Prawdziwa plaga w polskich domach. To nie są zwykłe mrówki - jak je zwalczyć?

Martyna Pstrąg-Jaworska
Tego lata trwa prawdziwa plaga tych owadów. Zobacz, jak uchronić się przed latającymi mrówkami i czy są groźne dla człowieka.
Latające mrówki są plagą w lipcu i sierpniu Wikipedia
Mrówki ze skrzydłami pojawiają się w lipcu i sierpniu i często bywają prawdziwą plagą, tak jak ma to miejsce w tym roku. Ich widok może zdziwić – wyglądają jak zwykłe mrówki tzw. faraonki, ale posiadają skrzydła. Tak jak w przypadku pospolitych mrówek, możesz mieć plagę owadów w domu czy na balkonie – czy są niebezpieczne dla ludzi?

Dlaczego latające mrówki mogą być plagą w domu?

Hurtnice – bo tak brzmi ich prawidłowa nazwa – są większe od pospolitych mrówek i nie wszystkie z nich mają skrzydła. Latające są tylko samice i to te, które zostaną królowymi. W lipcu i na początku sierpnia widać dużo większe ilości takich mrówek, ponieważ trwa ich okres rojenia się, czyli zapładniania.


Dlatego w wakacje tak często mamy z nimi do czynienia – latają by znaleźć miejsce na gniazdo do złożenia jaj. W takich sytuacjach często dostają się do naszych domów – szukają bezpiecznych miejsc w doniczkach czy balkonowych skrzynkach. Lubią się też zagnieździć w piaszczystych miejscach, pod płytami chodnikowymi i tarasowymi oraz w starych spróchniałych pniach, korze czy np. altance drewnianej.

Latające mrówki nie są na szczęście groźne dla człowieka – nie gryzą ani nie przenoszą żadnych chorób. Ich widok może po prostu dziwić i być nieco nieprzyjemny – szczególnie, gdy zagnieżdżą się w naszym domu czy balkonie. Duże skupisko latających mrówek może być uciążliwe – wlatują we włosy, w oczy i spotkanie z nimi po prostu nie jest komfortowe. Najczęściej przemieszczają się dużymi grupami, co również może budzić wstręt.

Co robić, by latające mrówki nie zagnieździły się u ciebie

Preparaty, które są dostępne na rynku i mają zwalczać mrówki (w tym latające), nie zawsze na hurtnice działają. Zarówno proszki, płyny, spreje czy preparaty przeciw owadom do wpięcia w kontakt mogą zawodzić, bo ich działanie skupia się zazwyczaj na zwykłych domowych mrówkach tzw. faraonkach. Jest kilka domowych sposobów, dzięki którym można się pozbyć mrówek.

1. Pułapka z miodem – na talerzyku zostaw plamę z miodu, który wszystkie mrówki uwielbiają. Latające owady przykleją się do talerzyka i w ten sposób pozbędziesz się ich.
2. Wylej octową miksturę lub przetrzyj nią nasączonym wacikiem miejsce ich największego skupiska: wymieszaj wodę z octem i solą w proporcji 1:1:1. Hurtnice nienawidzą zapachu octu, a także acetonu – on również może się sprawdzić w przypadku plagi w domu.
3. Zamontuj w oknach siatki lub moskitiery – one skutecznie ochronią mieszkanie przed wszystkimi owadami, nie tylko latającymi mrówkami.

Na szczęście, gdy okres godowy hurtnic się kończy, przestają być wszędobylskie i nie są już plagą – coraz mniej pojawia się ich już od połowy sierpnia. Jeśli zagnieździły się w twoim domu lub ogrodzie i nic nie działa na nie – powinny zniknąć po ok. 5 dniach.