Naturalne i proste sposoby na pozbycie się nornic z ogródka. Koniec ze zdewastowanymi roślinami

Magdalena Konczal
Uprawa ogródka może być naprawdę ciekawym i relaksującym zajęciem. To dobra alternatywna na odpoczynek, gdy "pracujemy głową". Jednak nie możemy zapominać o tym, że o ogród trzeba nieustannie dbać. A na drodze staje nam całkiem spora liczba przeciwników: ślimaki, krety, mszyce czy przędziorki to tylko niektóre z nich.
Jak pozbyć się nornic z ogrodu? unsplash/ Jonathan Ridley
W wielu ogrodach na dobre zadomowiły się nornice. To małe zwierzątka, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać myszy. Są koloru rudo-brązowego i mają puchową sierść. Zazwyczaj mają około 10 cm. W ogrodzie są w stanie wyrządzić naprawdę dużo szkód.
Poobgryzane korzenie, powyjadane nasiona, wydrążone pod ziemią korytarze, a także zdewastowane rośliny, to znak, że w ogrodzie najpewniej grasują te małe gryzonie. Jak się pozbyć nornic z ogródka? Sposobów jest wiele. My proponujemy te naturalne.

Jak się pozbyć nornic z ogrodu? Naturalne sposoby

Wbrew pozorom, sposobów na pozbycie się nornic z ogrodu jest całkiem sporo. Warto dowiedzieć się, czego gryzonie nie lubią. Oto lista naturalnych sposobów, by pozbyć się nornic z ogrodu:
- nornice nie lubią głośnych dźwięków. Właśnie dlatego dobrym sposobem będzie samodzielne stworzenie "odstraszacza". Wbij w ziemię metalowy pręt, a następnie umieść na nim puszkę. Innym, przynoszącym podobny rezultat rozwiązaniem jest wkopanie butelki w ziemię pod skosem, oczywiście otworem do góry. Wiatr, który napotka na butelkę, będzie wydawał charakterystyczny dźwięk, mogący odstraszyć nornice;


- dobrym rozwiązaniem na pozbycie się nornic z ogrodu będzie także posadzenie roślin, za którymi gryzonie nie przepadają. Są to: czosnek, mięta, czarna porzeczka, wilczomlecz, gorczyca, nostrzyk czy rącznik pospolity;
- nornice tworzą wydrążone w ziemi korytarze. Gdy już uda nam się znaleźć takie miejsce, możemy włożyć w nie coś, czego gryzonie nie lubią, na przykład: kilka ząbków czosnku, roztarte liście czarnego bzu czy gałązki tui. Nornice nie przepadają za tymi zapachami;

- gdy znajdziemy tunel wydrążony przez nornice, dobrym pomysłem będzie zalanie go wodą lub zatkanie;
- do walki z nornicami warto również wykorzystać inne stworzenia. Jeśli ma się w domu kota lub psa, dobrze jest wypuszczać go na ogródek. Gryzonie boją się większych stworzeń. Poza tym dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie miejsca, na którym chętnie przysiadają ptaki – nornice się ich boją;

- nornice często obgryzają rośliny cebulowe, a także korę młodych drzew. Warto więc umieścić cebulki kwiatowe w specjalnych, przeznaczonych do tego koszykach. Najlepiej, jeśli będą metalowe – wówczas nie musimy się obawiać, że zostaną przegryzione przez nornice;

- kolejny sposób będzie wymagał od nas trochę więcej pracy. Tym, co sprawia, że nornice nie będą chciały odwiedzać naszego ogródka, jest bowiem porządek, a więc regularne koszenie trawy czy dbanie o to, by usuwać chwasty.
- warto zadbać także o niski poziom ściółki w ogrodzie, wówczas tworzenie przez nornice podziemnych korytarzy będzie utrudnione.

Nornice – co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Warto wypróbować naturalne sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu. Jeśli jednak planujemy zakup trutki czy pułapki, która ma zabić gryzonia, zastanówmy się nad tym dwa razy. Nornice, chociaż wyrządzają wiele szkód w ogrodzie, to odgrywają bardzo ważną rolę w całym leśnym ekosystemie. Zabijanie ich nie jest więc dobrym pomysłem.

W przypadku wymienionych wyżej sposobów na nornice w ogrodzie warto jest zastosować kilka z nich jednocześnie. Dzięki temu zwiększy się prawdopodobieństwo, że gryzonie postanowią zostawić nasze uprawy w spokoju.