Nowe zalecenia MEiN, dotyczące niezapowiedzianych kartkówek. Tego uczniowie się nie spodziewali
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczniów i nauczycieli, wracających obecnie do nauki stacjonarnej. Ich celem jest wsparcie najmłodszych w powrocie do szkół po długim okresie nauki zdalnej.
Wytyczne MEiN
Resort podaje, że publikując wytyczne, chcą pomóc kadrze pedagogicznej w jak najlepszym rozpoznawaniu potrzeb uczniów i reagowaniu na nie. Zalecenia MEiN zostały podzielone na kilka części. Wśród nich znalazły się: rekomendacje dla kadry pedagogicznej, współpraca z rodzicami, wymagania w zakresie poradni psychologiczno-pedagogicznej, a także działania skierowane do uczniów.Szczególnie interesujące mogą okazać się te ostatnie. Zaniepokojeni rodzice zgłaszali, że nauczyciele zapowiedzieli uczniom częste sprawdziany i kontrolowanie ich wiedzy. Co w tym wypadku zaleca MEiN?Może cię zainteresować także: "UE jest tworem niepraworządnym". Oto wiedza, jakiej Czarnek chce uczyć naszych dzieci
Kartkówki i sprawdziany?
Wśród rekomendacji MEiN skierowanych w stronę uczniów znalazły się m.in.:- ograniczenie wprowadzania nowych treści z podstawy programowej w przypadku zajęć edukacyjnych, które będą prowadzone w roku szkolnym 2021/2022;
- weryfikowanie stanu wiedzy uczniów m.in. poprzez organizację poprawkowych;
- sprawdzianów z przedmiotów kończących się w danej klasie;
- wykonywanie testów diagnostycznych (bez ocen);
- rezygnowanie z niezapowiedzianych kartkówek;
- zmniejszenie liczby kartkówek (do maksymalnie trzech w tygodniu);
- zrezygnowanie z zadawania prac domowych uczniom, którzy niebawem mają przystąpić do egzaminu ósmoklasisty.
Poza tym wśród zaleceń zamieszczonych przez MEiN znalazło się także dbanie o dobry kontakt (m.in. nauczycieli z uczniami), poświęcenie minimum 15 minut podczas lekcji na integrację klasową, a także podejmowanie działań, które miałyby pomóc w odzyskaniu kontaktu ograniczonego przez pandemię (np. organizowanie spotkań z uczniami).
Podkreślono również, by zadbać indywidualnie o potrzeby każdego z uczniów: edukacyjne, psychologiczno-pedagogiczne i te, które powstały na skutek nauki zdalnej.
Może cię zainteresować także: Wrócili do szkół, ale dalej czują się jak na zdalnym. Ten żart uczniów rozbawi was do łez