Ratownicy zdruzgotani tragicznym weekendem. Apel Rządowego Centrum Bezpieczeństwa po 8 utonięciach

Martyna Pstrąg-Jaworska
Ostatni weekend nad polskim morzem był tragiczny w skutkach. Doszło do kilku przypadków utonięć, których można było uniknąć. Zobacz, jak dbać o bezpieczeństwo siebie i bliskich nad wodą.
Duża liczba utonięć - raport RCB o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą. Agencja Gazeta
Raport oraz alerty Rządowego Centrum bezpieczeństwa mówią jasno - należy jeszcze bardziej uważać na siebie i bliskich podczas urlopu nad wodą. Ostatni weekend był szczególnie tragiczny nad polskim morzem. Tylko w sobotę było aż 8 przypadków utonięć, wszystkie na terenie województwa Pomorskiego.

Od 1 kwietnia natomiast Komenda Główna Policji odnotowała ogółem 189 zgonów w wyniku utonięcia.
Najnowsze przypadki utopień, do których doszło w Morzu Bałtyckim to przede wszystkim lekceważenie ostrzeżeń ratowników oraz bezmyślność plażowiczów.

Dzieci szczególnie narażone na utonięcia

By nie dopuścić do tragedii, nie spuszczaj dziecka z oczu podczas zabaw w wodzie. Wiele się mówi o podtopieniach maluchów, nawet w płytkich przydomowych brodzikach, a co dopiero w morzu czy jeziorze.


Oto krótki poradnik od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa:

Jak bezpiecznie plażować nad Bałtykiem

Pamiętaj, aby na plaży wchodzić do wody i pływać tylko w wyznaczonych miejscach. Ochrona ratownika oraz jego polecenia nie powinny być lekceważone. Ostatnie utopienia były spowodowane m.in. lekceważeniem czerwonej flagi, która komunikuje zakaz kąpania się w morzu. Najnowsze alerty dotyczą zachowania uważności z powodu wysokich fal oraz ciepłej wody w morzu, która usypia czujność pływających.