Jaką wybrać szkołę średnią? Radzimy, jak wybrać szkołę po 8 klasie
Jaką wybrać szkołę średnią – to pytanie na koniec 8 klasy zadają sobie setki uczniów. Podczas gdy szkoła podstawowa miała za zadanie nauczyć dzieci się uczyć i zaprowadzić je do miejsca, w którym mniej więcej wiedzą, co je interesuje, szkoła średnia otwiera drogi w konkretnych kierunkach. Oczywiście to matura będzie kluczem na studia, jednak dobrze wybrana szkoła średnia może być doskonałym przygotowaniem, by z sukcesem podążać własną ścieżką.
- Jaką wybrać szkołę średnią? Wybór szkoły po 8 klasie jest bardzo ważny i może stanowić wyzwanie.
- Jak pomóc dziecku wybrać szkołę średnią? Przy wyborze szkoły ponadpodstawowej warto kierować się zainteresowaniami i swoimi mocnymi stronami dziecka.
- Oto jaką wybrać szkołę średnią pierwszego i drugiego wyboru.
Dlatego dobrze dobrana szkoła średnia może być bardzo pomocna. Może wiele ułatwić, a przecież o to chodzi w edukacji, prawda?
Jeśli jesteś rodzicem ucznia i zastanawiasz się, jak pomóc dziecku wybrać szkołę średnią – polecamy to samo podejście. Naprawdę miejsce w rankingu najlepszych szkół nie jest tak istotne, jak to, czy dana szkoła profilem i charakterem odpowiada waszemu dziecku.
Dobra szkoła średnia to taka szkoła średnia, która pomoże dziecku rozwinąć skrzydła, niekoniecznie wymusi najwyższe noty na świadectwie. Nie ulegajcie złudzeniu, że wybór szkoły średniej o czymkolwiek decyduje.
Niemniej wybór szkoły średniej jest bardzo ważny. To tam dziecko spędzi cenne 4 lata swojego życia. Tam pozna nowych kolegów i nauczycieli, chwile z tamtej szkoły zapamięta do końca życia. Warto więc przyłożyć się do wyboru szkoły średniej.
Jak wybrać szkołę po 8 klasie?
Na początku należy zdecydować, która z trzech rodzajów szkół średnich, będzie optymalna. Szkoły średnie dzielimy na licea, technika i szkoły branżowe, zwane też zawodowymi.
Liceum to dobry wybór dla osób, które chcą postawić na wykształcenie ogólne z wielu powodów: nie mają sprecyzowanych zainteresowań lub interesują się przedmiotami humanistycznymi oraz naukami biologicznymi. Jeśli myślisz o studiach takich jak prawo, medycyna, języki itd. liceum będzie dla ciebie dobrym miejscem.
Oczywiście licea są różne: ogólnokształcące, językowe, plastyczne. W wyborze któregoś z nich decydują wyłącznie wasze zainteresowania i zdolności, które chcecie szlifować.
Technikum to szkoła, która dość mocno kładzie nacisk na rozwój w konkretnej dziedzinie. Poza przedmiotami ogólnymi, które można zdawać na maturze i które stanowią podstawę edukacji przez wszystkie obowiązkowe lata nauki, dodatkowo uczniowie uczą się konkretnego fachu. Technika przygotowują do pracy w branżach takich jak hotelarstwo, ekonomia, informatyka, mechanika i tak dalej. Po ukończeniu technikum uczeń nie tylko uzyska wykształcenie średnie, ale i dyplom potwierdzający kwalifikacje.
Z kolei szkoły branżowe są dla tych, którzy chcą zdobyć konkretny zawód, którego wykonywanie nie wymaga wykształcenia wyższego – ukończenie szkoły zawodowej nie wiąże się z możliwością podchodzenia do matury. Po szkole branżowej I stopnia naukę można kontynuować w liceum dla dorosłych lu szkole branżowej II stopnia. Szkoła zawodowa to wybór dobry dla osób, które myślą o zawodzie mającym cechy rzemieślnicze.
Jak wybrać szkołę ponadpodstawową?
Jeśli wiesz już jaki typ szkoły cię interesuje, zastanów się, co jest dla ciebie w toku edukacji najważniejsze. Czy chcesz chodzić do dużej szkoły, a może kameralnej? Czy masz konkretne zainteresowania, które chcesz rozwijać? Czy dążysz do najwyższych wyników, by mieć jak największe szanse na najwyższe noty na maturze?
Wybór szkoły ponadpodstawowej to tak naprawdę wybór kierunku, w jakim chcesz iść. A może najważniejsze jest dla ciebie, by pójść do tej samej szkoły, co twoi rówieśnicy?
