Idealny schabowy istnieje, oto jego sekret. Od dziś będziesz go robić tylko tak

Marta Lewandowska
Często początkujące panie domu mówią, że polski, tradycyjny schabowy przysparza im sporo problemu. Bo albo jest suchy, albo panierka odchodzi. A ten kotlet jest prosty w wykonaniu i kiedy poznasz nasz sprawdzony sekret na zrobienie idealnego, już zawsze będziesz z niego korzystać.
Idealny, soczysty kotlet schabowy - to łatwiejsze niż myślisz! Fot. Pixabay
Kotlety schabowe, jeśli są dobrze przyrządzone, zachwycą każdego, jednak w wielu kuchniach popełnia się błędy, których schabowy nie wybacza. Suchy z odchodzącą panierką nie zachwyca, tylko przeraża. A przecież zrobienie kotleta wcale nie jest trudne!

Składniki na idealne kotlety schabowe


Jak zrobić idealne i soczyste kotlety schabowe


Oczyść mięso z błonek, opłucz je pod zimną bieżącą wodą (nie mocz!) i dokładnie osusz. Pokrój w plastry grubości około 1,5 cm. Za pomocą tłuczka do mięsa rozbij dość cienko kotlety, jednak tak, aby nie powstały w nich dziury.


W miseczce wymieszaj mleko, majonez, pół łyżeczki soli i odrobię pieprzu, majonez powinien być dokładnie rozmieszany w mleku. Do płynu włóż rozbite kotlety schabowe, upewnij się, że każdy kawałek jest zanurzony, jeśli płyn jest za mało, dodaj więcej mleka. Miskę wstaw do lodówki na 2-3 godziny (najlepiej na całą noc).

Pół godziny przed smażeniem wyjmij kotlety w lodówki, żeby nie były całkiem zimne. Na patelni z nieprzywierającym dnem rozpuść ok. 1/4 kostki smalcu. W tym czasie nasyp na dwa duże płaskie talerze mąkę i bułkę tartą, w miseczce roztrzep jajko, nie dolewaj do niego wody.

Kiedy tłuszcz się rozpuści, kotlety z mleka kolejno obtaczaj w mące, zanurzaj w masie jajecznej a na końcu w bułce tartej. Ostrożnie kładź na patelnię ze smalcem. Smaż z dwóch stron na złoty kolor na średniej mocy palnika. W miarę potrzeby dokładaj tłuszczu.

Wskazówki do wykonania perfekcyjnego kotleta schabowego

Moczenie w mleku z dodatkiem majonezu sprawia, że kotlet schabowy będzie miał delikatną konsystencję i głęboki smak. Cieniutka warstwa mąki sprawi, że panierka będzie się lepiej trzymała kotleta i będzie chrupiąca.

Smażenie na smalcu (ewentualnie maśle klarowanym) to gwarancja głębokiego smaku schabu. Kotlety kładziemy na patelni, dopiero kiedy tłuszcz jest gorący, nie żałujemy go, wysoka temperatura sprawia, że kotlety smażą się dość szybko, przez co nie nasiąkają tak bardzo smalcem. Do smażenia schabowych nie nadają się zwykłe masło i oleje tłoczone na zimno.