W Polsce standardy okołoporodowe wyznaczają ci mężczyźni. Jak to w ogóle możliwe?

Magdalena Konczal
Niedawno odbyła się konferencja prasowa Rady Konsultacyjnej działająca przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet. Uczestniczki spotkania poruszyły ważne zagadnienia, dotyczące pracy opiekuńczej, przemocy domowej oraz opieki okołoporodowej.
Kto decyduje o opiece okołoporodowej? 123RF

Opieka okołoporodowa w Polsce

Zuzanna Białobrzeska, Sylwia Chutnik oraz Karolina Dudek podczas konferencji mówiły o tym, jak ważne jest wprowadzenie postulatów związanych z macierzyństwem, które wybrzmiały podczas Strajku Kobiet. Jednym z nich było zawalczenie o lepszą opiekę okołoporodową.
Wśród nich znalazły się m.in. wzmocnienie roli położnych w prowadzeniu ciąży, dostępność łagodzenia bólu porodowego, wsparcie w karmieniu piersią, refundowanie metody in vitro czy dostosowanie oddziałów położniczych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także zapewnienie rehabilitacji urologicznej i odcinka lędźwiowo-krzyżowego po porodzie.


Chociaż wyżej wymienione punkty są zapisane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 16 sierpnia 2018 roku, to należy – jak mówią uczestniczki konferencji – zacząć dbać o ich przestrzeganie.

Aktywistki zaalarmowały również, że Zespół ds. Opieki Okołoporodowej składa się w całości z mężczyzn. Są to osoby, należące do Konfederacji i PiS-u.

Kobieta podmiotem, a nie przedmiotem

Podczas konferencji podkreślono, że pacjentki często nie znają swoich praw, związanych z opieką porodową – warto je w tym zakresie uświadamiać. Ponadto jest jeszcze sporo zmian, które należałoby wprowadzić, np. rozszerzenie badań prenatalnych.

– Domagamy się dostępu do zaawansowanych, bezpłatnych badań prenatalnych tzn. badań przesiewowych pierwszego i drugiego trymestru w kierunku nieprawidłowości genetycznych i wad płodu, niezależnie od wieku kobiety. W tej chwili bezpłatna diagnostyka prenatalna jest dostępna przede wszystkim dla osób powyżej 35. roku życia albo w przypadku prawdopodobnych ryzyk genetycznych. Badania te są niechętnie zlecane przez lekarzy ze względu na "pseudowyrok pseudotrybunału konstytucyjnego" – mówiła Zuzanna Białobrzeska.

Uczestniczki konferencji postulowały przywrócenie osobom rodzącym ich podmiotowości.

– Plan długoterminowy: ujednolicenie przepisów, dotyczących sposobu opieki nad rodzącą, zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa. Przede wszystkim: poszanowanie osoby rodzącej. Ma być podmiotem, a nie przedmiotem – mówiła Zuzanna Białobrzeska.