Jeśli mniej więcej wiesz, co chcesz robić i w czym jesteś dobry, postaw na to. Zaufaj sobie. Jeśli okaże się, że wybrałeś źle, niestety niekoniecznie będzie możliwość skorygowania tego błędu. Wówczas trzeba będzie po prostu skupić się na tym, co dla ciebie będzie ważne, zamiast na wynikach z danych (najważniejszych w profilu klasy) przedmiotów.
Nie bez znaczenia jest odległość szkoły od domu. To wielka wygoda mieć szkołę blisko lub z dobrym dojazdem. Nierzadko godziny spędzone na dojeżdżaniu do szkoły decydują o jakości życia i tym, czy się będziesz wysypiać, zatem nie bagatelizuj tego banalnego czynnika przy wyborze szkoły średniej.
Fajnie jest też zainteresować się tym, co dana szkoła oferuje poza realizacją podstawy programowej. Czy są w niej organizowane jakieś kursy, warsztaty, akcje społeczne, charytatywne, zawody, konkursy i tak dalej. To wszystko - o ile istnieje - tworzy integracyjny klimat, sprawia, że szkolna społeczność żyje.
Nie warto kierować się rankingami i prestiżem czy popularnością danej szkoły. Nie ma czegoś takiego jak obiektywnie „dobra” szkoła. Wysokie wyniki uczniów z danej szkoły i prestiż mogą świadczyć o tym, że panuje tam wyścig szczurów, w którym niekoniecznie dobrze jest brać udział. To wbrew pozorom szkodzi samej nauce.
Jeśli lubisz zajęcia praktyczne, chcesz uczyć się czegoś więcej i inaczej niż w szkole podstawowej, weź pod uwagę technika. Sprawdź, jak wyglądają lekcje w danym liceum. Obecnie coraz więcej szkół otwiera się nowe metody nauczania, warsztaty, a nie tylko siedzenie w ławce nad książkami.
Twój temperament też jest bardzo ważny. Jeśli wolisz uczyć się w skupieniu, z książek, z sieci, lubisz czytać, prawdopodobnie lepiej ci będzie w liceum. I na koniec: pamiętaj, wybór szkoły średniej to twój wybór, nie twoich rodziców.
Jak pomóc dziecku wybrać szkołę średnią?
Ty rodzicu, również nie skupiaj się na wynikach. Lepiej poznać szkołę samemu, jej wartości, priorytety, sprawdzić, jaką mentalność prezentują nauczyciele, jakie podejście do edukacji ma dyrekcja i na tej podstawie wybrać szkołę. Zignorujcie rankingi. Przyjazna szkoła jest lepsza od tej, która stawia tylko na sukces obliczony w ocenach na świadectwie.
Na szczęście w Polsce zaciera się już zasada, że „najlepsi idą do liceum”, co oznaczało mniej więcej tyle, że do technikum i do szkół branżowych szli uczniowie „słabi”, czyli zaniedbani wychowawczo. Oczywiście towarzystwo ma na młodzież wielki wpływ, jednak próba uniknięcia „złego” towarzystwa kosztem wysłania dziecka do „dobrej” szkoły, niekoniecznie skończy się sukcesem.
W edukacji najważniejsza jest edukacja – czyli to, czego uczy się dziecko, na co kładzie się nacisk, jakich wartości, jaki jest system motywacyjny. Nie warto poświęcać zdolności dziecka czy jego zainteresowań na rzecz szkoły, która jest „lepsza”, bo trafiają do niej „najlepsi”.
I znów: szkoła średnia ma odpowiadać wymaganiom, wyobrażeniom i ambicjom twojego dziecka, nie twoich.
Jak wybrać szkołę pierwszego wyboru?
Szkoła średnia pierwszego wyboru powinna być szkołą, do której najbardziej chcesz trafić. Po prostu. Szkoła, która odpowiada ci pod każdym względem, ale i wiesz, że ze swoimi wynikami masz na nią szansę.
Nigdy nie warto aplikować do szkoły, na którą nie masz szans. To bez sensu z wielu powodów. Po pierwsze marnujesz szansę, by aplikować do kilku fajnych i dostępnych szkół. Po drugie, jeśli udałoby ci się dostać do takiej placówki, prawdopodobnie wymagania nauczycieli byłyby tak wysokie, że przyjemności z nauki i czasu na rozwijanie pasji nie byłoby w ogóle.
Jak wybrać szkołę drugiego wyboru?
Szkoła średnia drugiego wyboru powinna być zaś czymś w rodzaju koła ratunkowego. Takim planem B. Niech to będzie placówka, która też spełnia wszystkie twoje oczekiwania, albo prawie wszystkie. Zdecydowanie szkoła drugiego wyboru powinna być szkołą, do której chcesz pójść, jeśli nie wypali twój plan A. Powodzenia!