Apel ratowników udostępniają setki osób. Te słowa o "dmuchańcach" powinien przeczytać każdy plażowicz

Dmuchane flamingi nie tak dawno temu były hitem Instagrama. Teraz goszczą już na każdej polskiej plaży
Dmuchane flamingi nie tak dawno temu były hitem Instagrama. Teraz goszczą już na każdej polskiej plaży Unsplash.com
Dmuchane flamingi, jednorożce, żółwie i delfiny zagościły już na dobre na polskich plażach. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, co może się stać, jeśli wiatr zdmuchnie nam zabawkę z plaży – myślimy o tym raczej w kategoriach osobistej straty, nie zaś narażania życia i zdrowia innych plażowiczów. Okazuje się jednak, że sprawa jest na tyle poważna, iż ratownicy WOPR postanowili zaapelować do wczasowiczów.


Apel ratowników
– Szanowni użytkownicy dmuchanych obiektów typu materac czy inne zwierzątko – prosimy pilnować swoich zabawek, aby wiatr nie zwiewał ich z plaży do wody. Takie "coś" potrafi bardzo szybko przemieścić się po powierzchni wiele kilometrów na sąsiednie kąpieliska i może uruchomić akcję poszukiwawczo-ratowniczą – napisano na Facebooku sopockiego WOPR-u. Podpisujący się pod apelem ratownicy oznajmili, że podobna sytuacja może zaangażować aż kilkudziesiąt osób i wszystkie służby działające na wodzie, a w wielu przypadkach nawet śmigłowiec. Bywa, że poszukiwanie zaginionego "dmuchanego obiektu" trwa wiele godzin, a to oznacza, że w tym czasie WOPR nie ma już zasobów na akcję ratunkową czy poszukiwawczą. Fałszywy alarm odbiera szansę na pomoc w przypadku realnego zagrożenia.

– Na zdjęciu jest dmuchane zwierzątko, które uruchomiło akcje poszukiwawczą na Zatoce Gdańskiej w dniu 27 czerwca około godziny 21:00. Osoba zgłaszająca zgłosiła, iż widzi bardzo daleko od brzegu oponkę wraz z osobą. Do akcji ruszyła jednostka motorowodna Sopockiego WOPR R3 z Ratownikami na zdjęciu – Łukasz oraz Rafał. Zabawka została odnaleziona około 800 m od brzegu, ma głowę, nóżki oraz rączki, czyli przypomina z daleka człowieka – tłumaczą ratownicy. Proszą też o zgłaszanie "zaginięć" dmuchanych zabawek pod numerem ratunkowym 601 100 100.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...