"To niesamowita symbioza". Pierwszy taki plac zabaw na świecie powstał w Warszawie

Marta Lewandowska
Ciekawość świata, jest naturalnym elementem dzieciństwa, to, że najmłodsi zadają wiele pytań, jest dowodem na chęć zdobywania przez nie wiedzy. Wykorzystując chłonność małych umysłów, możemy wpoić dzieciom wiele wartości, pokazać, jak ważne jest środowisko, w którym żyjemy i nauczyć je, jak z tej wiedzy korzystać. Tak, aby przez całe życie mogły oddychać pełną piersią, czystym powietrzem.
Dzieci w czasie zabawy pompują zanieczyszczone powietrze do zbiorników z algami, które odwdzięczają się, oczyszczając to, czym oddychają dzieci. Redakcja MamaDu

Powietrze do wymiany

Ciężko jednak oddychać pełną piersią, kiedy uświadomimy sobie, że w badaniu przeprowadzonym w 2018 roku aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie pod względem stężenia PM2,5 znajdowało się w Polsce. Zwłaszcza że WHO od lat zwraca uwagę, że spośród wszystkich czynników środowiskowych, to właśnie zanieczyszczenia powietrza mają najbardziej zgubny wpływ na nasze zdrowie.


Należy pamiętać, że dzieci, choć najmniej wpływają na zanieczyszczenie powietrza, cierpią na nim najbardziej. Jak wyjaśnia doktor habilitowany Wojciech Feleszko, pediatra, immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, to właśnie zanieczyszczenia powietrza w okresie smogowym przyczyniają się do częstych infekcji dróg oddechowych u dzieci.

- Niestety naturalne drogi ochrony przed większymi zanieczyszczeniami, takie jak włoski nosa i działanie śluzu pokrywającego nasz układ oddechowy, okazują się niewydolne w obliczu dużego narażenia na zanieczyszczenia powietrza. Wówczas często same padają ofiarą uszkodzenia, stając się centrum procesu chorobowego - mówi doktor Feleszko.

Immunolog wyjaśnia jednocześnie, że wysoki poziom zanieczyszczeń przeciąża naturalną śluzówkę nosa i prowadzi do długotrwałych problemów zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest dbanie o drogi oddechowe. Staje się to priorytetem nowoczesnej medycyny środowiskowej.

Dzieci mają prawo wiedzieć

Jeśli nie pokażemy dzieciom, że muszą dążyć do zmian, żeby chronić swoje drogi oddechowe, sytuacja z roku na rok będzie się pogarszać. Już dziś mówi się, że przeciętny mieszkaniec Warszawy, żyłby ponad rok dłużej, gdyby nie zanieczyszczenia powietrza. Doskonałą okazją do uświadamiania tego, że mają realny wpływ na powietrze, którym oddychamy, będzie wizyta w Centrum Nauki Kopernik, gdzie 19 maja otwarto pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący algi oczyszczające powietrze.
52 butle z algami, doskonale oczyszczają powietrze w Air Bubble.Centrum Nauki Kopernik mat. prasowe

Plac zabaw stworzyli doktor Marco Poletto i Claudia Pasquero z ecoLogicStudio, międzynarodowej agencji innowacji projektowych, specjalizującej się w architekturze i biotechnologii. Doktor Poletto tłumaczy, że AirBubble, to pierwsza taka instalacja na świecie. - Stworzyliśmy biotechnologiczny plac zabaw, który jest jednocześnie miejską oczyszczalnią powietrza. Dzięki swojej formie AirBubble zachęca do zabawy, równocześnie stwarzając warunki do nauki.

To symbioza, jakiej dotąd nie było

Marco zwraca uwagę na wyjątkowość instalacji, która z powstała, żeby połączyć oczyszczane powietrza i zaangażowanie najmłodszych w ten proces. Claudia dodaje, że ten plac zabaw to miejsce, w którym dzieci i algi tworzą szczególną symbiozę. - To zupełnie nowe podejście do oczyszczania powietrza. Miasto wytwarza wiele niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia, które dla alg stanowią składniki odżywcze - mówi współzałożycielka ecoLogicStudio.
Centrum Nauki Kopernik mat. prasowe

- W czasie zabawy, dzieci pompują zanieczyszczone powietrze algom, które odżywiając się, wytwarzają czyste powietrze, którym dzieci oddychają. To idealna sytuacja, bo w czasie zabawy dzieci doprowadzają do prawdziwej dobrej zmiany - dodaje Claudia Pasquero.

