Zamiast luksusowych kosmetyków - surowe ziemniaki! 5 nieoczywistych zastosowań, które cię zaskoczą

Marta Lewandowska
Od kilku lat kosmetyki o naturalnym składzie sukcesywnie wypierają te z długą listą chemicznych substancji. Używanie kosmetyków testowanych na zwierzętach w tej chwili to już powód do wstydu. I dobrze, bo nasza uroda wcale nie wymaga tego, żeby w jej imię cierpiały inne istnienia. Obok kosmetyków bio i eko do łask wracają także domowe metody pielęgnacji, które znały nasze babcie. Mamy - zachłyśnięte kapitalizmem często o nich zapominały, jednak nasze pokolenie coraz częściej sięga do babcinych notatek.
Nie znamy wszystkich zastosować ziemniaków, tymczasem sprawdzą się w naszej kosmetyczce. Unsplash.com

Jeśli coś nadaje się do jedzenia, to nadaje się też do pielęgnacji

Od lat włosomaniaczki stosują, ze świetnymi efektami oleje spożywcze do pielęgnacji swoich pukli. Miłośniczki naturalnej pielęgnacji wykorzystują ogórki, owsiankę, mleko, miód czy świeże owoce, żeby poprawić wygląd swojej skóry. A z boku leży i przygląda się temu wszystkiemu ziemniak. Niedoceniany, niepozorny... A czasem on może więcej, niż wyszukane egzotyczne owoce.

Surowe ziemniaki mają mnóstwo minerałów i witaminy C. Dzięki tym składnikom, świetnie odżywają, rozjaśniają cerę i spowalniają procesy starzenia. Ziemniak to warzywo kompletne, nie tylko w kuchni, ale też w pielęgnacji. Zacznijmy od szybkiego wsparcia.

1. Naturalny sposób na sińce pod oczami

Jeśli budzisz się z opuchniętymi powiekami lub sińcami pod oczami, od razu sięgnij po ziemniaka. Wystarczy niewielki okaz obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Porcję ziemniaczanej pasty podziel na pół i każdą z nich, bez odciskania przełóż na chusteczkę higieniczną. Ziemniaczane pakieciki połóż na zamkniętych powiekach i poleż z nimi 15-20 minut. Opuchlizna się zmniejszy, sińce zbledną, a spojrzenie nabierze blasku.

2. Naturalne usuwanie przebarwień słonecznych

Plamki, które powstają na naszych twarzach, jeśli zapominamy o dobrym kremie z filtrem, mogą przypominać plamy starcze. Żadna kobieta nie chce ich mieć, wyglądają, jak rozlane piegi. Spokojnie, składniki na idealną maskę, która je rozjaśni, zrobisz z trzech składników, które zapewne masz w kuchni.


Wystarczy małego obranego ziemniaka i podobnej wielkości ogórka zetrzeć na drobnej tarce, a następnie wymieszać je z łyżką octu jabłkowego. Powstałą maseczkę nałóż ostrożnie na twarz, omijaj oczy i usta, możesz przykryć cienką bawełnianą ściereczką lub gazą, żeby nie spływała. Po 15 minutach zmyj letnią wodą i delikatnie osusz. Nakładaj raz w tygodniu.

3. Masaż młodości

Ziemniak dzięki właściwościom antyoksydacyjnym doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry podrażnionej słońcem, przesuszonej czy wrażliwej. Żeby przeprowadzić nim odmładzający zabieg, wystarczy plaster ok. 3 cm grubości z obranego ziemniaka. Po wieczornym oczyszczeniu skóry masuj ją plasterkiem ziemniaka kolistymi ruchami, nie naciskaj zbyt mocno, żeby nie podrażniać skóry.

Po około 5 minutach wyrzuć "masażer", twarz przemyj letnią wodą, osusz i nałóż ulubiony krem na noc. Zabieg możesz powtarzać codziennie.

4. Sprytny sposób na trądzik

Ziemniak zawiera to, czego trądzik nie lubi, a więc witaminę C, potas, miedź i siarkę. To doskonałe składniki do głębokiego oczyszczania skóry. Masujemy dokładnie, jak w masażu młodości, z tą różnicą, że nie zmywamy potem wodą. Zostawiamy płyn z ziemniaka na całą noc, żeby miał czas na walkę z niedoskonałościami. Rano postępujemy zgodnie z ulubionym rytuałem.

Masaż na trądzik można wykonywać co drugi dzień.

5. Przywróć blask skórze

Ziemniak świetnie rozprawi się też z poszarzałą i zmęczoną skórą. Wystarczy niewielkiego obranego ziemniaka zetrzeć na tarce i wymieszać z łyżką soku z cytryny. Maseczkę nanosimy na twarz, omijając wrażliwą skórę wokół oczu i ust. Po 15 minutach zmywamy letnią wodą i wklepujemy ulubiony krem.

Maseczkę zawsze stosujemy przed snem, inaczej sok z cytryny może spowodować przebarwienia w kontakcie ze światłem słonecznym. Plus jest taki, że można ją stosować tak często, jak zachodzi potrzeba. Dzięki kwasom owocowym nastąpi delikatne złuszczenie naskórka, a ziemniak zadba o nawilżenie i regenerację.