Czeka was rozstanie albo miłość na wieki. Ten rok związku jest kluczowy dla wszystkich par
Wierzycie w to, że każdy związek ma datę przydatności i tymi zbudowanymi na prawdziwej miłości są wyłącznie te, który przeszły ostateczną próbę czasu? Istnieje teoria, zgodnie z którą na każdy związek kryzys spada dokładnie w tym samym czasie — jak w zegarku po 7 latach. I co wtedy? Wiele osób twierdzi: 7 rok związku to rozstanie albo prawdziwa miłość na wieki.
Kryzys 7 roku związku
Jedni uważają go za rodzaj legendy, inni zapewniają, że słyszeli o badaniach na ten temat, jeszcze inni przywołują życiorysy gwiazd i ich rozpadające się po 7 latach związki i małżeństwa, by potwierdzić tezę, zgodnie z którą po 7 latach w każdym, nawet najbardziej udanym związku następuje kryzys.Skąd wzięło się to przekonanie i czy jest prawdziwe? Jak potwierdzają badania większość małżeństw w Polsce kończy się po 10-14 latach. Najczęściej rozwodzą się kobiety w wieku od 30-34 lat. Liczbami na, które trzeba uważać są także 8-10, bo te lata kryją w sobie drugi najwyższy współczynnik rozwodów.Może cię zainteresować także: Burza ucichła i co dalej? Oto 5 rzeczy, których NIGDY nie powinnaś robić po kłótni z partnerem
Wiele badań potwierdza jednak tezę zgodnie, z którą to po 7 latach związku następuje tzw. "trzeci kryzys". Zacznijmy jednak od początku. Pierwsze dwa lata związku to okres wzajemnej fascynacji, zamiatania pod dywan wad i niedociągnięć partnera. To także okres największego docierania się, czasem wyciszonego jednak faktem, że partnerzy nie znają się zbyt długo.
I według wielu psychologów okres 3 roku związku to właśnie pierwszy kryzys. Wtedy po raz pierwszy zdejmujemy — jeszcze powoli i nieśmiało — z oczu różowe okulary. Widzimy wady partnera, obraz ideału zaczyna nam się zacierać, zamiast Pana Perfekcyjnego, zauważamy w naszym partnerze Pana... często Byle-Jakiego.
Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii sondaże pokazały, że wśród powodów wywołujących kryzys Brytyjczycy wymieniali przede wszystkim przybranie przez partnera na wadze, skąpienie pieniędzy, obcinanie paznokci na podłogę w łazience, chrapanie...
Małe rzeczy urastają więc do rangi wielkich problemów w 3 roku związku. A w 4? Na to także nie brak teorii, zgodnie z jedną z nich 4 rok małżeństwa to ten, w którym najczęściej pojawia się dziecko, a kryzys związany jest z nową rodzicielską sytuacją, w której partnerzy nie zawsze umieją się odnaleźć wspólnie.
Zazwyczaj na tym etapie obwiniamy się wzajemnie o nadmiar pracy i obowiązków. Mężczyźni często czują się zaniedbywani, niepotrzebni i zaczynają podważać słuszność małżeństwa. Niestety to na tym etapie najczęściej zdarzają się pierwsze zdrady. Aby to przetrwać potrzebna jest rozmowa i próba wzajemnego zrozumienia. Partnerzy muszą sobie uświadomić, że nie będzie już tak beztrosko jak dawniej. Skąd jednak ta 7?
Rozstanie albo miłość na wieki
Według niektórych psychologicznych teorii co 7 lat przemianom ulega nie tylko nasz charakter, ale i podejście do świata, zainteresowania, gust, a nawet smak. Człowiek nie tylko nabiera życiowego doświadczenia. Poznaje też siebie i dowiaduje się o sobie coraz to nowych rzeczy.Może więc się okazać, że po 7 latach związku jesteśmy zupełnie innymi ludźmi, niż wtedy, gdy w niego wchodziliśmy. Kryzys może być więc nie do przepracowania, jeśli okazuje się, że wina nie tkwi w danym zachowaniu partnera, a raczej w jego... całokształcie.
Co więcej, wiele osób zmagających się z kryzysem w swoim związku, ma wrażenie, że dookoła niego krąży magiczna, czy raczej fatalna siódemka. Także w świecie gwiazd 7 stała się fatalna dla wielu obiecujących związków. Ashton i Demi, Reese Witherspoon i Ryan Philippe, a także Jennifer Aniston i Brad Pitt rozstali się właśnie po 7 latach.
Nie można jednak traktować teorii magicznych 7 lat jako przesądzającej o naszym związku, bo wtedy zadziała na zasadzie samospełniającej się przepowiedni. Jak pokazują brytyjskie badania, pary po 7 latach stażu najczęściej zmagają się z 4 głównymi problemami.
Punktami spornymi według ankietowanych osób są pieniądze (około 50 proc.), podział obowiązków domowych (31 proc.), życie seksualne (16 proc.) i teściowie (13 proc.). Podstawą związku jest jak zawsze komunikacja i szczerość. Dlatego, nawet jeśli w 7 roku związku dopada was wielki konflikt, porozmawiajcie o tym. Być może "kryzys" to tylko mała przeszkoda, na długiej drodze waszego związku.