Kleszcze ich nienawidzą! Sprawisz, że będą się trzymały od was z daleka [lista roślin]
Z głuchymi i ślepymi kleszczami najlepiej walczyć zapachem. Oto 7 roślin, które możesz zasadzić w ogrodzie, by dać im znak, że nie są tu mile widziane.
- Kleszcze są głuche i ślepe. W czasie żerowania kierują się przede wszystkim zmysłem zapachu.
- Olejki eteryczne zawarte w roślinach uprawnych oraz substancje odstraszające w kwiatostanach mogą odstraszać kleszcze.
- Te 7 roślin to naturalni wrogowie kleszczy.
Pomogą w tym kwiaty i zioła, które odstraszają insekty. Olejki eteryczne zawarte w roślinach uprawnych oraz substancje odstraszające w kwiatostanach mogą pomóc nam w stworzeniu miejsca, od którego będą trzymać się z daleka.
Oto kilka naturalnych odstraszaczy kleszczy, które zasadzone w ogrodzie, dadzą znać pajęczakom, że nie są tu mile widziane.
Wrotycz pospolity
Spotykana przy drogach, wysoka roślina o intensywnie żółtych kwiatach. Zawiera olejek eteryczny, w którego skład wchodzi trujący tujon. Odstrasza kleszcze, komary, muchy i mszyce.
W sklepach dostępne są kwity do wysiewu, ale równie dobrze, możemy zerwać bukiet przy drodze i przesadzić do własnej doniczki. Już same zerwane kwiaty i ich zapach, zbuduje barierę ochronną przed owadami.
Kocimiętka
Łatwa w uprawie roślina o przyjemnych fioletowych kwiatach, której intensywny zapach jest nietolerowany przez kleszcze. Neptalakton, czyli olejek, który wydziela kocimiętka, odstrasza komary i kleszcze. Przyciąga za to pszczoły i koty.
Lawenda
Wystarczy jedna doniczka zasadzonej lawendy, żeby kleszcze trzymały się od naszego domu i ogrodu z daleka. Jej intensywny zapach odstrasza owady. Zawarte w niej olejki eteryczne drażnią insekty.
Rozmaryn
Zioło chętnie uprawiane w doniczkach i ogródkach. Jeden z podstawowych składników mieszkanki ziół prowansalskich daje kleszczom sygnał, aby się nie zbliżały do ogrodu. Podobnie, ze względu na intensywny zapach, będą działały bazylia i oregano.
Chrzan
Jeśli macie miejsce na ogród warzywny, zostawicie trochę miejsca na grządkach dla chrzanu. Przyda się nie tylko do robienia przetworów, bo wyciąg z korzeni chrzanu zabija kleszcze. Po każdym utarciu chrzanu możecie zebrać sok i polać nim zakątki ogródka.
Czosnek niedźwiedzi
Wciąż jeszcze niedoceniany w polskiej kuchni, a niezwykle pyszny i aromatyczny. Jeśli nie przekonują was jego właściwości smakowe, przekona informacja, że czosnek skutecznie odstrasza owady i kleszcze. A do tego jest bardzo prosty w uprawie, rośnie w zasadzie sam.
Chryzantema dalmatyńska
Kwiaty chryzantemy zwierają cynerynę i pyretrynę - dwie substancje, których kleszcze unikają jak ognia. Toksyczne dla insektów wyciągi z roślin stosowane są w preparatach owadobójczych.
Co jeszcze zrobić, by nie pojawiały się kleszcze?
Kleszcze lubią wilgoć i ciemność. Jeśli chcemy, aby trzymały się z dala od naszego ogrodu, musimy często przycinać trawę. Na niskich źdźbłach owady nie będą miały, gdzie się ukryć.By uniknąć kleszczy, musimy polubić pielenie i wycinanie chwastów. Ciemne, gęste zakątki to ulubione miejsca ukrywania się kleszczy. Schludny ogród, w którym nie znajdują się spętane wysokie rośliny, to niezbyt dobre miejsce do zadomowienia się pajęczaków.
Przede wszystkim zawsze prowadźmy prace ogrodowe w ubraniu na długi rękaw. A po przyjściu do domu obejrzyjmy dokładnie ciało. Możemy użyć szczotki do ubrań, która zbierze wszystkich nieproszonych gości.