Nazywane są słowiańskim przysmakiem. Oto najprostszy przepis na kiszone jabłka

Magdalena Konczal
O kiszeniu ogórków czy buraków słyszał każdy. Kisić można jednak również owoce, na przykład jabłka. Właśnie początek lipca jest dobrym okresem, by oddać się tej relaksującej czynności. Zamknijcie w słoiku cząstkę lata i otwórzcie ją w trakcie zimowego wieczoru. Powrót do przeszłości gwarantowany.
Przepis na kiszone jabłka. Jabłka do słoików na zimę unsplash/ Olesia Bahrii

Kiszone jabłka – przepis

Kluczem do przygotowania pysznych, kiszonych jabłek jest wybranie odpowiednich owoców. Zadbajmy o to, by kupione przez nas jabłka nie były nadpsute czy stare. Lepiej więc będzie udać się po nie do małego warzywniaka, zamiast do supermarketu. Pamiętajmy również o tym, by owoce nie były zbyt wielkie.
Oprócz jabłek (ok. 1 kg) będziemy potrzebować też: niecałej łyżki soli i łyżki miodu (można zastąpić ją cukrem), wody (ok. 1 l), kilku sztuk goździków, cynamonu w laskach, a także listków wiśni i czarnej porzeczki.


A oto przepis na kiszone jabłka:
1. Dokładnie myjemy i wyparzamy słoje. Następnie czyścimy jabłka – można je wyszorować szczoteczką. Kroimy owoce (np. na ćwiartki).
2. Na dnie słoja układamy liście wiśni i czarnej porzeczki, ale nie wszystkie. Następnie ciasno umieszczamy ćwiartki jabłka, przekładając je liśćmi, które pozostały. Dodajemy także goździki (np. jedną małą łyżeczkę) i cynamon w laskach.

3. Gotujemy wodę i dorzucamy do niej soli i miodu (ewentualnie cukru). Czekamy, aż woda odrobinę ostygnie – powinna być gorąca, ale nie wrząca.
4. Zalewamy jabłka w taki sposób, by wszystkie były przykryte. Następnie zakręcamy słój i trzymamy go w temperaturze pokojowej przez jakiś czas (od kilku dni do nawet dwóch tygodni). Po upływie tego czasu kładziemy słój w chłodnym miejscu, np. w piwnicy.

To tyle. Za jakiś czas będziemy mogli ze smakiem zajadać się kiszonymi jabłkami. Można je zjeść jako drugie śniadanie lub dodatek do obiadu. Naprawdę warto, bo kiszone jabłka mają mnóstwo cennych właściwości.

Jabłka do słoików na zimę – cenne właściwości kiszonych jabłek


Wszelkiego rodzaju kiszonki bardzo dobrze wpływają na ludzki organizm. Z kolei jabłka często nazywane są królowymi owoców, z uwagi na dużą liczbę witamin. Można więc śmiało stwierdzić, że kiszone jabłka to nie tylko pyszny przysmak, ale także źródło cennych składników odżywczych.

Kiszone jabłka:
- wspomagają pracę jelit (regulują rytm wypróżnień, zwiększają liczbę dobrych bakterii w jelitach);
- pozwalają pozbyć się cholesterolu;
- zapobiegają miażdżycy;
- zmniejszają ryzyko zawału;
- pozwalają pozbyć się zaparć;
- wspomagają odchudzanie, przyspieszając przemianę materii.

Poza tym jabłka same w sobie poprawiają odporność organizmu, a także zmniejszają ryzyko działania substancji chorobotwórczych. To wystarczająco dużo powodów, by jeszcze dziś zamknąć te owoce w słoiku. Z pewnością aromat listków wiśni czy czarnej porzeczki przypomni wam lato.

Smacznego!