Tak możemy zmienić świat

Plac zabaw przy Centrum Nauki Kopernik, ma przede wszystkim za zadanie poprawić jakość powietrza w swoim obrębie, jednak nawet stojąc w pobliżu, kiedy w środku bawią się dzieci, wyraźnie czuć w powietrzu charakterystyczny dla morza zapach. Marco zaznacza, że najważniejszą funkcją tego projektu jest edukacja, nie tylko dzieci, ale też ich rodzin.

- Zwiększenie świadomości społecznej, że nawet małe inicjatywy mogą zmienić wiele, to pierwszy krok do większych zmian, bo przecież to my zanieczyszczamy powietrze, więc powinniśmy wiedzieć, jak je oczyszczać, dla naszego wspólnego zdrowia - zaznacza doktor Poletto.
Centrum Nauki Kopernik mat. prasowe

Claudia zwraca uwagę, że w pawilonie AirBubble umieszczono czujniki monitorujące jakość powietrza w jego wnętrzu. - Na wystawie, która jest dostępna w Centrum Nauki Kopernik, będzie można zobaczyć te dane i porównać je z odczytami w innych miejscach w Warszawie. Chcielibyśmy, aby w mieście powstało więcej takich instalacji fotosyntetycznych, dzięki czemu będziemy mogli wpływać na zmianę jakości powietrza w stolicy.

Tworzymy wspólnotę

Jak zaznaczają projektanci, nieprzypadkowo plac zabaw został zbudowany na planie koła. Te kształt w sposób oczywisty kojarzy się ze wspólnotą. - Zależało nam, żeby dzieci mogły nie tylko uczestniczyć w zmianie, ale też usiąść w kręgu i patrząc sobie twarzą w twarz rozmawiać o tym, że razem dokonują czegoś ważnego.

Wewnątrz AirBubbule znajdują się gumowe poduszki, po których dzieci chętnie skaczą, a to wprawia w ruch powietrze, zanieczyszczone jest pompowane do 52 szklanych zbiorników, które umieszczone są w pawilonie. W każdym z nich znajduje się 10 litrów wody z algami. Chlorelle usuwają zanieczyszczenia, a układ wypuszcza czyste powietrze. W pawilonie, który jest dobrze nasłoneczniony, jest wyraźnie chłodniej, a oddychanie w nim daje prawdziwą przyjemność.
Redakcja MamaDu


Jest to doznanie, które można porównać do porannej bryzy nad morzem, czy spacerze przy tężniach. Jako alergik, w słoneczny majowy dzień spędziłam tam czas z wielką przyjemnością.

Pomóżmy dzieciom lepiej oddychać

Plac zabaw powstał w ramach kampanii mającej na celu uświadamianie społeczeństwa, jaki wpływ na nasze życie mają zanieczyszczenia powietrza. Producent preparatu do codziennej higieny nosa dla dzieci od 2. miesiąca życia Otrivin Oddychaj Czysto. Celem kampanii jest uświadamianie, że wszystkie wielkie zmiany zaczynają się od małych lokalnych inicjatyw.
Pawilon AirBubble znajduje się przy Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Powiślu.Centrum Nauki Kopernik mat. prasowe


- Pomysł na kampanię narodził się z pytania, co by było, gdybyśmy mogli w środku miasta zbudować plac zabaw, w którym powietrze byłoby czyste. Aby udowodnić, że jest to możliwe, postanowiliśmy stworzyć pierwszy biotechnologiczny plac zabaw wykorzystujący oczyszczające powietrze algi - mówi Katarzyna Bartczak, CEE Marketing Manager w GSK, producenta Otrivin Oddychaj Czysto do codziennej higieny nosa.

Instalację i wystawę jej towarzyszącą można zwiedzać w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie już od 19 maja 2021.