Świeca komunijna ma bardzo ważną symbolikę. Jak ją ozdobić?
- Świeca komunijna, podobnie jak różaniec i modlitewnik, to jeden z najważniejszych symboli Pierwszej Komunii Świętej dziecka.
- Świecą komunijną może być świeca od chrztu, ale nie jest to obowiązkowa praktyka: w wielu parafiach wybiera się bowiem identyczne świece dla wszystkich dzieci.
- Nie ma wytycznych dotyczących tego, jak ozdobić świecę komunijną. Dekorowanie świecy na komunię zależy od upodobań dziecka i jego rodziców.
Świeca komunijna
Świeca komunijna to element obrzędu komunii. Pierwsza Komunia Święta to niezwykłe wydarzenie dla wszystkich dzieci wychowywanych w wierze katolickiej. Podczas gdy najważniejsze jest duchowe znaczenie tej uroczystości, nie prezenty czy pieniądze na komunię, dla wielu osób istotne są również estetyka i elegancja. Świeca komunijna łączy w sobie oba te aspekty.
Świeca komunijna jest pamiątką Pierwszej Komunii Świętej na równi z modlitewnikiem, różańcem i łańcuszkiem z medalikiem oraz pamiątkowym obrazkiem podpisanym przez księdza proboszcza. Posiadanie świecy komunijnej nie jest obowiązkowym elementem komunii, a o tym, czy świece do komunii są niesione w kościele przez dzieci, decyduje ksiądz lub katecheta.
Świeca komunijna – nowa czy od chrztu?
W Kościele katolickim wierny otrzymuje świecę podczas trzech wydarzeń: Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania. Użycie świecy z sakramentu chrztu świętego podczas uroczystości komunii ma szczególne znaczenie i jest symbolem wzrostu dziecka w wierze.
Jeśli już zapadła decyzja o posiadaniu świecy komunijnej, najczęściej wybiera się jednakowe świece dla całej grupy dzieci, ale może być też tak, że dzieci będą korzystały ze swoich pamiątkowych świec od chrztu lub zostaną im zakupione nowe świece.
Zdaniem wielu parafii ujednolicenie pamiątek komunijnych (a także samych strojów) nie tylko wpłynie na estetykę wydarzenia, ale również nie da dzieciom powodów do zazdrości. To również wielkie ułatwienie i oszczędność czasu dla rodziców, którzy nie będą musieli wybierać świec komunijnych czy ubrań na własną rękę.
Jak ozdobić świecę komunijną?
Świeca komunijna, którą podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej trzyma w dłoniach dziecko, najczęściej jest biała. Często świece na komunię mają specjalne zdobienia, głównie w złotym kolorze. Najczęstsze motywy to złoty kielich i hostia, czyli symbolika komunii.
Coraz popularniejsze są świece na komunię z grawerem. Najczęściej graweruje się na nich imię dziecka lub datę Pierwszej Komunii Świętej. Taka świeca będzie wyjątkową pamiątką dla dziecka. Warto zastanowić się jednak, jak udekorować świecę komunijną.
Świeca na komunię: przybranie
Jak ubrać świecę komunijną? Najczęściej świece przyozdobione są białymi wstążkami, kokardkami, wianuszkami ze sztucznych kwiatów albo świeżym bukszpanem.
Choć zwyczajowo przybranie świecy komunijnej jest dość skromne, niektórzy decydują się na dużo bardziej strojne dekoracje i intensywne kolory. Świece komunijne dla chłopców przystraja się z wykorzystaniem niebieskich elementów:
Świece na komunię dla dziewczynek dekorowane są różowymi kwiatami czy wstążkami. Warto jednak pamiętać, że należy kierować się gustem dziecka, nie stereotypami – kolory nie mają płci! Podobnie jest z prezentami na komunię. Choć niektórzy wybierają specjalnie prezenty na komunię dla dziewczynki, a inni prezenty na komunię dla chłopca, upodobania dziecka zawsze powinny być czynnikiem decydującym.
Okapnik na świecę komunijną
Przy dekorowaniu świecy komunijnej warto również pamiętać o okapniku, który zatrzymuje spływający wosk. Dzięki niemu dziecko (i każda inna osoba trzymająca świecę komunijną) nie poparzy się gorącym woskiem.
Okapniki na świecę komunijną mogą pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Obecnie na rynku oferowane są okapniki w różnych kształtach i formach. Najpopularniejsze są zwykłe okapniki plastikowe, ale taką rolę mogą pełnić również zakładane na świece stroiki, np. satynowe lub ze sztucznych kwiatów.
Popularne są również profitki, które w rzeczywistości pełnią tę samą funkcję, co okapniki. Obie nazwy stosowane są zamiennie. Nazywane są tak często okapniki w formie satynowej chusteczki, na której często naszywane jest imię dziecka, data Pierwszej Komunii Świętej oraz symbol hostii.
Obecnie na rynku jest ogromny wybór dekoracji komunijnych, dzięki którym uroczystość pierwszej komunii świętej będzie naprawdę wyjątkowa. Warto jednak pamiętać, że najważniejszy jest duchowy aspekt tego wydarzenia, czyli Eucharystii – jednego z 7 sakramentów świętych w Kościele katolickim.
Po co jest świeca komunijna? Symbolika
W symbolice chrześcijańskiej światło oznacza dobro, podczas gdy ciemność to domena zła. Światło świecy oznacza również Chrystusa, który w Biblii nazwany jest "światłością świata", podobnie jak jego wyznawcy (Mt 5, 14). Świeca komunijna oznacza więc światło wiary oraz życie zgodnie z nauczaniem Jezusa Chrystusa.
Zapalona świeca jest najważniejszym elementem mszy, podczas której dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. Podczas mszy komunijnej wykorzystywana jest gromnica, czyli duża, woskowa świeca, która najczęściej jest w kolorze białym lub kremowym. Świece są również zapalane przez ministrantów na ołtarzu, następnie przenoszone przez nich w procesji i ponownie stawiane na ołtarzu.
Z kolei dzieci mają ze sobą mniejsze świece parafinowe, najczęściej białe i specjalnie ozdobione. Świece komunijne są święcone podczas przygotowań do komunii, a następnie wręczane dzieciom. To samo tyczy się pozostałych pamiątek komunii, takich jak: różańce, łańcuszki z medalikami i modlitewniki. O tym, w jakiej kolejności święcone są komunijne pamiątki, decyduje dana diecezja.
Czytaj także: https://mamadu.pl/136127,zyczenia-na-komunie-krotkie-gotowe-zyczenia-komunijne