10 zdań, którymi zabijesz każdą miłość. Nigdy nie mów tak do swojego partnera

Marta Lewandowska
Każdą miłość można zabić słowami. Wchodząc w dojrzały związek, warto pamiętać, że poza pierwszym porywem serca, potrzebuje on znacznie więcej. Mężczyźni mają uczucia, są wrażliwi na sposób komunikacji, jaki obieramy. Dlatego, jeśli u twojego boku jest ktoś, z kim wiążesz dalszą przyszłość, nie możesz wobec niego nigdy użyć żadnego z poniższych zdań.
Związek to ciężka praca, którą można zniweczyć jednym nieopatrznie wypowiedzianym zdaniem. Fot. Unsplash

1. Nie mógłbyś robić jak on?

"On" wcale nie musi nawiązywać do byłego. Równie dobrze to może być twój brat, tata, mąż przyjaciółki czy jego kolega. Mężczyźni mają głęboko zakorzenioną potrzebę rywalizacji, jeśli więc mówisz, że ktoś jest w czymś od twojego partnera lepszy, podkopujesz jego poczucie własnej wartości. Nikt nie chce być w związku z osobą, która go nie docenia i mu umniejsza.

2. Zawsze się tak zachowujesz

Generalizowanie jest złe, krzywdzące i nie ma nic wspólnego z prawdą. Nikt na świecie nie zachowuje się za każdym razem tak samo. Kiedy w sytuacji konfliktowej posiłkujesz się tym słowem, w partnerze zapala się czerwona lampka, czuje się skrzywdzony, nierozumiany. Na dłuższą metę nikt tego nie wytrzyma.

3. Nie rozumiesz mnie

A co zrobiłaś, żeby zrozumiał? Czy jesteś szczera wobec swojego partnera i mówisz mu, co tak naprawdę cię gryzie? Warto uświadomić sobie, co tak naprawdę stoi za awanturą o zostawione obok kosza skarpetki i spokojnie porozmawiać na ten temat. Bo partner nie czyta ci w myślach i jeśli kończysz dyskusję chłodnym "już nic", to nie dziw się, że nie wie, o co ci chodzi, przecież nie powiedziałaś!

4. Zostaw mnie w spokoju

Zamiast rozwiązać problem, odcinasz się od dalszej dyskusji? To raczej w niczym nie pomoże. Oczywiście, że lepiej przedyskutować kwestie sporne na spokojnie, a nie w emocjach. Jednak nie zostawiaj problemów, powiedz, że potrzebujesz chwilę, żeby się uspokoić, nim wrócicie do tematu, np. za kwadrans.

5. Dasz radę!

Jak to, przecież to pozytywne? Ale zastanów się, kiedy jest ci źle, czy chciałabyś, żeby ktoś poklepał cię po ramieniu i zostawił samą? Skoro partner się przed tobą otwiera w trudnym momencie, to znaczy, że potrzebuje porozmawiać. Zamiast zbywać go, wykaż zainteresowanie, zachęć, żeby opowiedział o swoich emocjach i zapewnij o swoim wsparciu. Pomóż przetrwać kryzys.

6. Może lepiej będzie się rozstać?

Uważaj, czasem wypowiedziane w złości słowa działają, jak czarodziejskie zaklęcie. Jeśli w kłótni wyrywa ci się takie zdanie, choć w rzeczywistości wcale nie chcesz odchodzić, to może ono dać do myślenia partnerowi. Może uzna, że skoro znów się kłócicie i wypowiadasz takie słowa, to może faktycznie nie ma już o co walczyć.

7. Żałuję, że się z tobą związałam

Jak wyżej. To są słowa, których się nie wypowiada, nawet w żartach. Jeśli myślisz o związku poważnie, one zwyczajnie nie mogą nigdy padać z twoich ust. Żadne emocje ich nie usprawiedliwiają, a możesz być pewna, że twój partner zapięta je na długo.

8. Strasznie mnie złości kiedy to robisz

Będąc w długoletnim związku, nie raz zdarzy się zachowanie ze strony partnera, które doprowadza cię do szału. Łokieć na stole, mlaskanie przy posiłku, cóż - bywa. Jednak wypominanie nieprzyjemnych nawyków przy każdej okazji mężczyźni określają często mianem "gderania". Ideały nie istnieją, każdy ma jakieś wady, ty pewnie też, chciałabyś o własnych słuchać codziennie od najbliższej osoby?

9. Nie dajesz mi satysfakcji w łóżku

Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie omawiać problemów z alkowy na forum, partner odbierze to jako ośmieszanie. Zamiast czynić zarzuty, zaproponuj wprowadzenie zmian, które dadzą ci satysfakcję. Ostrożnie dobieraj słowa i ton, opowiedz, o czym marzysz, jakie rozwiązania chciałabyś wprowadzić. Razem z pewnością łatwiej znajdziecie rozwiązanie, które zadowoli was oboje.

10. Twój pomysł jest do niczego

Jeśli szukacie rozwiązania jakiegoś problemu, to nawet najbardziej absurdalne pomysły, mogą okazać się trafione, ale żeby to odkryć, musisz wysłuchać partnera. Rozsądne argumenty mogą cię przekonać do rozważenia wyjścia, którego sama nie wzięłabyś pod uwagę.


Związek oparty na partnerstwie i wzajemnym szacunku jest znacznie trwalszy, niż ten pełen niedomówień i wzajemnych pretensji. Warto słuchać, ale i słyszeć co mówi partner. A już z całą pewnością warto mówić o swoich uczuciach i pragnieniach dosłownie, bo oczekując, że coś naprawi się samo, możesz się przeliczyć.