Wierzono, że jego liście dodają odwagi. Oto powody, by jeszcze dziś zjeść koper

Magdalena Konczal
W starożytnym Egipcie stosowano go na lepsze trawienie. W Grecji zaś uważano, że jego liście dodają odwagi, dlatego chętnie dodawano je do posiłków gladiatorów. Koper znalazł także zastosowanie w czasach bitew – jego nasionami leczono rannych żołnierzy.
Koper ogrodowy - dlaczego warto go jeść? pixabay

Koper ogrodowy – właściwości

Dziś wiemy, że koperek ogrodowy ma mnóstwo pozytywnych właściwości. Właśnie teraz, czyli w okresie letnim, warto jest dodać go do sałatek, jogurtów czy zup. Nie tylko nadaje potrawom niepowtarzalny smak, ale także pozytywnie wpływa na cały nasz organizm.
Koper ogrodowy m.in.:
- działa antyoksydacyjnie, zmniejsza działanie wolnych rodników, a tym samym opóźnia proces starzenia się;
- łagodzi stres, dzięki obecności witamin z grupy B i magnezowi;
- poprawia trawienie. Będzie odpowiedni dla osób, które mają problemy na przykład ze wzdęciami;


- obniża cholesterol we krwi;
- ma działanie przeciwbakteryjne;
- olejek zrobiony z niego może być wykorzystywany w inhalacji;
- wyciąg z kopru może łagodzić bóle brzucha i bóle menstruacyjne.

Koperek i jego zastosowanie

Koperek można dodawać tak naprawdę do każdej potrawy. Posypane nim młode ziemniaki będą smakowały znakomicie. Sprawdzi się także jako dodatek do zupy krem, jogurtów naturalnych (najlepiej tych domowej roboty), twarożków, makaronów czy zapiekanek.

Z koperku można zrobić sos, który sprawdzi się jako dodatek na przykład do mięs. Może być także jednym ze składników dań, np. placków ziemniaczanych czy placków z cukinią i koperkiem, a także klopsów jajecznych.

Przepyszna jest również młoda kapusta z koperkiem. To prawdziwy smak lata! Jeszcze dziś wyposażcie się w koper i dodawajcie go do wszystkich potraw – naprawdę warto.