy się na zrobienie syropu z nawłoci, wiedzmy, że przygotowanie go może stać się dla nas prawdziwym rytuałem.


Najpierw musimy znaleźć miejsce, w którym rośnie nawłoć. Powinno być ono oddalone od szosy, by kwiaty nie były zanieczyszczone spalinami. Najlepiej jest zbierać nawłoć w pełnym słońcu. Kiedy już ją zerwiemy, warto ususzyć kwiaty. Zbierzmy je w pęczki i pozostawmy w przewiewnym miejscu, np. na lince do prania, choć można też suszyć ją na papierze do pieczenia.

Przepis na syrop z nawłoci

Składniki na syrop z nawłoci, których będziemy potrzebowali to:
- sok z cytryny;
-woda;
- cukier trzcinowy;
- i oczywiście pęk kwiatów nawłoci.

Przygotowanie syropu z nawłoci krok po kroku



1. Obieramy kwiaty nawłoci (ok. 100 g), a następnie umieszczamy je w garnku i zalewamy wodą. Woda powinna zakrywać kwiaty i sięgać jeszcze mniej więcej 3 cm ponad nie.

2. Całość zagotowujemy na wolnym ogniu, a następnie studzimy. Najlepiej, jeśli syrop zostanie odstawiony na 1-2 dni. Im dłużej będzie stał, tym wyraźniejsze będą jego walory smakowe.

3. Po upływie tego czasu odcedzamy syrop, a następnie dodajemy cukier trzcinowy (najlepiej 1 i ¼ szklanki cukru na 1 l litr, ewentualnie trochę więcej) i sok z jednej cytryny (lub z dwóch, jeśli są małe).

4. Gotujemy syrop przez kilka minut.

5. Na koniec wyparzamy słoiki i wlewamy do nich gotowy syrop z nawłoci.

Tak przyrządzony syrop może postać w naszej spiżarni nawet rok, a może nieco dłużej. Warto wykorzystać go jednak wcześniej, np. dodając do herbaty czy stosując na jesienno-zimowe przeziębienia.

Syrop z nawłoci – właściwości

Nawłoć – tak samo, jak syrop z niej zrobiony – ma mnóstwo cennych właściwości:
Jak widać, pozytywnych właściwości nawłoci jest całe mnóstwo – warto więc przejść się do lasu, zebrać jej kwiaty i zrobić tę niezwykłą miksturę za grosze.

Syrop z nawłoci: dawkowanie


Syrop z nawłoci można pić w dawce ok. 2-3 łyżeczek dziennie. Można dodawać go do herbaty lub pić bezpośrednio. Syrop z nawłoci pije się także doraźnie w przypadku problemów z układem moczowym.

Pamiętajmy jednak, że żaden naturalny specyfik nie może zastąpić nam wizyty u lekarza. Jeśli doświadczamy jakiejś dolegliwości, najpierw skontaktujmy się ze specjalistą.